Pretraga

Ovi zahvati ne smatraju se gradnjom, ali vam za njih svejedno treba dozvola

A- A+

Ovi zahvati ne smatraju se gradnjomJeste li znali da postoje zahvati u prostoru koji se čak ni ne smatraju građenjem, ali za njih svejedno treba ishoditi lokacijsku dozvolu? Pred promjenu pravila donosimo kakva su vrijedila dosad i kako se uopće podnosi zahtjev. Inače, svi zainteresirani u javno savjetovanje moć će se uključiti još svega par dana.

privezište za brodove | pexels

Nedavno se u Savjetovanju s javnošću u sustavu e-Građani pojavilo Savjetovanje za Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o zahvatima u prostoru koji se ne smatraju građenjem, a za koje se izdaje lokacijska dozvola. Još uvijek su na snazi pravila iz 2017. godine koja će se izgleda promijeniti, a savjetovanje je otvoreno još svega par dana, do 21.  svibnja. Evo kakva su pravila dosad vrijedila.

Stara pravila

Prema Pravilniku koji je stupio na snagu 2017., a nabraja ukupno devet zahvata koje se ne smatraju građenjem, no za njih je svejedno potrebno ishoditi lokacijsku dozvolu. To su privezivanje ili sidrenje plovila na unutarnjim vodama, trajno postavljanje skela ili plovila, odnosno sidrenje brodova, plutajućih objekata, ali i kućica na vodi te sidrišta na moru. Isto je i u slučaju postavljanja kaveza ili drugih naprava za uzoj ribe ili drugih morskih organizama u moru.

Nadalje, lokacijska dozvola traži se za iskope u moru čija svrha nije građenje građevine, te za deponije mineralnih sirovina, potapanje pomorskih objekata, no i u još jednom slučaju. Za izvedbu površina za uslijetanje, slijetanje i boravak zrakoplova, na tlu te na unutarnjim vodama koje nisu u sklopu građevina također vrijeme ista pravila.

Tko podnosi zahtjev?

Kad već prolazimo pravila, u kojim slučajevima se uopće ishodi lokacijska dozvola i kakav je dokument? Lokacijska dozvola, već smo u nekoliko navrata pisali, jedan je od pravnih dokumenata potrebnih za građevinske aktivnosti, a u ovom slučaju i za one koji se takvima ne smatraju, ali uključuju intervenciju u prostoru.

Izdaje se za nekoliko osnovnih zahvata, a zahtjev za njenim izdavanjem pokreće zainteresirana stranka. Kod podnošenja zahtjeva po obavezno se prilažu idejni projekt, ispis tog projekta, rješenje o prihvatljivosti zahvata na okoliš (ako je potreban) te rješenje o ocjeni potrebe takve procjene i, na kraju, potvrda o nostrifikaciji idejnog projekta ako je izrađen prema stranim propisima.

Treba dodati da je lokacijska dozvola važna stoga što određuje lokacijske uvjete. Što znači vrstu gradnje, uvjete za oblikovanje građevine, njenu veličinu, lokaciju zahvata, oblik i veličinu čestice kao i smještaj na (građevnoj) čestici i još mnogošto. Ako su podneseni potrebni dokumenti izdaje ju nadležni ured, a dozvola prestaje važiti ako se u roku dvije godine od dana pravomoćnosti ne podnese zahtjev za davanje koncesije i podnese druge potrebne korake. Više o svemu pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap