Deset impresivnih francuskih građevina izvan Pariza: Pogledajte zgradu u obliku čaše i palaču od školjaka
Francuska je površinom najveća država u Europskoj uniji i treća najveća u Europi. Stoga ne iznenađuje što se u njoj može pronaći mnoštvo fascinantne arhitekture koja oduševljava svojim jedinstvenim izgledom. Izabrali smo deset impresivnih građevina širom Francuske, prepoznatljivih po inovativnom dizajnu i neobičnoj gradnji. Svaka od njih nalazi se izvan glavnog grada Pariza.
Francuska si je odavno osigurala visoko mjesto na arhitektonskoj karti svijeta, a popis koji smo sastavili otkriva samo mali dio onog što nudi ova zemlja bogata originalnom gradnjom. Od zgrada koje su dizajnirali neki od najpoznatijih svjetskih arhitekata pa sve do jedinstvenih knjižnica, muzeja i golemih ljetovališta. No, ono što će vas zaista iznenaditi je građevina koja je zauzela prvo mjesto na popisu.
10. La Cité Radieuse (Marseille)
Stambenu zgradu La Cité Radieuse projektirao je Le Corbusier, jedan od najutjecajnijih arhitekata 20. stoljeća. Zgrada u Marseilleu je na UNESCO-ovom popisu svjetske kulturne baštine i ima 337 stanova za oko 1600 stanovnika. Najčešći tipovi stanova prozvani su ‘E2’ zbog njihove dvoetažnosti, prenosi citedelarchitecture.fr.
Autor je želio stvoriti tzv. ‘stroj za stanovanje’ u kojem je svaki kvadratni metar maksimalno iskorišten. Svjetlost u stanove dolazi i s istoka i sa zapada. Blagovaonice, dnevni boravci i kuhinje su smješteni unutar jedne prostorije u svakom stanu, a svi su prošireni lođama. Klizne pregrade omogućuju razdjeljivanje dječjih soba prema potrebi.
9. Le Centre Pompidou-Metz (Metz)
Izgled suvremenog kulturnog Centra Pompidou-Metz, otvorenog 2010. godine, zaista je nesvakidašnji. Dizajnirali su ga arhitekti Shigeru Ban i Jean de Gastines. Zgrada je šesterokutnog tlocrta i presijecaju je tri galerije. Razvija se oko središnjeg tornja visokog 77 metara.
Krov ima šesterokutni oblik širine 90 metara, s površinom od osam tisuća kvadratnih metara. U cijelosti je izrađen od lameliranog drva, točnije od njemačke smreke. Zgrada se prostire na površini većoj od deset tisuća metara kvadratnih, od čega otprilike pet otpada na izložbene prostore, vrtove i terase, ističe centrepompidou-metz.fr.
8. La Bibliothèque Alexis de Tocqueville (Caen)
Javna knjižnica Alexis de Tocqueville je zgrada od 12 tisuća kvadratnih metara. Ima dizajn u obliku križa, dok staklena fasada vizualno spaja park, pješačku stazu i rivu s interijerom. Dva velika ulaza u prizemlju omogućuju fluidnu interakciju s okolinom, a gore se nalazi vidikovac koji pruža pogled u svim smjerovima, prema portalu archdaily.com.
Unutar zgrade, četiri strane križa odjeljuju četiri tematske sekcije kako bi prostor bio pregledniji. Tako se humanistika, znanost, tehnologija i književnosti sastaju u velikoj čitaonici na prvom katu. Prizemlje uključuje izložbeni prostor i restoran s vanjskom terasom. Arhiv i posebne zbirke pohranjene su u betonskom podrumu s inovativnom vodonepropusnom membranom.
7. Musée des Confluences (Lyon)
Smješten na ušću rijeka Rhône i Saône, Musée des Confluences doslovno se prevodi kao ‘muzej ušća’. Njegov specifičan dizajn stvara osjećaj povezanosti između okolne prirode i kulturne baštine unutar muzejskog prostora. Osmislila ga je eminentna austrijska arhitektonska tvrtka CoopHimmelb(l)au.
Građevina se sastoji od dvije ključne komponente, staklenog dijela ‘Kristala’ koji otvara muzej prema gradu i služi kao ulazni prostor te ‘Oblaka’ gdje su smještene izložbe. Gravitacijski bunar, zakrivljena staklena nadstrešnica koja se proteže do betonske baze, nosi težinu cijele konstrukcije, navodi museedesconfluences.fr.
6. Tours Nuages (Nanterre)
Tours Nuages, što se s francuskog prevodi kao ‘oblačni tornjevi’, kompleks je socijalnih stanova koje je između 1974. i 1981. godine projektirao arhitekt Émile Aillaud. Pariz se tada širio i izgrađena su nova predgrađa za smještaj imigranata te siromašnih i nezaposlenih ljudi, izvještava greyscape.com.
