Decentralizacija na djelu: Županije i gradovi započeli preuzimanje državnih nekretnina
Nakon što je novi Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske početkom godine stupio na snagu, sada je započelo i prebacivanje predmeta upravljanja djelom državne imovine na županije i gradove. Jedna od prvih primopredaja obavljena je u Splitsko-dalmatinskoj županiji koja je od države preuzela 562 predmeta vezanih uz državna zemljišta, zgrade i poslovne prostore.
Cilj novog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu države je omogućiti kvalitetnije upravljanje državnom imovinom kao i ubrzanje aktivacije neiskorištenih nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske, poruka je ovo poslana iz Splita gdje je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, županu, Blaženku Bobanu, uručio ukupno 562 predmeta državne imovine na raspolaganje i postupanje. Radi se o zemljištima, zgradama i poslovnim prostorima.
Među 562 predmeta su 452 za koje su zahtjev podnijele fizičke i pravne osobe, kao i 110 predmeta koje traže lokalne zajednice. Radi se tek o trećini predmeta koji trebaju stići u najveću hrvatsku županiju.
– U Vladi smo ocijenili da će bolje, kvalitetnije, ažurnije, svrsishodnije se upravljati državnom imovinom na način da se ti poslovi spuste na razinu županija, velikih gradova, gradova sjedišta hrvatskih županija, rekao je ministar Bačić.
Umjesto s jednog mjesta u Zagrebu sada će se tim brojem predmeta raspolagati diljem Hrvatske u 46 upravnih odjela čime će se ubrzati postupanje, naglasio je potpredsjednik Vlade i Ministar Bačić.
Optimizacija upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu postiže se kroz decentralizaciju upravljanja nekretninama prema županijama, gradovima sjedištima županija, velikim gradovima s preko 35.000 stanovnika, društvu Državne nekretnine d.o.o. i javnim ustanovama za upravljanje nacionalnim parkovima i parkovima prirode. Tijela će uz Ministarstvo, nekretninama u državnom vlasništvu upravljati u ime Republike Hrvatske.
Cilj je kroz decentralizaciju omogućiti brže i učinkovitije rješavanje imovinskopravnih odnosa na državnim nekretninama u svrhu realizacije infrastrukturnih i razvojnih projekata, a sve u cilju povećanja investicijskog potencijala i realizacije investicijskih projekata. Sredstva ostvarena od upravljanja nekretninama dijele se na način da Republici Hrvatskoj pripada 60% prihoda, županiji na čijem je području predmetna nekretnina 20% te jedinci lokalne samouprave 20% prihoda.
Doznajte ovdje sve o mogućnosti uvođenja poreza na nekretnine.