Pretraga

Zaboravljena umobolnica u zapadnoj Slavoniji ide u milijunsku prenamjenu, postat će moderna ustanova

A- A+

Nekada Zemaljska kraljevska umobolnica u Pakracu nakon izgradnje je bila samo takva novost. No, zdravstvenu namjenu izgubila je u Domovinskom ratu, otkad, oštećena, zjapi prazna. Sada bi pak trebala dobiti novu šansu, preuređenjem i prenamjenom. Zna se kako bi se točno trebala urediti za 12 milijuna eura, sve da bi postala moderan Braniteljski centar na istoku Hrvatske.

stara bolnica u Pakracu dobiva novu namjenu | foto: screenshot projektna dokumentacija, EOJN

U Pakracu je u 19. stoljeću otvorena bolnica koja je kroz prva desetljeća postojanja po mnogočemu bila napredna. Samo nekoliko godina nakon što je iz dvorca baruna Trenka preseljena u tada novu zgradu, bila je među prvima u Hrvatskoj s rendgenom, imala je operacijsku salu, porođajni odjel i EEG-laboratorij. A imala je i psihijatrijski odjel.

Danas sablasna građevina, te bivša zgrada Kraljevskog zemaljskog zavoda za umobolne u krugu Gradske bolnice uređenjem od 11,5 milijuna eura dobit će potpuno novu namjenu. Postat će podružnica Braniteljskog centra u Pakracu. Radove naručuje Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Izdvojeni članak

Transformacija stare bolnice u moderne stanove za deficitarni medicinski kadar

Milijunska obnova

Nekadašnja zgrada psihijatrijske bolnice ima dugu povijest. Završena je kao zasebna zgrada 1910., kao dio povijesnog sklopa Kraljevske zemaljske javne bolnice u Pakracu koja je u upotrebi od 1898. godine. Sagrađena kao samostojeći objekt, danas sablasna i napuštena zgrada umobolnice nekada je bila okružena parkom i lijepim šetnicama.

No, iako danas izgleda u najmanju ruku strašno, zgrada psihijatrijske bolnice svoju funkciju i nije izgubila toliko davno. Zdravstvena ustanova bila je do Domovinskog rata, a u tom je razdoblju pretrpjela brojna oštećenja pa je tada i iseljena.

stara bolnica u Pakracu dobiva novu namjenu | foto: screenshot projektna dokumentacija, EOJN

Dok je poslije rata unutrašnjost očišćena od šute i otpada te je sanirano krovište da bi se zaštitila od atmosferilija, izgubila je svrhu. A nakon obnove od gotovo 12 milijuna eura više ne bi trebala zjapiti prazna. Točno se zna kako se prostor namjerava iskoristiti.

Planovi za prenamjenu

Zgradu na tri etaže statusa zaštićenog dobra rekonstrukcijom postat će Braniteljski centar. Za suterensku etažu u planu je u većoj mjeri onima za koje ondje nije predviđena usluga stalnog boravka. Tu bi se trebao urediti prostor za povremene posjetitelje ili korisnike.

Izdvojeni članak

Legendarna vojna zgrada desetljećima trune uz rijeku: Kako se planira iskoristiti 10.000 kvadrata?

Ondje bi trebala biti polivalentna dvorana, blagovaona, sanitarija te prostori za zaposlenike poput ureda i radionica. Sve navedeno bilo bi u sjeveroistočnom dijelu suterena, dok bi se u jugozapadnom dijelu smjestili tehnološki sklopovi.

Ostatak nadzemnih etaža trebao bi pak uglavnom biti za stalne korisnike, a potkrovlje bi se uredilo uglavnom za zaposlenike Ravnateljstva. Manjim dijelom, u vidu prostora za vježbanje, trebalo bi tu biti i kvadrata za korisnike.

Smještaj za korisnike

U prizemlju se predviđa uređenje dva apartmana za stopostotne Hrvatske ratne vojne invalide sa supružnicima u prizemlju. Na istoj etaži bile bi još četiri jednokrevetne jedinice za stopostotne HRVI s pratnjom, kao i osam dvokrevetnih jedinica.

Na katu bi pak bilo još 16 jednokrevetnih jedinica, a u potkrovnoj etaži osim još ureda sadržaji za vježbanje, te pomoćne prostorije. Ne računajući jedinice za izolaciju, dogradnjom bi se centar mogao skrbiti za maksimalno 56 stalnih korisnika. A od ukupnog broja soba, prostorije za 24 korisnika jedinice trebale bi biti prilagođene za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.

stara bolnica u Pakracu dobiva novu namjenu | foto: screenshot projektna dokumentacija, EOJN

Proširenje kapaciteta

Nakon uređenja, Braniteljski centar u golemoj zgradi stare bolnice prostirao bi se na okvirno 4.600 četvornih metara. Na ukupnoj površini parcele koja prelazi 10 tisuća kvadrata, građevina bi se rekonstruirala dogradnjom 1.275,37 četvorna metra. Uračunata je kvadratura nakon uređenja potkrovlja i izgradnje sjenice.

Kako do zgrade vodi nerazvrstana cesta, koja je ujedno i cestovni put od glavne ceste do zgrade, i pristupnu prometnicu zahvatit će sanacija. Uz pristupnu bi se prometnicu isto tako, kako za stalne korisnike, tako i za posjetitelje, uredilo parkiralište.

Duga povijest

Iako je u zgradi za koju se sprema rekonstrukcija bila smještena psihijatrijska bolnica, povijest te građevine kreće polovicom 18. stoljeća kada je ondje osnovana ‘Bolnica za stidne i kužne’. Bilo je to u sasvim drugoj povijesnoj građevini, u bivšem dvorcu baruna Trenka u Pakracu, a tada umobolnice nije bilo.

stara bolnica u Pakracu dobiva novu namjenu | foto: screenshot projektna dokumentacija, EOJN

U bolnici je bio otvoren dio za liječenje sifilisa, a koji su bivši Trenkovi panduri proširili u tipičan ‘specijalni hospital’. Bolnica je naknadno krenula primati i druge bolesnike, a 1889. godine imala je dva odjela.

Zatim je krenula gradnja sasvim nove bolnice i širenje područja djelovanja. Podignuta je sasvim nova zgrada, prva u Hrvatskoj ‘Zemaljska javna bolnica’ koja je stajala pod upravom Zemaljske vlade. Nova bolnica 1910. godine dobila je i dodatak, za psihijatrijske bolesnike, zgradu Kraljevske zemaljske umobolnice, za koju se upravo sprema obnova.

Novu zgradu trebao bi dobiti Osječki arhiv, a ovdje pogledajte kako izgleda stara, u sklopu Tvrđe.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap