Pretraga

Par za bagatelu kupio cijelo selo s 62 kuće, stvaraju zajednicu koja će živjeti ‘izvan mreže’

A- A+

Iz perspektive mladog bračnog para u Hrvatskoj koji se muči kupiti stan po pristojnoj cijeni sigurno nevjerojatno zvuči informacija da je dvoje Nizozemaca kupilo cijelo selo sa 62 kuće. I to u svima atraktivnoj Španjolskoj. No, upravo se to dogodilo, ali postoji ‘kvaka’. Selo je napušteno prije više od 50 godina, a svi objekti su u zapuštenom ili čak u urušenom stanju. Sada bi cijelo ovo područje trebalo biti transformirano u ekološki samoodrživu zajednicu koju bi nastanili oni koji žele živjeti u korak s prirodom.

Bárcena de Bureba

Bárcena de Bureba | foto: Instagram

Bračni par iz Nizozemske, Maaike Geurts i Tibor Strausz, kupili su oronulo selo Bárcena de Bureba s velikim planom da ga postupno pretvore u samoodrživu eko-zajednicu. U selu se nalaze 62 objekta, a sve skupa ova ih je priča koštala nevjerojatnih 349.000 eura.

Izdvojeni članak

Kako je istarska obitelj izgradila glamping imanje u šumi koristeći autohtone materijale i tehnike

No, jedan pogled na Bárcena de Bureba iz zraka odaje razlog zbog kojega je spomenuti iznos bio dovoljan za kupnju. Selo je nenastanjeno desetljećima, a svi objekti su u poodmaklom stupnju urušavanja.

Naime, ovo je područje napušteno početkom 1970-ih, te u njemu nema života zadnjih 50 godina. U prvim godinama nakon što je iselio zadnji stanovnik svi su objekti opljačkani do posljednje sitnice. Iz kuća su čak uklonjeni prozorski okviri i dovratnici, a lokacija je i bez osnovne, uobičajene infrastrukture koja osigurava pitku vodu i električnu energiju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bárcena de Bureba (@barcenadebureba)

Dobili su što su tražili

Ništa od ovoga ne smeta Maaike Geurts i Tiboru Strauszu. Naprotiv. Oni su prilikom potrage za nekretninom u Španjolskoj, kako kaže voditeljica španjolske agencije za nekretnine specijalizirane za prodaju napuštenih sela, Elvira Fafián, izričito tražili ‘nešto veliko, s puno kuća i zemlje, daleko od velikih gradova’.

Po kupnji ovdje su doselili s dvoje male djece, kćerima Trisom i Rivom, u dobi od devet i sedam godina, te započeli su zahtjevan zadatak obnove seoskih kuća. Imajući na umu jedno –  održivost i ekološku prihvatljivost.

Izdvojeni članak

Totalna rekonstrukcija: Zamjena krova

Eko zajednica

Prvo što su napravili bila je instalacija solarnih panela koji osiguravaju električnu energiju, a zatim su započeli s planovima za vodovodni sustav i sustav organskog uzgoja hrane. Sve s ciljem da stvore selo koje će omogućiti ‘život izvan mreže’, te čijim stanovnicama iscrpljeno tlo i suša uzrokovana gubitkom ugljičnog dioksida neće biti problem.

Naravno, Bárcena de Bureba, koliko god da je malo selo, za četveročlanu obitelj svakako je preveliko. Stoga Maaike i Tibor paralelno uz obnovu traže i stanare za svoju eko-zajednici. I u tomu, čini se, uspijevaju.

Nedavno su se susreli s četiri obitelji u Amsterdamu, od kojih su se dvije već obvezale preseliti u selo 2025. Iako će trebati vremena da selo postane potpuno useljivo, par vidi vedru budućnost za svoj projekt. ‘Želimo inspirirati ljude’, poručuje Maaike za epe.es, objašnjavajući njihovu želju za stvaranjem samoodrživog okruženja koje predstavlja alternativni način života.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bárcena de Bureba (@barcenadebureba)

Romanička crkva

Još jedna privlačna karakteristika Bárcena de Bureba je romanička crkva u središtu. Crkva je također ruševina, te je ujedno i jedna građevina u selu koja nije u vlasništvu para. Maaike kaže kako još uvijek ne zna može li se koristiti, jer prema službenim dokumentima pripada ckrvi.

Par tvrdi i kako su mnogi ljudi u Nizozemskoj zainteresirani baš za ovu građevinu, žele pomoći da se obnovi. No, ne zna se hoće li će to biti moguće. Predviđaju da će objekt ipak dobiti praktičniju namjenu kao prostor zajednice koji bi potencijalno mogao poslužiti kao centar za mlade ili starije osobe.

Doznajte ovdje sve o gradnji kuće od slame i drva.

Copy link
Powered by Social Snap