Američki St. Louis gradi važan neboder od drveta, imat će 29 katova i 287 stanova
Američki St. Louis uskoro će dobiti jedinstven neboder izgrađen od drva, poznat pod imenom The 314. Ovaj 29-katni neboder obuhvatit će gotovo 300 stanova, a prostirat će se na 15.000 četvornih metara, smješten uz nogometni stadion lokalne momčadi. Prema najavama investitora, zgrada će biti izgrađena od unakrsno lameliranog drveta (CLT), što će smanjiti troškove i ubrzati građevinski proces. Projekt nije samo značajan zbog svoje inovativne gradnje, već i zbog toga što je dio velikog urbanog oživljavanja grada St. Louisa. Zgrada će biti smještena u području Downtown West, a dio nje bit će i pristupačne stambene jedinice, jer će 100 stanova biti rezervirano za osobe s nižim primanjima. Uz to, The 314 predstavlja važan korak prema održivijoj gradnji i poslužit će kao primjer velikim američkim gradovima u primjeni novih građevinskih materijala, poput masivnog drva.

The 314 | Foto: Korbarch
Američki St. Louis, poznat kao ‘Rim zapada’ i grad domaćin Olimpijskih igara održanih prije više od 100 godina, uskoro će doživjeti veliku promjenu u svom urbanom krajoliku. Naime, 2026. godine započet će gradnja nebodera od 29 katova, koji će biti izgrađen od drva, piše Woodcentral.com.
Projekt ‘The 314’
Neboder ‘The 314’ imat će 287 stanova, 15.000 četvornih metara poslovnog prostora, uključujući restoran s pogledom na obližnji Energizer Park, te 373 parkirna mjesta. Lokacija se nalazi na adresi 2100 Locust Street, u blizini nogometnog stadiona gdje igra momčad St. Louisa.
Investitor, lokalna tvrtka AHM Group, najavila je da će se zgrada graditi korištenjem unakrsno lameliranog drveta (CLT), što će omogućiti smanjenje troškova i ubrzati građevinski proces. Prema Brian Prattu, direktoru u AHM-u, zgrada će biti prepoznatljiv simbol za Downtown West i ujedno donijeti novi način gradnje u Missouri.
Urbano oživljavanje
Novi neboder dio je opsežnog projekta revitalizacije gradskog bloka, koji je dobio odobrenje urbanističkih vlasti krajem prošle godine. AHM Group je dobio zeleno svjetlo za pretvaranje 12 hektara napuštenih zgrada i zemljišta u 450 stambenih jedinica, te veliki broj uredskih i trgovačkih prostora.
Projekt se ističe i zbog svoje blizine ključnim lokacijama, uključujući Sveučilište St. Louis, nove urede Nacionalne geoinformacijsko-obavještajne agencije (NGA), CityPark i Union Station. Kyle Howerton, glavni partner i direktor u AHM-u, naglašava da je cilj stvoriti kvart u kojem će ljudi zaista željeti živjeti, raditi i provoditi slobodno vrijeme, jer je okružen jakim faktorima koji podstiču potražnju za takvim prostorima.
Projekt također uključuje pristupačne stambene jedinice. Naime, 100 stanova u neboderima bit će rezervirano za građane s nižim prihodima, odnosno za one čiji su prihodi između 60 posto i 80 posto medijalnog dohotka u St. Louisu. Howerton naglašava važnost stvaranja zajednice koja će biti dostupna svima, s naglaskom na raznolikost prihoda i pristupačnost stanovanja, čime će projekt pomoći u stvoranju društveno uravnoteženog naselja.

The 314 | Foto: Korbach
Primjena masivnog drva u gradnji
Takozvani ‘sekundarni gradovi’ u posljednjih nekoliko godina postali su predvodnici u primjeni masivnog drva u arhitekturi i građevinarstvu. Michael Green, svjetski poznati arhitekt specijaliziran za gradnju od masivnog drva i autor ‘The Neutrala’, novog 50-katnog drvenog nebodera u Milwaukeeju, izjavio je da manji gradovi prednjače u održivom razvoju.
Green napominje da gradske vlasti u manjim sredinama potpuno podržavaju projekte temeljene na održivosti, dok su veći gradovi poput Chicaga oprezniji u primjeni novih građevinskih materijala. Prema njegovom mišljenju, manji gradovi imaju priliku razviti održive modele koji bi mogli poslužiti kao uzor većim urbanim sredinama. On vjeruje da će ambiciozni projekti poput ovog pokazati kako manji gradovi mogu nadmašiti velike metropole u pogledu održivosti i inovacija.
– Ambiciozni projekti poput ovog pokazuju kako su manji gradovi spremni nadmašiti nekada dominantne metropole koje su oblikovale naše horizonte prije stotinu godina. Vizionarski lideri Milwaukeeja potiču razvoj i inovacije, usmjeravajući grad prema održivoj budućnosti. Sekundarni gradovi diljem Amerike dokazuju što je moguće postići. Vrijeme je da ih svi poslušamo, istaknuo je Green. Također, jedan hrvatski gradić pokazuje inovativnost izgradnjom ‘pametnog kvarta’, o čemu više možete pročitati ovdje.