Video: Žnjan iz zraka, sve je već tu, mega skakaonice u more i temelji za futuristički amfiteatar
Najveće gradilište uz more u Hrvatskoj aktivirano je početkom godine, a radovi ne staju. Iz dana u dan sve se jasnije vidi izgled budućeg omiljenog okupljališta Splićana i turista. Trenutno se u punom jeku izvode betonski radovi, pa se tako iz zraka mogu već jasno vidjeti prve vizure dvije velike skakaonice i šetnice koja će vizualno razdvajati plažu od cijelog kompleksa. Radove izvode tvrtke Lavčević d.d. i Lavčević-inženjering čija je ponuda na javnom natječaju bila najbolja, a iznosila je 45,5 milijuna eura bez PDV-a.
Početkom godine otvoreno je gradilište u koje su uprte sve oči. Riječ je o kompletnoj rekonstrukciji žnjanskog platoa u Splitu. Realizacijom ovog projekta građanima će se na uslugu staviti top javni sadržaj uz more.
Radove izvode tvrtke Lavčević d.d. i Lavčević-inženjering čija je ponuda na javnom natječaju bila najbolja, a iznosila je 45,5 milijuna eura bez PDV-a. Sve bi trebalo biti gotovo unutar 365 dana, a Splićani projektu čak daju i malo ‘lera’ pa se vesele svečanom otvorenju na blagdana Sv. Duje u svibnju 2025. godine. No, trenutno sve uopućuje na to da kašnjenja neće biti jer se radovi kontinuirano izvode u punom zamahu.
Što se gradi
Budući mega kompleks uz more ima puno komponenti. Sadrži komercijalne sadržaje, garažni objekt koji će s okolnim područjem imati 998 parkirnih mjesta, puno zelenila, rekreacijske sadržaje poput modernog dječjeg igrališta, skejt parka. Šlag na torti svakako je futuristički amfiteatar s pogledom na more.
Važno je spomenuti i dvije skakaonice, te plovno taxi pristanište. Kao i činjenicu da se mislilo i na energetsku održivost pa se tako uz obalnu crtu grade četiri uzdignuta elementa sa solarnim panelima koji će napajati električnom energijom objekte.
Obuhvat radova
Područje građevinske dozvole obuhvaća područje koncesije koju je tvrtka Žnjan kao investitor dobila na upravljanje od 40 godina. Koncesija je potpisana s Ministarstvom pomorstva, prometa i veza, te obuhvaća 200.000 kvadratnih metara koncesije od čega je približno 90.000 u moru, a 120.000 na kopnu.
Od tih 120.000 na kopnu radovi se izvode na području od obalne crte 15 do 30 metara prema unutrašnjosti. Na dva mjesta se nalaze istake u more, to su pozicije skakaonica koje su upravo ‘izronile’ u punom profilu. I to je jedino gdje gradilište ima kontakt s morem.
Ostatak priče se radi tako da plaža kako je sada prirodno formirana i zaštićena ostaje takva, tu nema zahvata. Zato je na tom području ostavljeno i od radova zaštićeno zelenilo koje će po završetku projekta postati jedno s ostatkom prostora.
Bili smo na Žnjanu, pročitajte ovdje Bauštelsku reportažu s gradilišta.