Stambeno zbrinjavanje: Prijave kreću 1. siječnja, u ‘igri’ je 5 modela, evo i uvjeta
Na temelju Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine raspisalo je Javni poziv za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje u 2025. godini. Pravo na stambeno zbrinjavanje može se ostvariti kroz 5 modela, no prethodno odabiru modela moraju se ispuniti osnovni uvjeti. Istražili smo sve o postupku, evo analize.
Prijava za stambeno zbrinjavanje, prema Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, podnosi se u razdoblju od 1. siječnja do 31. siječnja 2025. godine. Oni koji žele ostvariti ovu pravo imaju pred sobom 5 opcija, ali i obavezu prikupljanja dokumentacije. Evo što je sve potrebno.
5 modela
Pravo na stambeno zbrinjavanje na područjima primjene ovoga Zakona može se ostvariti kroz pet modela. Model A podrazumijeva najam obiteljske kuće u državnom vlasništvu (model A), a model B darovanje neuseljive obiteljske kuće u državnom vlasništvu i građevnog materijala za njezinu obnovu ili rekonstrukciju.
Model C obuhvaća davanje u najam stana u državnom vlasništvu, a model D darovanje građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu i građevnog materijala za izgradnju obiteljske kuće. Prema modelu E opcija je i darovanje građevnog materijala za obnovu, dogradnju/nadogradnju i završetak postojeće obiteljske kuće u vlasništvu korisnika ili izgradnju obiteljske kuće na građevinskom zemljištu u vlasništvu korisnika.
Uvjeti
Pravo na stambeno zbrinjavanje na području primjene ovoga Zakona može ostvariti stranka i članovi njezine obitelji koji žive u zajedničkom kućanstvu pod uvjetom da, prije svega, u vlasništvu ili suvlasništvu nemaju drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan odgovarajuće stambene površine na području Republike Hrvatske. Ili ako isti nisu prodali, darovali ili na bilo koji drugi način otuđili u zadnjih 15 godina prije podnošenja prijave na listu prvenstva odnosno pokretanja postupka po službenoj dužnosti
Također, u vlasništvu ili suvlasništvu ne smiju imati ni drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan odgovarajuće stambene površine u drugim državama u kojima borave odnosno u kojima su boravili. Ili da isti nisu prodali darovali ili na bilo koji drugi način otuđili u zadnjih 15 godina prije podnošenja prijave na listu prvenstva odnosno pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Uvjet je i da koji apliciraju nisu stekli pravni položaj zaštićenog najmoprimca na području Republike Hrvatske i nisu ostvarili odgovarajuće pravo na stambeno zbrinjavanje po nekom drugom propisu ili nisu ostvarili drugo srodno pravo na području država u kojima borave ili su boravili.
Treba reći da u postupku utvrđivanja prava osoba koje žive i/ili rade u inozemstvu mora se dostaviti izjava dana pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da će se nakon izvršnosti rješenja o stambenom zbrinjavanju vratiti u Republiku Hrvatsku i prebivati u dodijeljenoj stambenoj jedinici.
Podnošenje prijave
Prijava za stambeno zbrinjavanje podnosi se u razdoblju od 1. siječnja do 31. siječnja 2025. godine nadležnom upravnom tijelu županije u kojoj se želi ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje. Pravo na stambeno zbrinjavanje ostvaruje se redom liste prvenstva u skladu s osiguranim sredstvima u državnom proračunu i planom stambenog zbrinjavanja.
Pravodobne i uredne prijave boduju se u skladu s propisanim kriterijima i uvrštavaju na liste prvenstva koje sastavljaju za općine i gradove nadležna upravna tijela županija u čijem je djelokrugu obavljanje povjerenih poslova državne uprave koji se odnose na stambeno zbrinjavanje za tekuću godinu. Proces bodovanja obavlja se do 15. ožujka 2025. godine i objavljuju na svojim mrežnim stranicama i oglasnoj ploči.
Nepravodobne i neuredne prijave neće se bodovati niti uvrstiti na liste prvenstva. Pravodobne i uredne prijave uz koje nisu priloženi dokazi za bodovanje uvrstit će se na liste prvenstva ali se neće bodovati. Bodovane prijave se na liste prvenstva razvrstavaju po modelima stambenog zbrinjavanja a sadrže redni broj, ime i prezime podnositelja prijave, broj članova obitelji i broj bodova.
Nakon što se riješi o pravu na stambeno zbrinjavanje po jednom modelu, prijave za ostale modele brišu se po službenoj dužnosti. Po službenoj dužnosti će upravno tijelo županije s lista prvenstva brisati i prijave za koje podnositelj u roku od tri godine od podnošenja prijave nije poduzimao nikakve radnje u svrhu ostvarivanja svojih prava, primjerice, izjavio primjedbu, dostavio nove dokaze vezano za bodovanje, postavio upit.
Liste prvenstva
Na objavljene liste prvenstva podnositelji imaju pravo podnošenja primjedbe u roku od osam dana od dana njihove objave na mrežnim stranicama i oglasnoj ploči a izvršne liste moraju biti objavljene do 31. ožujka 2025. godine. Primjedbe razmatra nadležno upravno tijelo županije te pisanim putem obavještava podnositelja.
Ako se tijekom postupka utvrdi da je stranka dala netočne podatke o činjenicama koje utječu na bodovanje prijave za listu prvenstva, ona gubi mjesto na listi prvenstva koje je postigla na temelju tih podataka. Prijave s liste prvenstva za koje u tekućoj godini nije doneseno rješenje o pravu na stambeno zbrinjavanje prenose se na listu prvenstva za iduću kalendarsku godinu te se iznova utvrđuje mjesto prijave na listi prvenstva, kroz novo bodovanje.
Prijava za stambeno zbrinjavanje podnosi se na obrascu u nastavku.
Doznajte ovdje baš sve o novom Zakon upravljanju i održavanju zgrada.