Graditi ispočetka ili renovirati? Stručnjak objasnio što trebate uzeti u obzir kod donošenja odluke
Najveći izazov u obnovi oštećenih ili starih zgrada je nepredvidljivost problema na koje možemo naići, no to ne znači da ćete, odlučite li graditi novu građevinu iz nule, biti bez ikakvih problema. Koji su izazovi obje opcije i koju odabrati, objasnio nam je Saša Perko, suvlasnik DOMinvest grupe, kojeg smo nedavno ugostili na konferenciji Bauštelski retrovizor. Dotaknuli smo se i teme obnove nakon potresa i seizmičkih certifikata koji bi pokazivali razrede sigurnosti novoizgrađenih objekata.

Marko Matijević (baustela.hr) i Saša Perko (DOMinvest grupa) | Foto: baustela.hr
Nakon potresa koji je pogodio Petrinju i okolna mjesta, kao i Zagreb, mnogi su se suočili s odlukom: obnavljati ili rušiti pa graditi iz nule? Sličnu odluku donosite i ako razmišljate o izgradnji kuće ili pak, recimo, kupnji starije kuće koju ćete renovirati. Obje opcije imaju svoje prednosti i mane, objasnio nam je Saša Perko, suvlasnik DOMinvest grupe.
Sašu smo ugostili na konferenciji Bauštelski retrovizor koja se nedavno održala. Riječ je o prvoj online konferenciji portala bauštela.hr na kojoj smo, kroz razgovore sa zanimljivim sugovornicima, vidjeli što je obilježilo proteklu godinu u sektoru, ali nismo zanemarili ni uvijek aktualne i zanimljive teme, poput pitanja obnove ili izgradnje.
Kako nam je Saša objasnio, odlučite li se na izgradnju, najveći izazov bit će pratiti planirani tempo rada i sve završiti u rokovima.
– Kad tek kreneš, imaš ravnu parcelu i sve se čini savršeno, ali mnogo je izazova po putu. Problemi iskaču svakodnevno i vrlo ih je bitno brzo rješavati kako bi se plan kojeg investitor očekuje ispoštovao, rekao je Saša.
Obnova, s druge strane, ne ovisi o strogim rokovima jer ne možete unaprijed znati kakvu će biti situacija na terenu. No, zato su u takvim projektima ključni inženjeri i njihova vještina.
– Ako se dobro projektira, manja je vjerojatnost da ćemo naići na nešto nepredvidljivo, ali uvijek naiđemo. Tu je ključno koliko tvrtka koja radi ima dobre inženjere, koliko će brzo doći do rješenja, jer upravo to je suština njihovog posla, rješavanje problema. Generalno, u inženjerskoj djelatnosti si dobar koliko brzo i kvalitetno rješavaš probleme, istaknuo je naš gost.
Hoćemo li imati seizmičke certifikate?
Neovisno o tome govorimo li o izgradnji ili obnovi, a posebno ako je riječ o obnovi zgrada nakon potresa, statika je vrlo važno pitanje kojem se često ne posveti dovoljno pažnje. Promjenu na bolje moglo bi donijeti uvođenje seizmičkog certifikata, rekao nam je Saša. Njime bi se određivala otpornost određene zgrade na potres, slično energetskim certifikatima koje dobro znamo.
– Kupite li zgradu koja je C razred, jednostavno ćete znati da niste u A razredu, da zgrada nije apsolutno otporna na potres, iako to nije niti jedna zgrada, uvijek se računa da postoji određena vjerojatnost nastanka štete. No, znali biste da ste u zgradi sa C razredom dovoljno sigurni. Dobijete li zgradu koja ima F razred, a dogodi se potres sličan zagrebačkom ili petrinjskom, već niste sigurni hoćete li sačuvati živu glavu, objasnio je Saša.
Više o seizmičkim certifikatima koji bi se mogli uvesti u građevinarstvo, kao i dilemi između izgradnje ili obnove, poslušajte u videu ispod.
Cijelo gostovanje Saše Perka na Bauštelskom retrovizoru u kojem smo razgovarali o izazovima pronalaska poslova, ključnim faktorima uspješnih građevinskih projekata i strategiji koju u DOMinvest grupi imaju za privlačenje i zadržavanje radne snage u građevinarstvu, pogledajte ispod.
Online konferenciju Bauštelski retrovizor održao je portal baustela.hr. Srebrni partneri projekta su Wienerberger Hrvatska i DOMinvest grupa. Prijatelj projekta je Hrvatska gospodarska komora.