Pretraga

Ponovno za javnost otvorena jedna od najpoznatijih modernističkih kuća kontroverznog arhitekta

A- A+

Vjerojatno najpoznatije djelo kontroverznog američkog arhitekta Philipa Johnsona njegova je Staklena kuća. Zamišljena je, a potom i realizirana kao projekt koji se sastoji od dvije samostojeće strukture. Jedna je veći objekt gotovo sav u staklu, a drugi kuća od cigle za goste. Kuća od cigle bila je zatvorena 15 godina zbog problema s prodorom vode. Nakon restauracije ponovno je otvorena za javnost.

Staklena kuća, Philip Johnson | YouTube screenshot (This House)

Kad se pojavio kao stil arhitekture, modernizam je iz temelja prodrmao svijet arhitekture. Ova izgradnja bila je istovremeno jednostavna i minimalistička, a u nekim aspektima opet grandiozna i kontroverzna. Nekoliko je ‘klasika’ iz ovog vremena koji su globalno prepoznati. Jedan je kultna ‘Staklena kuća’ u New Canaanu, u Connecticutu koja doslovno privlači poglede.

Izdvojeni članak

Arhitektura u filmu: Dina 2 snimana na nevjerojatnoj betonskoj grobnici iz 60-ih

Osmislio ju je arhitekt Philip Johnson kao prostor za vlastiti dom. Ovo je arhitektonsko čudo nazvano Johnsonovim tipičnim ‘autorskim djelom’. Sagrađena je u razdoblju između 1948. i 1949. godine gotovo u potpunosti od stakla te postoji nekoliko teza o tome što je inspiriralo autora. Kuća će odsad još više plijeniti poglede jer se za posjetitelje nakon 15 godina otvara njen popratni objekt s kojim je originalno zamišlja, piše dezeen.com.

Dvije strukture

Za javnost se otvara susjedni objekt i najbliža građevina – ciglena kuća koja je u stvari realizirana prije Staklene kuće. Prema izvorima, Johnson je proveo čak šest godina dizajnirajući projekt koji je i izvorno sadržavao dvije strukture. Uz staklenu kuću, zamišljena je bila i manja gostinjska ‘Kuća od cigle’. Dvije građevine trebale su se podignuti na zemljištu površine 45 tisuća kvadratnih metara.

Kuća od cigle i Staklena kuća, Philip Johnson | YouTube screenshot (This House)

Iako je arhitekta proslavilo stakleno djelo, kuća od cigle također je iznimno zanimljiva jer dok je staklena gotovo u potpunosti ostaklena, ciglena kuća izvana izgleda kao neka zatvorenog ciglenog tijela. Nakon što je 15 godina bila zatvorena zbog problema prodora vode napokon je restaurirana i ponovno otvorena.

Taj dodatak kući završen je dva mjeseca prije Staklene kuće, 1949. godine. Namjenom, ovaj je objekt bio predviđen za goste, a smješten je samo 24 metra od Staklene kuće. Dvije građevine odvaja livada, dok ih povezuje kamena staza.

Radovi prilikom restauracije

Kuća od cigle građena je tako da sa tri strane ima zatvorene ciglene zidove, dok su sa ‘stražnje strane’ tri velika okrugla prozora. Jedina vrata za ulaz u kuću nalaze se na prednjem zidu. Iako su kuće jednakih duljina, kuća od cigle upola je ‘plića’, odnosno manje dubine u odnosu na Staklenu kuću.

Kuća od cigle, Philip Johnson | YouTube screenshot (This House)

Prije početka restauracije 2022. godine bila je zatvorena za javnost više od desetljeća jer je prethodno pretrpjela prodor vode zbog nagiba zemljišta na kojem se nalazi. Restauracija je unaprjeđenje strukturnih i estetskih elemenata, uključujući poboljšanje odvodnje, oblogu kuće te radove u unutrašnjosti. Isto tako, mijenjao se krov, popravljali se prozori, izvodilo se konzerviranje umjetnosti i kompletna zamjena mehaničkih i električnih sistema.

– Šteta koju su na kući prouzročila desetljeća prodora vode s gornje strane prilično se negativno odrazilo na kuću. Za tako naizgled jednostavnu strukturu, potreban uložen posao u njeno održavanje i zaštitu, potreban kako bi se kuću zaštitilo bilo je ekstenzivno, rekao je arhitekt Mark Stoner koji je uz bok Nacionalnoj organizaciji za očuvanje povijesne baštine bio glavni zadužen za obnovu.

Inspiracija za djelo

Vrijedi podsjetiti kako su dvije kuće osmišljene zajedno, kao samostojeći objekti jedne kuće. U realizaciji projekta, inspiracija su dijelom bile inovativne ideje njemačke arhitekture s početka 1920-ih. Johnson je u realizaciji kuće također bio nadahnut dizajnom kuće Farnsworth poznatog Mies van der Rohea, u Pianu u Illinoisu, iako je ta kuća bila završena nešto kasnije. Ipak, 1947. godine, Johnson je u Muzeju moderne umjetnosti izložio i model tog djela.

Obje Johnsonove kuće primjer su minimalističke arhitekture geometrijskih oblika, ujednačenih proporcija, dok Staklenu kuću karakterizira i element transparentnosti i refleksije svjetla u staklu. Na imanju se inače nalaze i druge zgrade koje je arhitekt realizirao, a Staklena kuća je proglašena povijesnom znamenitosti.

Koja su bila najuspješnija ostvarenja na dodjeli prestižne nagrade za arhitekturu od cigle pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap