Olimpijski stadion u Berlinu: Projektirali ga nacisti za Olimpijske igre, sagrađen u samo dvije godine
Na ovogodišnjem Europskom nogometnom prvenstvu u Njemačkoj, uz još 23 reprezentacije, natječe se i Hrvatska. Svoju će prvu utakmicu u skupini odigrati protiv Španjolske na jednom od najgrandioznijih sportskih objekata u cijeloj zemlji, Olimpijskom stadionu u Berlinu. Posebnost ove monumentalne građevine leži u činjenici da su njezino projektiranje inicirali nacisti povodom Olimpijskih igara 1936. godine. Danas stadion može primiti oko 75 tisuća gledatelja, a izgradnja je trajala samo dvije godine.
Nogometnoj reprezentaciji Hrvatske, Olimpijski stadion u Berlinu dobro je poznat. Upravo su na travnjaku ovog arhitektonskog diva godine 2006. otvorili Svjetsko prvenstvo, odigravši neslavnu utakmicu protiv Brazila i izgubili rezultatom 1:0. Impozantna građevina u srcu njemačke metropole, zapravo je nacionalni spomenik i krije mnoge zanimljivosti.
Olympiastadion, kako ga zapravo Nijemci nazivaju, ima izuzetnu povijesnu važnost. Priča oko ideje o izgradnji novog stadiona, seže još u treće desetljeće 20. stoljeća. Vlast je tada preuzela Nacionalsocijalistička radnička stranka na čelu s Hitlerom. Nacisti su vrlo brzo shvatili propagandnu snagu velikih sportskih manifestacija, što je djelomice iniciralo projektiranje nacionalnog stadiona, prenosi povijest.hr.
Drugi presudni događaj zbog kojeg je u Berlinu konstruiran Olympiastadion, bile su Olimpijske igre 1936. godine. Sportski kompleks Reichssportfeld u šumi Grunewald, u sklopu kojeg se nalazio i novi stadion s kapacitetom od 110 tisuća mjesta, izgrađen je tempom kojim bi danas to bilo nezamislivo. Izvođenje radova trajalo je samo dvije godine. Glavni arhitekt na projektu bio je Werner March.
Nadalje, na Olympiastadionu 1936., svoj je nezaboravni nastup doživio afroamerički atletičar i sprinter Jesse Owens. Osvojio je četiri zlatne olimpijske medalje i time nakratko poljuljao nacističku ideju o Arijevcima kao superiornoj rasi. Te su godine, po prvi put, Olimpijski plamen štafetno prenosili sportaši. Uz to, ove Igre bile su prvi veliki događaj uživo prenošen na televiziji, zahvaljujući britanskom BBC-u.
Tijekom Drugog svjetskog rata, stadion je pretrpio značajna oštećenja. Kasnije je prošao opsežnu obnovu, a 2004. godine dobio je novi prozirni krov. Zakrilivši cijeli objekt, krov je omogućio da čak i najgori vremenski uvjeti ne utječu na održavanje događaja na stadionu. Danas se na njega može smjestiti oko 75 tisuća gledatelja. Domaće utakmice tamo igra klub Hertha BSC Berlin, u kojem su jedan dio svoje sportske karijere proveli Niko Kovač i Josip Šimunić.
Pogledajte ovdje kako će izgledati impresivan nogometni stadion u Casablanci za Svjetsko prvenstvo 2030. godine.