OECD: Sloveniji treba jači porez na nekretnine i bolja ponuda socijalnog stanovanja
Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) savjetovala je Sloveniju o implementaciji novih reformi. Odnose se na tržište nekretnina, mirovinski i zdravstveni sustav te plaće u javnom sektoru. Mathias Cormann, glavni tajnik OECD-a, istaknuo je da Slovenci moraju jače oporezivati svoje nekretnine. Premda su zemlji za ovu godinu predvidjeli gospodarski rast od 2,3%, problem i dalje ostaje poboljšati javnofinancijsku održivost. Vlada Roberta Goloba bori se s nedostatkom ponuda socijalnog stanovanja, a vlasnici slovenskih nekretnina uglavnom su oni najbogatiji.
Najnoviji gospodarski pregled OECD-a, Sloveniji je preporučio temeljitu reformu poreza na nekretnine. Njihovo tržište nekretnina karakterizira mala i neadekvatna ponuda. Prema statističkim podacima, oko petina svih stanova u Sloveniji je prazna. Osim toga, najbogatijih 10% vlasnika posjeduje 37% vrijednosti nekretnina.
Nadalje, savjetuju pojednostavljenje prostornog planiranja i povećanje ponude socijalnog stanovanja. U konačnici bi se poboljšale mogućnosti stanovanja, mobilnost te pružila održiva stambena rješenja mladim obiteljima i onima bez nekretnina. Također, jedan od nužnih koraka je bolji pristup hipotekarnom financiranju, prenosi poslovni.hr.
Glavni tajnik OECD-a, Mathias Cormann, naglasio je da slovensko gospodarstvo, unatoč otpornosti na vanjske šokove poput ruske agresije na Ukrajinu, usporeno napreduje nakon pandemije. Inflacija je smanjena, ali i dalje visoka, dok je realni rast plaća nadmašio produktivnost rada.
Predvidjeli su gospodarski rast Slovenije od 2,3% za ovu godinu i 2,7% za iduću. Ostale prijedlozi reformi tiču se mirovinskog sustava, a uključuju povećanje minimalne dobi za umirovljenje i minimalnog staža doprinosa potrebnog za punu mirovinu. Isto tako, predlažu smanjenje visokog poreznog opterećenja rada za radnike s niskim plaćama proširenjem osnovice za poreze na potrošnju i povećanjem poreza na imovinu.
Istovremeno, predstavnici OECD-a borave u Hrvatskoj u sklopu provedbe postupka 2. faze evaluacije usklađenosti hrvatskog okvira s njihovom Konvencijom za borbu protiv podmićivanja stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama. Razgovori s brojnim dionicima u Hrvatskoj su u tijeku kako bi se do kraja ove godine realizirala spomenuta faza evaluacije.
Pogledajte ovdje koji gradovi imaju najskuplje kvadrate stanova na svijetu.