Građevinska inspekcija od 2019. srušila 2.063 bespravne građevine, samo lani na jednoj lokaciji njih 84
Podvučena je crta. Od 1. travnja 2019. godine, od kada je Građevinska inspekcija ustrojena pri Državnom inspektoratu do 31. prosinca 2024. godine obavljeno je 39.463 inspekcijskih nadzora u povodu prijava bespravne gradnje u Hrvatskoj. Podnesene su i 234 kaznene prijave, te 1.733 optužnih prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima. U analizi djelovanja građevinskih inspektora ističu se posebne akcije na otocima Krk, Murter, Čiovo, Šolta, Hvar i Brač, u Splitu, u Istarskoj županiji kao i unutar Regionalnog parka Mura-Drava. Kada je u pitanju lanjska godina najveći je ‘ulov’ bio nezakonit dio kampa ‘Olivia Green Camping’ u Murteru, gdje je ukupno uklonjeno 87 građevina.
![](https://baustela.hr/app/uploads/2024/04/Gradevinska-inspekcija-screenshot-4.jpeg)
građevinska inspekcija | foto: screenshot, HRT
Građevinska inspekcija ovlaštena je poduzimati mjere protiv sudionika u gradnji kada izvode građenje za koje je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu ili glavni projekt (jednostavne građevine i radovi). U skladu s ovim ovlastima, građevinska inspekcija je od 1. travnja 2019. godine, od kada je ustrojena u Državnom inspektoratu, do 31. prosinca 2024. godine obavila niz radnji unutar svojih ovlasti kako bi stala na kraj bespravnoj gradnji.
U spomenutom razdoblju obavljena su 39.463 inspekcijska nadzora povodom prijava građana, drugih tijela, medija i drugih saznanja. A ukupan broj zaprimljenih raznih vrsta prijava vezanih uz moguće nezakonito građenje u 2019. bio je 8.256, u 2020. godini 7.920, u 2021. godini 7.817, u 2022. godini 6.450., u 2023. njih 6.468, te u 2024. ukupno 5.792.
Pokrenuta su 9.493 upravna inspekcijska postupka, od koji 1.145 tijekom 2024. godine, najvećim dijelom zbog građenja bez građevinske dozvole ili glavnog projekta.
Kaznene prijave i novčane kazne
Podnesene su i 234 kaznene prijave zbog nezakonitog građenja u zaštićenim područjima ili zbog povrede službenog znaka. Izrečeno su ukupno 2.062 novčane kazne zbog daljnjeg građenja i zbog prisiljavanja bespravnih graditelja na izvršenje rješenja o uklanjanju.
– Visine navedenih kazni ovise je li investitor fizička osoba (od 4.000 do 19.900 eura) ili pravna osoba (od 6.600 do 66.360 eura) te o vrsti građevine određene Zakonom o gradnji. Vrijednost novčanih kazni koje su izrekli građevinski inspektori do sada iznosi gotovo 15 milijuna eura, objašnjavaju iz Državnog inspektorata.
![euro](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/euri-scaled.jpg)
euro | foto: Freepik
Optužni prijedlozi i rušenje
Podneseno je 1.733 optužnih prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima, koji visine kazni sudionicima u gradnji (investitor, izvođač, stručni nadzor i dr.) određuju na temelju prekršajnih odredbi Zakona o gradnji.
Također, uklonjene su 2.063 nezakonite građevine iz prostora. Samo u izvan-građevinskom području Picik na otoku Krku uklonjene su tijekom 2024. godine 84 građevine, koje su investitorima služile kao vikendice.
– Rješenjem o uklanjanju građevinske inspekcije investitoru se naređuje uklanjanje svih onih objekata ili dijelova objekta koji su izgrađeni bez pravomoćne odnosno izvršne građevinske dozvole i glavnog projekta izrađenog u skladu s prostornim planom. Uklanjanje bespravno izgrađenih građevina od strane Državnog inspektorata obavlja se u skladu s planom i programom rada Državnog inspektorata, poručuju iz DIRH-a.
Posebne akcije
Tijekom 2023. i 2024. godine organizirane su posebne akcije pojačanih inspekcijskih nadzora građenja na vrijednim i izvan-građevinskim područjima te su se posljedično pokretali postupci prisilnih uklanjanja građevina izgrađenih na otocima Krk, Murter, Čiovo, Šolta, Hvar i Brač, u Splitu, u Istarskoj županiji kao i unutar Regionalnog parka Mura-Drava. U svim organiziranim akcijama i uklanjanjima osim mjesno nadležnih inspektora sudjeluju i inspektori iz drugih područnih ureda te Središnjeg ureda Državnog inspektorata.
– Od većih uklanjanja nezakonitih građevina tijekom 2024. godine ističe se provedba postupka i kontrola uklanjanja nezakonitog dijela kampa ‘Olivia Green Camping’ u Murteru, gdje je ukupno uklonjeno 87 građevina namijenjenih za boravak gostiju s popratnim sportskim i rekreativnim sadržajima te bazenima. DIRH je nakon uklanjanja obavio saniranje iskopa u tlu nastalih nezakonitim građenjem, izvještavaju iz Inspektorata.
![Rušenje kuće ilustracija](https://baustela.hr/app/uploads/2023/03/Rusenje-kuce-ilustracija.jpg)
Rušenje kuće ilustracija | foto: Pixabay
Uklanjanje zgrada stradalih u potresu
Treba reći da je, osim postupaka vezanih za nezakonito građenje, građevinska inspekcija ovlaštena u svrhu ubrzanja obnove provoditi postupke i uklanjati zgrade koje su znatno oštećene u potresima ili drugim katastrofama. Tako je, od 2021. godine ukupno je provedeno 589 inspekcijskih postupaka uklanjanja zgrada uništenih u potresima iz 2020. godine.
Postupci utvrđenja stanja te uklanjanja uništenih zgrada čiji ostatci predstavljaju opasnost za život ljudi i stabilnost okolnih građevina provodit će se i tijekom 2025. godine.
![Rušenje zgrade u Petrinjskoj](https://baustela.hr/app/uploads/2023/04/Rusenje-zgrade-u-Petrinjskoj.jpg)
Rušenje zgrade u Petrinjskoj | foto: Eurco
Doznajte ovdje sve o lanjskom valu uršenja bespravne gradnje u Istri.