Kompleks se sastoji od 18 nebodera visokih između devet i dvadeset katova. Razine prizemlja u njima variraju, a cijelo je mjesto puno skulptura i dječjih igrališta. Glavna atrakcija je divovska skulptura u obliku zmije, izgrađena na vrhu podzemnog parkinga. Pročelja nebodera su šareni mozaici, a prozori im imaju strukture krugova, zaobljenih kvadrata i kapljica vode.
5. Fondation Vasarely (Aix-en-Provence)
Izgradnja Zaklade Vasarely započela je 1973. godine prema projektu koji je dizajnirao slikar Victor Vasarely, a proveli arhitekti John Sonnier i Dominique Ronsseray. Zgrada se sastoji od 16 šesterokutnih ćelija, formirajući pravokutnu strukturu dugu 87 i široku 40 metara, s fasadom od crno – bijelih aluminijskih ploča koje stvaraju optičke efekte.
U zgradi koja je službeno otvorena tri godine nakon početka izgradnje čuvaju se neka od najpoznatijih Vasarelyjevih djela, važnog predstavnika op-art pokreta. Njezina unutrašnjost uključuje galerije, konferencijsku dvoranu, mramorne podove i spiralno dvostruko stubište inspirirano renesansnim dvorcima, objavljuje fondationvasarely.org.
4. La Cité du Vin (Bordeaux)
La Cité du Vin u Bordeauxu je zadivljujuća građevina posvećena vinskoj kulturi. Ima jedinstveni oblik koji podsjeća na vinsku čašu. Dizajnirali su je arhitekti Anouk Legendre i Nicolas Desmazières iz studija XTU. Njena zaobljena struktura odražava pokrete vina u čaši, a fasada se sastoji od staklenih i aluminijskih panela koji reflektiraju svjetlost i mijenjaju izgled zgrade, ovisno o dobu dana, stoji na njihovoj službenoj stranici laciteduvin.com.
Unutrašnjost krasi fluidan dizajn s kružnim prostorima koji asociraju na vinograde i vinske podrume. Glavni dio zgrade izgrađen je od drveta, pri čemu se ističu valoviti drveni lukovi. Kompleks je projektiran s naglaskom na održivost, koristeći zelene izvore energije za 70% svojih potreba.
3. Le Palais Bulles (Théoule-sur-Mer)
Modni dizajner Pierre Cardin kupio je kompleks Le Palais Bulles, u doslovnom prijevodu ‘palaču mjehurića’ 1992. godine. Izgradio ju je francuski industrijalac Pierre Bernard osam godina ranije. Zajedno s mađarskim arhitektom Anttijem Lovagom, Cardin ju je pretvorio u zapanjujuću arhitektonsku ludost i muzej s djelima suvremenih dizajnera i umjetnika.
Ova nevjerojatna građevina u stjenovitom masivu Massif de l’Esterel gleda na Canneski zaljev i Sredozemno more. Moderan futuristički labirint ima zaobljene ulaze i prozorske otvore u kojima se idealno reflektira sunčeva svjetlost, morsko plavetnilo i jedrilice u prolazu, piše palaisbulles.com.
2. La Grande Motte (Hérault)
Popularno ljetovalište i luka La Grande Motte smjestilo se na jugu Francuske te je s dva milijuna turista godišnje jedno od njihovih omiljenih mjesta za odmor. Izgrađeno je prema projektu arhitekta Jeana Balladura između 1960. i 1975. godine na dinama uz plažu. Kompleks ima umjetno navodnjavanje i karakterizira ga homogena arhitektura, prenosi portal architectuul.com.
Većina građevina ima piramidalni oblik jer je autor crpio inspiraciju iz pretkolumbovskih piramida, kao što je Teotihuacan u Meksiku i modernističke brazilske arhitekture Oscara Niemeyera. Ljetovalište se razvilo na lokaciji od 750 hektara, a uključuje zone za kampiranje, marinu i gradski park. Parkiralište je smješteno na oko 600 metara od plaže kako bi posjetitelji mogli prošetati do nje.
1. Palais Idéal du Facteur Cheval (Hauterives)
Idealna palača poštara Chevala jedinstvena je građevina Josepha Ferdinanda Chevala. Izgradio ju je vlastitim rukama tijekom 33 godine rada, od 1879. do 1912. godine. Cheval je bio poštar koji je na svojim putovanjima skupljao kamenje i postepeno gradio palaču inspiriranu prirodom, mitologijom i arhitekturom iz cijelog svijeta.
Cheval je za izgradnju palače koristio kamenje, školjke i vapnenu žbuku. Tijekom godina je dodao brojne elemente, uključujući lava, psa, egipatsku grobnicu i hinduistički hram, kao i tri divovska kipa koja krase pročelje. Palača također sadrži unutarnju galeriju s reljefima životinja. Godine 1969. proglašena je spomenikom kulture, navodi facteurcheval.com.
Izdvojili smo top deset hrvatskih restorana sa zanimljivom arhitekturom. Saznajte koji su to restorani ovdje.