O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 9 d 13.04.2026

krevet | foto: Freepik
Broj kreveta u privatnom smještaju u siječnju 2024. godine iznosio je 636.772, što je za čak 38.172 kreveta više nego što ih je bilo u siječnju prošle godine, te 31.332 više nego što ih je bilo u siječnju 2020, statistički su podatci Hrvatske turističke zajednice. Brojke ukazuju na to kako su Hrvati žure ubaciti se u ‘zimmer frei’ posao dok još nije prekasno.
Naime, rast broja jedinica privatnog smještaja podudara se s donošenjem novog Zakona o turizmu koji će jedinicama lokalne samouprave omogućiti da zaustave izdavanje novih rješenja za privatni smještaj. Sve s ciljem zaustavljanja galopirajuće apartmanizacija koja duž Jadrana onemogućava mlade u dugoročnom najmu ili kupnji nekretnine.
Treba reći kako je po ovom pitanju najgora situacija na jugu Hrvatske gdje su već gradovi koji predstavljaju velika turistička središta krajem 2023. godine najavili usvajanje akata kojima će u određenim zonama zabraniti prenamjenu stamenih prostora u turističke. U prvom redu to su Dubrovnik i Makarska, urbane sredine u kojima cijene nekretnina zbog potencijalne zarade od turizma posljednjih godina nekontrolirano rastu.
Predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, Barbara Marković, za dnevno.hr priznaje kako je donošenje zakona mnoge motiviralo da registriraju smještaj. Iako, kaže kako vjeruje da će on dugoročno bolje regulirati situaciju na tržištu.
Doznajte ovdje kakvo je stajalište Grada Makarske naspram apartmanizacije.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 9 d 13.04.2026
Nekad ‘kraljica papira’, danas na bubnju: Za 5 milijuna eura prodaje se 26.000 kvadrata tvornice
U 20. stoljeću bila je jedno od najvećih i najvažnijih postrojenja za proizvodnju papira i kartona u regiji.
12:50 34.583333333333 min 22.04.2026
Tri zemljišta na Pagu vrijede milijune: Sud odlučio, tvrtka će na dražbi ostati bez šuma i livada
Na elektroničkoj dražbi za 8 milijuna eura prodaju šume i livade na otoku Pagu. Tri zemljišta 'idu' u kompletu kao jedinstvena cjelina.
09:51 1 d 21.04.2026
Nakon obnove kurije iz 1804. godine, u njoj je otvoren obiteljski baštinski hotel. Radovi su trajali 2 godine, a na otvaranju je bio i premijer.
16:29 1 d 20.04.2026
Uvid u cijene zemljišta, stanova i najma: Ministarstvo objavilo nove planove približnih vrijednosti
Uz zemljišta, Ministarstvo objavljuje i planove približnih vrijednosti stanova i apartmana. Vrijednosti se određuju na razini cjenovnih blokova.
14:50 1 d 20.04.2026
Na dražbi je prostor s radionama, uredima i skladištima, nedaleko od Zagreba. Prva vrijednost mu je milijun i pol, imali su ga proizvođači metala.
12:23 3 d 19.04.2026
Bečka mamutica za 50. rođendan dobiva veliku obnovu, tu živi 9.000 duša u 3.182 stana
Jedan od najvećih zahvata je zamjena oko 24.000 prozora te vrata, terasa i lođa. No posla je još puno.
11:00 3 d 19.04.2026
U blizini zagorskog dvorca prodaje se neobična vila, ima odvojenu kulu, a cijena je 'bagatela'
Kuća je u potpunosti uređena i opremljena kvalitetnim namještajem, a posebnu vrijednost daju autentični komadi, uključujući i klavir iz 18. stoljeća.
11:50 4 d 18.04.2026