Pretraga

Stabilizirano bilje: Brend Forest Art radi posebne slike i zidove, saznali smo sve detalje

A- A+

Znate li što je stabilizirano bilje? Radi se o pravim biljkama koje više nisu žive, ali se posebnim postupkom ipak održavaju na životu dugi niz godina. Ove biljke potom vrlo jednostavno mogu postati dio interijera i dodati malo prirode u prostor.

zid sa stabiliziranim biljem pored kojeg je prozor

Zeleni zid sa stabiliziranim biljem | foto: Forest Art, privatna arhiva

Stabilizirano bilje može se staviti u okvir slike i objesiti bilo gdje ili pak staviti na zid u obliku spojenih panela. Ovom tehnikom se bavi Ante Ljubičić, vlasnik brenda Forest Art koji nam je ispričao koliko dugo mogu ove biljke živjeti, kako se njeguju i u čemu je njihova posebnost.

Ante nam je otkrio kako je njegov brend nastao sasvim slučajno, ali i kako je svaka slika koju napravi personalizirana. Osim slika, biljke se mogu staviti i na zid po cijelom ili na dijelu prostora, a saznali smo možete li sami napraviti sliku sa stabiliziranim biljem.

Sve je krenulo spontano

Brend Forest Art je nastao sasvim slučajno, prije dvije godine. Prvo je izradio za sebe nekoliko slika sa stabiliziranim biljem, a onda je sve krenulo. Priznao nam je kako su njegovi proizvodi sada sve traženiji u uređenju interijera.

– Oduvijek sam imao kreativnu crtu i ljubav prema prirodi i biljkama, ali nisam tome pridavao neku važnost. Na nagovor nekoliko prijatelja registrirao sam tvrtku i ponudio svoj rad na tržište. Iako su sami zeleni zidovi tada bili još uvijek nešto novo u svijetu uređenja interijera imao sam već uhodanu konkurenciju na tržištu čiji rad nisam želio kopirati, otkrio nam je Ljubičić o svojim počecima.

U ponudi brenda se tako može pronaći zeleni zid, odnosno biljke koje se nalaze po cijelom ili samo po dijelu zida ili pak slika, pri čemu se u okviru nalaze biljke. Bazu svih radova čini obična mahovina koja se onda može upotpuniti i polarnom mahovinom i drugim rijetkim mahovinama, kao i biljkama kao što su paprati, eukaliptusi ili ukrasne trave.

Stabilizirano bilje je idealno za sve prostore

Stabilizirane biljke su zapravo prave biljke koje više nisu žive, već prolaze proces stabilizacije kako bi zadržale svoju svježinu nekoliko godina bez ikakvog održavanja. Saznali smo i kako se točno odvija sam proces stabilizacije.

– Iako postoji više različitih procesa stabilizacije, najčešći i najkvalitetniji je onaj gdje se prirodni sokovi biljke zamjenjuju otopinom na bazi biljnog glicerina i jestive boje. Rezultat ovog procesa je proizvod koji je biorazgradiv i nije štetan za ljude i okoliš, kao što su to umjetne plastične biljke, objasnio nam je Ljubičić.

Dodao je i kako većinu biljaka i mahovina dobavljaju kao gotov stabiliziran materijal iz Francuske, dok polarnu mahovinu kupuju svježu preko burze u Nizozemskoj i onda je sami stabiliziraju. Ipak, za one koji možda žele sami napraviti ovakvu sliku postoji dobra vijest. Na tržištu postoje proizvodi u prodavaonicama s hobby programom u kojima se mogu pronaći materijali za izradu ovakvih slika.

Izdvojeni članak

Terarij – savršen poklon za svaki dom! Sve o ovom ‘must have’ detalju zna Danijela, osnivačica brenda Walden Plants

Svaka slika je personalizirana

Kako nam je rekao Ljubičić, svrha brenda, ali i takozvanog biofilnog dizajna interijera, je ublažavanje, a u nekim slučajevima i uklanjanje simptoma koje nam donosi urbana i moderna svakodnevica. Također, cilj je i unijeti dio prirode i dio šume u prostor kako bi se ljudi što bolje osjećali.

Osim zelene boje i biljaka, posebnost ovih radova je i u tome što se svaki posebno dizajnira za klijenta, ovisno o odabranom tipu izvedbe. Slike se nakon toga šalju klijentima dostavnom službom, a zidovi se izrađuju na više panela koje Ante osobno dostavlja i spaja u cjelinu na mjestu ugradnje. Otkrio nam je kako se najviše montaža vrši u Zagrebu i to najčešće u luksuznim stanovima i kućama, dok se slike i zidovi u Dalmaciji nalaze u luksuznim kućama za odmor.

Kako se održava stabilizirano bilje?

Ove slike ili zeleni zidovi su savršeni za sve koji uvijek zaboravljaju na biljke i kojima one redovito umiru. Naime, Ljubičić nam je objasnio kako se stabilizirano bilje njeguje, ali i na što treba posebno obratiti pozornost kod smještanja u prostor.

– Budući da se radi o stabiliziranim biljkama, našim radovima nije potrebno nikakvo održavanje. Eventualno se jednom do dva puta godišnje ispuše prašina s hladnim zrakom, a po potrebi se svakih nekoliko godina nadomjesti dotrajali biljni materijal. Bitno je da ne dolazi u dodir s vodom, da se ne izlaže izravnom sunčevom svjetlu, kao ni halogenim lampama i izvorima topline, rekao nam je sugovornik.

Radovi traju pet i više godina, ovisno o biljkama koje se koriste, Dijelovi koji su dotrajali se uvijek mogu ukloniti i zamijeniti novima pa zidovi i slike mogu trajati i još dulje. Mogu se staviti bilo gdje u prostoru, a preporuka je da se stave u prostor u kojem se najviše boravi. Osim ovih radova, za one koji ne žele obraćati previše pažnje na njegu biljaka, idealno je rješenje i terarij, o kojem smo pisali ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap