Proširenje najprometnije obilaznice u državi: Dobiva novi trak, rušit će se mostovi i vijadukti
Najprometnija obilaznica u državi prolazi pored Zagreba i dio je Paneuropskog koridora X. Kako je projektirana u sada već davnim sedamdesetima, više nije u skladu s aktualnim propisima struke pa sve teže podnosi ogroman promet koji se njome svakodnevno odvija. Hrvatske autoceste stoga planiraju proširenje obilaznice dodavanjem još jednog traka. Osim dogradnje, planiraju uklanjanje postojećih i izgradnju novih objekata duž cijele trase. Provjerili smo kad se može očekivati početak 335 milijuna eura vrijednih radova.
Zagrebačka obilaznica iznimno je važna dionica autoceste koja, u obliku slova ‘U’ obilazi glavni grad. Kao dio Paneuropskog koridora X, njome dnevno prođe najviše automobila u državi.
Prošle godine, izdano je Rješenje prema kojemu za projekt nije potrebno provesti procjenu utjecaja na okoliš, što znači da prije ishođenja potrebnih dozvola nije bilo prepreka za početak izrade idejnog projekta. Od Hrvatskih autocesta doznajemo u kojoj je trenutno fazi 335 milijuna eura vrijedan projekt koji će zauvijek promijeniti prometovanje uz Zagreb.
Jedan trak više
Sukladno srednjoročnom planu, Hrvatske autoceste su pokrenule projekt rekonstrukcije sastavnog dijela Autoceste A3 Bregana-Zagreb-Lipovac dogradnjom trećeg voznog traka. Projekt je pokrenut s ciljem rješavanja složene problematike na dijelu autoceste naširoko poznatom kao Obilaznica grada Zagreba, a kojom dnevno prođe najviše automobila u državi.
– Dosad je izrađeno idejno rješenje rekonstrukcije cijele Obilaznice u duljini od 26 km. U lipnju 2024. godine je zaključen postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš te se prikupljaju specifični uvjeti javno pravnih tijela nadležnih na području zahvata kao preduvjeta nastavka daljnjih aktivnosti na izradi projektne dokumentacije i ishođenju potrebnih dozvola, rekli su nam iz Hrvatskih autocesta o trenutnoj fazi projekta.
Zasad je pokrenuta izrada idejnog projekta proširenja autoceste na dionici Zagreb zapad (Jankomir)-Lučko, duljine 5,9 kilometara. Za preostale dionice, odnosno od čvora Lučko do čvora Zagreb istok (Ivanja Reka), nabava usluga izrade glavnih projekata i ishođenja građevinskih dozvola očekuje se tijekom ove godine.
Postupak nabave već ove godine
Konkretno, za dionicu Zagreb zapad (Jankomir)-Lučko još dostaje dovršiti idejni projekt kako bi se ishodila lokacijska dozvola, a njome i posebni uvjeti nadležnih javno pravnih tijela, što je neizostavni dio ovakvog projekta. U idućoj fazi bit će moguće pristupiti izradi glavnih projekata, provesti upravni postupak, a time i ishoditi potrebnu građevinsku dozvolu, doznajemo iz HAC-a. K tome, u ovoj godini je u planu i nabava rekonstrukcije tog dijela planiranog zahvata.
– Pokretanje postupka javne nabave za radove rekonstrukcije Obilaznice na dionici Zagreb zapad (Jankomir) – Lučko (5,9 km) planirano je u 2025. godini, odnosno kad se steknu uvjeti koji prvenstveno ovise o statusu i trajanju upravnih postupaka.
S druge strane, za dionice koje povezuju čvor Lučko i čvor Zagreb istok (Ivanja Reka), duljine 20 kilometara, ove godine bi se tek trebalo pristupiti izradi idejnog projekta te ishođenju lokacijske dozvole, s posebnim uvjetima javno-pravnih tijela. Za ovaj dio dionice tek će se pokrenuti pokrenuti nabavu za izradu glavnih projekata te ishođenje građevinskih dozvola, što se također sprema ove godine.
– Nakon sklapanja ugovora, pristupit će se izradi glavnih projekata i provedbi upravnih postupaka ishođenja građevinskih dozvola. Za dionice od čvora Lučko do čvora Zagreb istok (Ivanja Reka) duljine 20 km nabava i izvođenje radova planirat će se po ishođenju svih potrebnih dozvola i osiguranja financijskih sredstava, otkrivaju iz Hrvatskih autocesta.
Rušenje starih i izgradnja novih objekata
Napominju kako se rekonstrukcija Obilaznice Zagreba neće zaustaviti na proširenju dodatnim trećim trakom. Zahvat bi trebao obuhvatiti i uklanjanje svih postojećih te izgradnju novih objekata, to jest vijadukata i mostova na predmetnoj trasi, kao i uklanjanje postojeće te izgradnju nove kolničke konstrukcije. Trasa bi trebala dobiti i novi sustav oborinske odvodnje i vodozaštite, suvremenu prometnu signalizaciju i opremu i zaštitu od buke, a u planu je i krajobrazno uređenje uz dionicu.
– Ukoliko geometrijom ne budu zadovoljavali prošireni poprečni presjek sa svim elementima autoceste, uklonit će se postojeći, i po novim propisima i uvjetima, izgraditi novi nadvožnjaci preko autoceste, doznajemo.
Infrastruktura iz osamdesetih
Podsjećamo, Zagrebačka obilaznica izgrađena je i puštena u promet polovicom davne 1981. godine. Projektirana je u 1970-im godinama te je izvedena po tada važećim zakonskim i tehničkim propisima koji su do danas, naravno, zastarjeli. Sukladno s ovom činjenicom, projektiranje rekonstrukcije Zagrebačke obilaznice planirano je prema svim potrebnim upravnim postupcima te u skladu s aktualnim propisima, uvjetima i novim društvenim standardima.
– Općenito možemo reći da su današnji tehnički zahtjevi za projektiranje prometnica i objekata, kao i zahtjevi u pogledu utjecaja zahvata na okoliš i sigurnost prometa značajno stroži jer su njima obuhvaćena suvremena saznanja i spoznaje iz područja inženjerstva i znanosti, zaključuju iz Hrvatskih autocesta.
Ovdje pročitajte sve o najskupljim autocestama na svijetu.