Krizno stanje zbog zatvaranja loggia: Vrijedi li strahovati i hoće li majstori ostati ‘bez posla’?
Nova godina donosi potpuno nova pravila u zgradarstvu na koja se svi još moramo naviknuti. Promjene se ponajprije tiču suvlasnika i upravitelja, ali će kroz prilagodbu proći i majstori. Jedan nam je odao da je krajem 2024. godine zatvarao loggie ‘kao lud’, a ove godine – ništa. Jesu li suvlasnici i majstori s pravom suzdržani i oduzima li novonastala situacija majstorima posao provjerili smo s Hrvatskom obrtničkom komorom.
![](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/zatvaranje-loggia-3-1024x768.jpg)
Zatvaranje loggia i terasa | foto: Bauštela.hr
Prvi dan nove godine donio je velike promjene za suvlasnike i upravitelje zgrada, ali i za majstore. Od prvog siječnja, kao što već mnogi znaju, vrijede nova pravila u zgradarstvu.
‘Ludilo’ pred kraj godine
Iako Zakon o upravljanju i održavanju zgrada donosi brojne promjene za stanare višestambenih zgrada, kao najočitije ipak su se istaknule intervencije na pročeljima. Iako nisu u potpunosti zabranjene, može se reći da su pravila stroža, a kazne paprene. Tako se od početka godine znatno manje postavljaju klime, te zatvaraju loggie, što nam je iz prve ruke potvrdio majstor.
– Pred kraj prošle godine bio je kaos. Samo smo zatvarali loggie i to na sve moguće načine. U jednoj novoj zgradi zatvorio sam više loggia, bio PVC stolarijom, bilo pomičnom staklenom stijenom koja izgleda manje invazivno na pročelju. Najviše posla bilo je u studenom i prosincu, ali od početka ove godine nismo zatvorili nijednu loggiu u višestambenoj zgradi, odao nam je majstor iz LNG Linea.
Inače, stručnjak za sve vrste stolarije je otkrio kako unatoč novim pravilima i dalje nije u potpunosti siguran što se po zakonu smije, a što ne. Po tom pitanju obratili smo se Hrvatskoj obrtničkoj komori, te tako doznali da se i drugi majstori susreću s dilemama.
Majstori u dvojbama
Iz komore navode da su dosad zaprimili više upita vezano za samo tumačenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, no da se upiti nisu ticali zatvaranja loggia, već postavljanja klima uređaja. Točnije, u većini upita propitkivalo se kakav je doseg iznimke za postavljanje klime na balkon kako ne bi bila vidljiva s ceste.
S istim pitanjem iz komore su se obratili i Ministarstvu graditeljstva, a odgovor su u trenutku korespondencije još čekali. Što se tiče pak zatvaranja loggia, govore da tu i nije bilo značajnih promjena u odnosu na ranije, jer su otprije postojala ograničenja za iste zahvate.
![](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/zatvaranje-loggia-1-1024x768.jpg)
Zatvaranje loggia i terasa | foto: Bauštela.hr
Iako smo u razgovoru s majstorom iz prve ruke smo doznali, balkoni, odnosno loggie od početka ove godine se ne zatvaraju, kao i da je krajem prošle godine bio zabilježen ‘boom’ takvih zahvata, iz komore ističu – ne postoje podaci koji bi potvrdili ovakvo iskustvo.
– Nemamo podatke o povećanoj potražnji za zatvaranje loggia jer, ponavljamo, i do sada su se takvi mogli obavljati isključivo na temelju i u skladu s glavnim projektom, a takvi projekti morali su sadržavati potvrde javnopravnih tijela propisane posebnim propisima, govore iz komore dodajući kako imaju saznanja o povećanoj potražnji za ugradnjom i servisiranjem klima uređaja u razdoblju prije stupanja novog Zakona na snagu.
‘Nitko ne ostaje bez posla’
Uistinu, prouči li se novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, Članak 20. koji se odnosi na zajedničke dijelove i uređaje zgrade jasno navodi da se ‘na izgrađenim zgradama ne smiju izvoditi radovi nadograđivanja, natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa’, s iznimkom ako se takvi radovi izvode u skladu s propisima kojima se uređuje projektiranje, građenje, uporaba i održavanje građevina. Uz to, prilikom radova valja poštivati propise kojima je propisana zaštita kulturnih dobara, a ovo je unificirano za cijelu zgradu.
Pritom, unatoč iskustvu majstora koji od početka godine nije zatvarao balkone, iz komore kažu da nema razloga za bojazan oko gubitka stolarskih poslova. Budu li se uključeni akteri držali poviše navedenih propisa.
– Pretpostavka je da će eksplicitna zakonska zabrana doista dovesti do smanjenja poslova ovog tipa, no budući su dozvoljeni radovi natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa ako se takvi radovi izvode u skladu s propisima kojima se uređuje projektiranje, građenje, uporaba i održavanje građevina, vjerujemo da će se investitori toga držati i da takvi poslovi neće u potpunosti nestati, kažu iz HOK-a predviđajući kako u novonastaloj situaciji za majstore neće manjkati posla – čak naprotiv.
Iz komore napominju da ovaj tip poslova nije jedini vezan na ugradnju stolarije. Zahtjevi energetske učinkovitosti predstavljaju izazov za zgradarstvo, a promjena stolarije zajedno s obnovom fasade daje značajne rezultate u uštedama energije na pojedinom objektu. Zbog navedenog vjeruju da ovaj tip zabrane neće značajnije naštetiti sektoru.
Kakvi se stanovi danas najviše grade pročitajte ovdje. Imamo hint, trosobni su ‘pali s trona’.