Pretraga

Ne znate gdje biste za blagdane? Nisu znali ni oni pa su ‘bukirali’ planinarsko sklonište, slijedi intervencija

A- A+

Blagdansko vrijeme svi bismo voljeli provesti na poseban način. Idealan zimski provod bio bi u kući na planini okruženoj snijegom. Isto su razmišljali članovi jednog planinarskog društva kad su ‘bukirali’ kuću ‘Pume’, planinarsko sklonište ispod Velike Duvjakuše, najvišeg troglavskog vrha na hrvatskom teritoriju. Splitski HGSS upozorava da je kuća ‘popunjena’ bez znanja HGSS te da blagdanski provod ionako nije njena namjena, već je to prostor za skloniti se od nevremena i niskih temperatura.

kuća Pume | HGSS Split

Planinarska skloništa su stalno otvoreni planinarski objekti, ili bi tako barem trebalo biti. Planinare uvijek neugodno iznenade obavijesti na društvenim mrežama oko ‘zauzetosti’ planinarskih skloništa.

Jedna takva obavijest stigla je za sklonište ‘Pume’ na Dinari koje će prema najavi biti ‘popunjeno od 30. prosinca 2024. do 1. siječnja 2025.’. U njemu su se u novogodišnjoj noći, čini se, trebali zabavljati članovi jednog planinarskog društva.

Izdvojeni članak

Za Planinarski dom na Japetiću i turističku infrastrukturu PP ‘Žumberak – Samoborsko gorje’ 5,6 milijuna eura

Za blagdane ‘bukirali’ sklonište

Budući da su prema definiciji Hrvatskog planinarskog saveza planinarska skloništa ‘nezaključane , stalno otvorene i neopskrbljene kuće u kojima se može prenoćiti bez prethodne najave onome tko njima upravlja’, a u koje se za noćenje ‘treba sa sobom ponijeti podložak i vreću za spavanje’ praksa ‘bukiranja’ takvog objekta kosi se s njegovom osnovnom namjenom i svrhom. Nije samo što je kuća ‘zauzeta’ za posljednje dvije noći u godini, već je to napravljeno bez znanja HGSS-a i HGSS Stanice Split, poručili su iz splitskog HGSS-a.

– Vezano uz planinarsko sklonište ‘Puma’, ono je objekt HGSS-a. Otvorenog  je tipa i izgrađen je kao ‘zaklonište od nevremena i niskih temperatura Hrvatske gorske službe spašavanja u planini ili nepristupačnom području’ prema članku 2, stavku 14 Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama (NN 112/2017), navodi HGSS, pa upozorava sve koji tijekom hladnih mjeseci namjeravaju pohoditi Dinaru ili druge planine zaključno su savjetovali da se informiraju o meteorološkim uvjetima i dobro isplaniraju izlet.

planinarsko sklonište Pume | Hrvatski planinarski savez

Ima mjesta za 25 ljudi

Planinarsko sklonište Pume inače se nalazi ispod vrha Velike Duvjakuše (1.709 metara), najvišeg troglavskog vrha na hrvatskom teritoriju. Jednostavan je zidani objekt s drvenim potkrovljen i natkrivenom blagovaonicom, stoji u opisu na stranicama Hrvatskog planinarskog saveza.

Također, objekt bi prema informacijama trebao biti stalno otvoren, a nudi mjesta za 25 ljudi. Neopskrbljen je objekt regionalnog značaja kojim upravljaju HGSS Stanica Split i PU Dinaridi Split. Prilaz vozilom do planinarske kuće postoji s Ravnog Vrdova ‘slabom cestom’ prohodnom samo za terenska vozila.

Kao sklonište, kuća Pume jedan je od brojnih planinarskih domova, kuća i skloništa koji su na usluzi planinarima i drugim posjetiteljima hrvatskim planinama. Prema vrsti planinarskih kuća, ponavljamo, skloništa su opisana kao ‘nezaključane, stalno otvorene i neopskrbljene kuće u koje se za noćenje treba ponijeti podložak i vreću za spavanje’.

Vrste planinarskih objekata

Osim planinarskih objekata, u hrvatskim planinama na usluzi planinarima i izletnicima stoji i niz objekata koji nisu planinarski kategorizirani. To su uglavnom izletnički i ugostiteljski, rjeđe skautski ili lovački objekti koje planinari rado posjećuju i podjednako redovito odabiru kao ciljeve na svojim pohodima, a ponekad čak i smatraju planinarskim kućama.

Većinom hrvatskih planinarskih kuća danas upravljaju planinarske udruge, a s nekoliko upravljaju samostalna poduzeća ili osobe, primajući planinare pod istim ili sličnim uvjetima. Kuće kojima upravljaju ugostitelji ili privatne osobe mogu postati planinarske potpisivanjem ugovora s HPS-om kojim se upravitelj obvezuje na poštivanje uobičajenih prava i povlastica planinara.

Planinarske domove, kuće i skloništa lako je razlikovati od drugih objekata u planinama po standardiziranim plavim natpisnim pločama na pročelju. Ispod znaka HPS-a na ploči su bijelim slovima ispisani vrsta i ime kuće, nadmorska visina te naziv i sjedište onoga tko njome upravlja. Planinarski objekti sa standardiziranom natpisnom pločom HPS-a navedeni su u popisu planinarskih objekata HPS-a.

Obnavlja se 875 kilometara planinarskih putova i 23 skloništa, evo lokacija.

Copy link
Powered by Social Snap