Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026

TT Kabeli Široki Brijeg | foto: TT Kabeli Široki Brijeg
Tvrtka TT Kabeli Široki Brijeg osnovana je 2007. godine, a početkom 2008. godine krenula je njihova testna proizvodnja s pet prvih linija i 20 zaposlenika. Danas zapošljava 450 ljudi, među kojima su stručnjaci iz čak 12 zemalja, a godišnje proizvede 35.000 tona gotovih proizvoda, od kojih se 95 posto izvozi na više od 40 tržišta širom svijeta. Sada ovaj BiH gigant gradi tvornicu kabela za srednji i visoki napon u Bedekovčini.
– Naša trenutno najveća investicija je nova tvornica srednjenaponskih i visokonaponskih kabela u Hrvatskoj, u općini Bedekovčina. U tijeku su građevinski radovi na novoj hali, a prva faza investicije uključuje proizvodnju kabela do 220kV, dok bi se u drugoj taj asortiman proširio na kabele do 500 kV. Ukupna vrijednost investicije iznosi 100 milijuna eura, rekli su iz tvrtke za hercegovina.info.

TT Kabeli Široki Brijeg | foto: TT Kabeli Široki Brijeg
U Općini Bedekovčina tvrtku TT kabeli dočekali su raširenih ruku, oduševljeni što će se baš kod njih proizvoditi kabeli srednjeg napona za globalni izvoz.
– Njima su trebale velike površine zemljišta i Općina im je prodala jedan dio zemljišta u svom vlasništvu i još smo našli privatne vlasnike koji su im također prodali zemljište tako da smo okrupnili 86 tisuća četvornih metara zemljišta u Poznanovcu i tu se sad gradi tvornica, rekao je načelnik Općine Bedekovčina, Drako Ban za zagorje.com dodavši kako će samo u prvoj fazi biti izgrađena jedna proizvodna hala od čak 18 tisuća četvornih metara, koja će za početak zapošljavati stotinjak ljudi.
– Dakle, riječ je o tvornici od velikog značaja za čitavu Hrvatsku, jer će svojom proizvodnjom popuniti sve potrebne kapacitete hrvatskog tržišta, a čak 90 posto proizvodnje radit će se za svjetsko tržište. Evo, na primjer, HEP kablove kupuje samo od njih, rekao je.

TTkabeli Bedekovčina | foto: TT kabeli
No, ovo nije jedina investicija velike tvrtke iz susjedstava. Novu tvornicu grade i u BiH, te proširiju postojeće pogone.
– Trenutno radimo na proširenju proizvodnog pogona u Širokom Brijegu te izgradnji novog, suvremenijeg pogona za reciklažu i separaciju otpada. Također, u Širokom Brijegu trenutno gradimo novu tvornicu za proizvodnju žice (Al i Cu) i vodiča (HTLS). Ukupna vrijednost investicija iznosi 25 milijuna eura. Investirat ćemo i 12,5 milijuna eura u proizvodni pogon u Sjevernoj Makedoniji, gdje je već pokrenuta testna proizvodnja energetskih, instalacijskih, kontrolnih i signalnih kabela (do 1kV), objašnjavaju iz tvrtke.

TT Kabeli Široki Brijeg | foto: TT Kabeli Široki Brijeg
Inače tvrtka TT Kabeli Široki Brijeg kao vodeći proizvođač niskonaponskih kabela u jugoistočnoj Europi, prije dvije godine bila je, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UIOBiH), šesta tvrtka s najvećim izvoznim rezultatom u BiH, godinu kasnije peta. Da bi se 2024. godine pozicionirala odmah iza lidera BiH izvoza, zvorničke Alumine.
Čvrsta pozicija među 10 najvećih BiH izvoznika u prethodnom razdoblju donijela je tvrtki značajne prihode, koji su, prema podacima FIA-e, u 2023. godini iznosili približno 185 milijuna eura, od čega na prihode od izvoza otpada nešto više od 9 milijuna eura, dok je ukupna dobit poduzeća iznosila oko 10 milijuna eura.

TT Kabeli Široki Brijeg | foto: TT Kabeli Široki Brijeg
Doznajte ovdje sve o ulaganjima velikog hrvatskog prehrambenog giganta.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Vjesnik se uklanja komad po komad, a golemi bager od 150 tona sada gricka nekadašnji zagrebački neboder.
16:21 1 d 23.06.2026
Gradilište s top pogledom: Rekonstrukcija gradskog parka od 17 tisuća kvadrata
Uz građevinske zahvate, izvode se i restauratorski radovi kako bi se očuvala postojeća kulturno-povijesna vrijednost prostora.
16:18 1 d 23.06.2026
Ograde koje čuvaju promet: Kako domaća tvrtka radi na mostovima, vijaduktima i velikim gradilištima
Zaštitne ograde rijetko su u prvom planu, ali bez njih nema sigurnih prometnica. Iz kompanije Selmont su nam otkrili sve o njima.
10:24 3 d 22.06.2026
Bauštelska reportaža: Od makadama do luksuzne zone, Osijek gradi novu prometnicu uz Dravu
Nakon šetnice i obaloutvrde, posljednja karika uređenja desne obale Drave konačno je u realizaciji – nova Donjodravska obala.
10:16 4 d 21.06.2026
Radovi će se izvoditi etapno, a obuhvaćaju generalnu sanaciju poda glavne dvorane, obnovu sanitarnih čvorova i svlačionica.
10:06 4 d 21.06.2026
Nakon postavljanja, njegove šupljine pune se materijalom kako bi postao stabilna i čvrsta struktura koja može izdržati snažne valove i udare mora.
10:12 5 d 20.06.2026