Pratimo totalnu rekonstrukciju obiteljske kuće, katnice s podrumom, tavanom i dvorištem. Obitelj u čijem je vlasništvu u njoj mijenja baš sve, osim osnovne konstrukcije. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu u fazama pratimo sve skupine radova. U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ to je potpuna transformacija stepeništa kroz kuću, od kombinacije dotrajalog mramora na podu i drvene ograde, do moderne, jednostavne i efektne varijante hodnika uz ambijentalnu rasvjetu.

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr
Galerija 12 Fotografija
OtvoriOva obiteljska kuća koja je u procesu totalne rekonstrukcije izgrađena je 1985. godine, a kupljena je u iznimno zapuštenom stanju. Prema zatečenom, zaključak je kako prethodni, prvi vlasnici, o njoj nisu vodili računa barem posljednjih 20 godina.
Ovdje sada četveročlana obitelj sebi pravi moderan i udoban dom. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu pratimo u fazama sve skupine radova.
Već smo popratili raskrčivanje dvorišta i rušenje balkona, kompletnu zamjenu krova, demoliranje stare i ugradnju nove stolarije, provlačenje struje kroz cijelu kuću, izolaciju potkrovlja, postavljanje instalacija za podno grijanje, izlijevanje glazure, žbukanje i gletanje 600 kvadrata zidova i stropova, polaganje keramike i seljačkog poda. A kako se projekt Totalna rekonstrukcija obiteljske kuće bliži kraju tako se završavaju i neki radovi koji se protežu od prvog dana, poput transformacije stepeništa kroz kuću, od kombinacije dotrajalog mramora na podu i drvene ograde, do moderne varijante hodnika uz ambijentalnu rasvjetu.
Velika dvojba
Po ulasku u kuću, sada prije gotovo godinu dana, bilo je puno dvojbi kako prostor prilagoditi potrebama i željama obitelji. Jedna od stavki oko koje su se lomila koplja svakako je bio hodnik od prizemlja do tavana presvučen kombinacijama materijala koji, malo je reći, nove vlasnike nisu oduševili.
Gazišta i podesti bili su prekriveni mramorom, stepenište je pratila ograda od punog drveta, a na dvije trećine dužine zida protezala se stara tapiserija. I dok je odmah bilo jasno kao dan da je čudna, filcana tkanina stvar prošlosti, još se neko vrijeme vijećalo hoće li se skidati i ostali materijali ili bi se nešto dalo zadržati. Mramor je imao najveće šanse, ali se u konačnici jednostavno nije uklapao u viziju vlasnika pa je odluka pala na – sve novo.

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr
Demoliranje
I onda nije bilo druge nego najprije ukloniti drvenu ogradu i tapiseriju, a potom i demolirati stepenice do gole betonske ploče. Ovo nije bio lak zadatak, ali uz malo upornosti obavljen je u danu. No, posve je druga priča bila s rješavanjem šute koje je poslije posla, očekivano, bilo svuda i morala je na deponiju.
Nakon što od starog hodnika nije ostalo baš ništa, na scenu je stupio parketar koji je uzeo mjere za gazišta obzirom da su se vlasnici odlučili za pokrov od punog drveta. Uz zidane vertikale. Dogovorena je i ugradnja kada svi grubi radovi na katu budu gotovi kako nove podne obloge ne bi stradale za vrijeme radova.

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr
Rasvjeta i zidovi
No, to ne znači da se nije ništa radilo. Naprotiv. Najprije je svoj dio posla obavio električar koji je duž hodnika provukao rasvjetu, kako u redu povrh gazišta, tako i stropno. Nakon što su ugrađene instalacije, postavljene su i podžbukne razdjelnice, a potom je cijela priča spojena na mrežu.
Uslijedilo je sređivanje zidova. Prvi korak je bio struganje stare boje špahtlama. Onda se krenulo s krpanjem ‘šliceva’, odnosno rupa nastalih prethodnim provlačenjem elektroinstalacija i ostalim radovima u sklopu rekonstrukcije. Za ovaj posao upotrjebljeno je: cementna žbuka (zamiješana s vodom), mrežica za ojačanje pukotina, filer fasadno ljepilo, ljepilo za knauf.
Zatim je došlo vrijeme za gletanje. Posao je obavljen strojno, a ukupno je utrošeno 1,5 do 2 kilograma po kvadratu u dva sloja unutarnje mase za izravnavanje. ‘Prva ruka’ se sušila 24 sata, a onda je postupak ponovljen. Za kraj su zidovi strojno krečeni.

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr
Ugradnja gazišta
Kruna rada na hodniku, doslovnu ‘u hodu’, bila je ugradnja gazišta i, naravno, prethodna obrada vertikala stepenica. Postupak je započeo upravo s postavljanjem vertikala od gips kartonskih ploča koje su se učvršćivale namjenskom pur pjenom uz stalnu kontrolu vaser vagom i ravnanje u milimetar uz pomoć gumenog čekića.
Nakon što je obloga od gips kartonskih ploča završena, uslijedila je montaža u radionici napravljenih gazišta od punog drveta. I onda su svi dijelovi sjeli na svoje. Hodnik je transformiran tako da se promijenilo sve, ali ishod je savršen. Točno ono što su vlasnici željeli.

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, hodnik | foto: baustela.hr
Ulazimo u završnicu Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće. Još nas tek nekoliko nastavaka dijeli od ‘prije i poslije’ snimke koja će vas sigurno zanimati. No, to ne znači da smo već gotovi! U slijedećem nastavku donosimo korak po korak zahtjevan postupak produženja terase, a radit će se još i fasada. Ne propustite!
Doznajte ovdje sve o velikim projektu ‘Totalna rekonstrukcija obiteljske kuće’ u sklopu kojega pratimo 12 mjeseci transformaciju katnice iz 1985. u novi, moderan dom.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.