Redovan servis, pravilan odabir i pametne funkcije mogu smanjiti troškove hlađenja i spriječiti kvarove tijekom najvećih vrućina.
07:00 3 d 08.06.2026

novi gradski stanovi | foto: Grad Zagreb
Grad Zagreb pokrenuo je projekt izgradnje priuštivih stanova u Podbrežju, no došlo je do određenih zastoja. Javna nabava za izgradnju novih stanova u Podbrežju krenula je početkom travnja 2024. godine, s ciljem povećanja gradskog stambenog fonda, a početak realizacije najavljen je u skorije vrijeme još u studenom 2024. godine no nije krenula.
– Naselje Podbrežje djelomično je izgrađeno. Zasad su izgrađene četiri zgrade, a čekamo početak izgradnje novih 300 stambenih jedinica za gotovo 1.000 stanovnika. Gradilište će se otvoriti vrlo skoro, a radovi još nisu krenuli jer je u izmjeni građevinska dozvola. Izvođača smo već odabrali, rekao je danas zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet.
Dodao je da naselje neće ostati samo na ‘stambenjacima’, već će se u Podbrežju izgraditi i moderan, održiv vrtić. Također se projektira i nova zgrada osnovne škole. Spomenuvši školu, Korlaet se osvrnuo na početak dogradnje osnovne škole Borovje pa je najavio nove stanove i u tom naselju, kao i u Svetoj Klari.

nove lokacije gradskih stanova | foto: Grad Zagreb
Zagreb je, kako iz Grada Zagreba nerijetko ističu, vlasnik 6.500 stanova, a planira se izgradnja oko 1.000 novih stanova. Za to su već spremna zemljišta u dva zagrebačka kvarta koja posljednjih godina ‘bujaju’, a gradit će se u blizini preostale infrastrukture, točnije vrtića i škola.
– Osim naselja u Podbrežju, u pripremi je novi urbanistički plan uređenja u naselju Borovje, u kojemu smo neki dan otvorili gradilište dogradnje osnovne škole, i započeli izgradnju vrtića. Istočno od ta dva gradilišta, sprema se podizanje malog stambenog naselja od oko 600 stambenih jedinica za oko 1.700 stanovnika. Uz to, netom smo pripremili još jedan natječaj s Europanom, u Svetoj Klari, svečano je obznanio Korlaet.

plan za Borovje | foto: Grad Zagreb
U ovom novozagrebačkom naselju koje neprestano raste na samom jugu Zagreba, Korlaet je najavio izgradnju inovativnog projekta nastalog u suradnji s platformom Europan. Pokazao je kartu na kojoj se može vidjeti kako bi nove zgrade i u ovom slučaju trebale niknuti u blizini novog i modernog vrtića.
– Europan je platforma koja promovira mlade ambiciozne arhitekte, s fokusom na inovativne projekte stambenih zgrada. Mi smo dio te stambene obitelji već 34 godine i svako toliko smo partner. No, već dugo, oko 10 godina, u Zagrebu je bio zastoj suradnje koja se sada nastavlja. U Europanu 18 reaktivirali smo suradnju, a lokacija je Sveta Klara, u blizini novog vrtića. Za 300-tinjak stanovnika sprema se izgradnja 30-ak stambenih jedinica, otkrio je zamjenik gradonačelnika, odajući i kako se neće samo graditi stambenjake, već je u pripremi i realizacija otvorenog igrališta, te sadnja zelenila, a rekao je i da će na jugu naselja zamišljen javni park.
Ovdje doznajte što je s ostalim zapuštenim top lokacijama koje ‘trunu’ diljem grada i hoće li se ondje ikada realizirati obećani projekti.
Redovan servis, pravilan odabir i pametne funkcije mogu smanjiti troškove hlađenja i spriječiti kvarove tijekom najvećih vrućina.
07:00 3 d 08.06.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 28 d 13.05.2026
Portal bauštela.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 9 d 01.06.2026
Tijekom rušenja Vjesnikovog nebodera, pokvario se dio stroja kojim se građevina uspješno i prilično brzo grickala. To utječe na rokove i na promet.
16:01 17 h 10.06.2026
Video: Ovako se gradi ključna brza cesta koja mijenja prometnu sliku istoka Hrvatske
Izgradnja brze ceste Vinkovci – Vukovar u punom je jeku, a snimke dronom otkrivaju razmjere i dinamiku ovog velikog slavonskog gradilišta.
15:55 17 h 10.06.2026
Sprema se velika promjena za HRT kompleks: Zamjena krova i kupole najpoznatije zgrade na Prisavlju
HRT priprema sanaciju krova doma, a sada je raspisan i natječaj vrijedan oko pola milijuna eura.
13:05 19 h 10.06.2026
Bugarska nakon 40 godina završava gradnju tunela Lozarevo, ključnog dijela Koridora VIII koji povezuje Crno i Jadransko more.
15:54 1 d 09.06.2026
Tri milijuna eura za Veli Vrh: Ovako će Pula srediti svoj top kvart za obitelji, stiže i nadvožnjak
Veli Vrh postaje sve popularniji mladim obiteljima i kupcima nekretnina koji traže kvalitetno stambeno okruženje izvan gradske žiže.
16:22 2 d 08.06.2026