Pretraga

Bauštelska reportaža: Revitalizacija zagorskih termi kao vjetar u leđa razvoju kontinentalnog turizma

A- A+

U Termama Tuhelj koje su vlasništvu slovenskih Termi Olimia, započela je realizacija najveće investicije u povijesti ovog resorta. Radovi vrijedni više od 17 milijuna eura obuhvaćaju opsežnu rekonstrukciju termalnog rekreacijskog centra na zapadnom dijelu kompleksa. Modernizirat će se bazenska dvorana, restoran i recepcija bazena te će se izgraditi novi smještajni objekt. Završetak radova planiran je za sredinu 2025. godine. Nova ulaganja u Termama započela su još prošle godine izgradnjom natkrivenog parkirališta sa solarnom elektranom. Bili smo na gradilištu gdje se radi punom parom.

Rekonstrukcija zapadnog dijela Termi Tuhelj3

Rekonstrukcija zapadnog dijela Termi Tuhelj | Foto: Jakov Tuković

U Termama Tuhelj krenula je realizacija njihove dosad najveće pojedinačne investicije, vrijedne više od 17 milijuna eura. Bili smo na gradilištu gdje je bilo poprilično živo. Posvuda zvukovi građevinskih strojeva i užurbani radnici na +30 Celzijevih stupnjeva. S druge strane, čini se da goste koji neprestano pristižu na kupanje uopće ne smetaju dizalice i bageri jer se na putu do bazena na njih ni ne osvrću.

Trenutno se obavljaju radovi na zapadnom dijelu resorta koji uključuju bazensku dvoranu, ulaznu generalnu recepciju za jednodnevne posjetitelje, vanjske sanitarne blokove te rekonstrukciju kuhinje i restorana za vanjske goste i goste hotela. Kompleks će dobiti i novi trg s fontanom i šetnicom.

Osim toga, radovi obuhvaćaju izgradnju novog smještajnog objekta s 46 soba povezanih toplom vezom s ostatkom smještajnih kapaciteta. Do 15. listopada treba početi kompletna obnova unutarnjih bazena s dodatnim relax zonama, izgradnja fotonaponskih panela na krovu bazena, renovacija garderoba i djelomična renovacija sauna, kažu iz Termi.

Investicija vrijedna više od 17 milijuna eura

Direktor Termi Olimia, Florjan Vasle, i direktor tvrtke MDK Građevinar d.o.o., Kruno Pavlinić, potpisali su 16. siječnja 2024. godine ugovor o izvođenju građevinskih radova, čiji je završetak planiran za 30. lipnja 2025. godine. Ukupna vrijednost projekta je 17.662.870,82 eura, a sufinanciran je iz Mehanizma za oporavak i otpornost sa 6.636.134,82 eura, piše poslovniturizam.com.

– U posljednjih 20 godina koliko smo vlasnici Terma Tuhelj, uložili smo više od 30 milijuna eura u rekonstrukciju, dogradnju, unapređenje sadržaja i usluga kao i u edukaciju naših zaposlenika te smo iznimno ponosni što nas u 2024. godini čekaju novi investicijski izazovi čija će realizacija doprinijeti još boljoj i kvalitetnijoj ponudi terma, izjavio je Vasle nakon potpisivanja ugovora.

Rekonstrukciju bazenske dvorane, restorana i recepcije bazena izvode tvrtke Mi Maris iz Ivanić-Grada i MDK Građevinar iz Velikog Trgovišća, dok je za izgradnju novog smještajnog objekta zadužena ova potonja. Projektant je zagrebačka tvrtka Mikelić Vreš Arhitekti.

– Srednjoročni plan poslovanja, jasna vizija prema naprijed kao i konstantno ulaganje u kvalitetu usluga i traženje napretka, najvažniji su čimbenici za dobre rezultate. Sinergija između nas i naše matične tvrtke Terme Olimia kao i motiviran i kvalitetan kadar, samo su dodatan vjetar u leđa koji nam pomaže da stvaramo jednu od najpoželjnijih turističkih priča na kontinentu, rekao je pak Vasja Čretnik, direktor Terma Tuhelj.

Preobrazba starog turističkog kompleksa

Novi investicijski ciklus ovdje je krenuo još sredinom prošle godine kada je na području postojećeg parkirališta Termi izgrađeno natkriveno parkiralište s integriranom solarnom elektranom snage 1 MW i kotlovnicom na drvenu biomasu. Ukupna vrijednost projekta je 4,5 milijuna eura.

Natkriveno parkiralište sa solarnom elektranom

Natkriveno parkiralište sa solarnom elektranom | Foto: Jakov Tuković

No, prava priča o nastanku jednih od najpoznatijih termi u kontinentalnoj Hrvatskoj započela je još 2003. godine kada je slovensko poduzeće Terme Olimia kupilo Turističko – rekreacijski centar Mihanović, propali kompleks iz 1980-ih koji je iste godine promijenio ime u Terme Tuhelj.

Godinu dana nakon kupnje, obnovljen je postojeći hotel u kojem je rekonstruirano 138 soba s pripadajućim objektima. Godine 2005., rekonstruiran je postojeći kupališni kompleks koji sadrži unutarnje i vanjske bazene na površini od 15 tisuća kvadratnih metara te s 5 tisuća metara kvadratnih vodene površine. Svi bazeni punjeni su termalnom vodom iz obližnja četiri izvora. Dva veća i najpoznatija su Vrelo u bari i Dadino vrelo. Relativno niska temperatura vode iznosi od 31 do 33 Celzijeva stupnja.

Izdvojeni članak

Ugrađivali lift u Muzeju Split pa otkrili rimske terme iz doba Dioklecijana

Osim sauna koje se prostiru na 1000 metara kvadratnih i kasnije su dodane kompleksu, renovirana je sportska dvorana te su uređeni kamp i perivoj u blizini dvorca Mihanović. Godine 2020., resort je dobio i svoje glamping naselje s 36 mobilnih jedinica, dječjim i wellness bazenom te otvorenim ložištem.

Svi sadržaji u funkciji

Iz Termi navode da svi sadržaji rade normalno unatoč izvođenju građevinskih radova. Radovi se provode u dvije faze kako bi gostima hotela u svakom trenutku bilo omogućeno korištenje barem jednog dijela bazena i sauna. Za vanjske posjetitelje postoji mogućnost ograničavanja ulaska u saune i na bazene.

Izdvojeni članak

Gradit će se moderan wellness kompleks: 900 kvadrata spa zone i bazena s termalnom vodom

Nadalje, u ljetnim mjesecima, kada su vanjski bazeni otvoreni, unutarnji će biti dostupni samo hotelskim gostima u slučaju kiše. Radovi na rekonstrukciji predviđeni su radnim danom od 8 do 17 sati te predstavljaju potencijalnu smetnju za goste koji borave u prvoj zgradi Classic dijela. Iz Termi mole za razumijevanje ako dođe do eventualnih poteškoća kod korištenja pojedinih sadržaja.

Terme Tuhelj bilježe stalan rast broja noćenja i prihoda, čime su se ponovo istaknule rekordnom godinom. U 2023. Terme Tuhelj posjetilo je 66.931 gostiju, ostvarivši ukupno 165.518 noćenja, što predstavlja porast od 5% u usporedbi s 2022. Također, prihodi su u protekloj godini dosegnuli 14 milijuna eura, što je povećanje od 19% u odnosu na isto razdoblje u 2022. godini.

Pročitajte i prethodne priče iz ciklusa Bauštelske reportaže:

Bauštelska reportaža: Posjetili smo desetljećima zapuštenu bolnicu, za zemljište se (opet) spremaju velike stvari

Bauštelska reportaža: Povijesno spajanje osječke šetnice uz Dravu

Bauštelska reportaža: Zgrada ‘Name’ u Ilici, može li se odgoditi oproštaj?

Bauštelska reportaža: Transformacija platoa Žnjan – najveće gradilište uz more

Bauštelska reportaža: Zagrebački platoi simbol su drugog vremena, njihovo stanje to jasno odaje

Bauštelska reportaža: Val rekonstrukcije stoljetnih vinskih podruma u Zmajevcu za spas od zaborava i uživanje

Copy link
Powered by Social Snap