Bračni par osvojio zlatnu medalju Američkog instituta za arhitekturu: U nastavku pročitajte i zašto
Američki institut za arhitekturu je devetog prosinca ove godine obznanio osvajače zlatne medalje za 2022. godinu. To je ujedno i njihova najznačajnija nagrada, a dodjeljuje se onima koji ostave značajan i prepoznatljiv trag u arhitekturi. Prva takva dodijeljena je još davne 1907. godine, a ovo je tek drugi put u povijesti da je medalja otišla u ruke bračnog para. Nagradu su ove godine sa svojom tvrtkom Brooks+Scarpa, osvojili supružnici Angela Brooks i Lawrence Scarpa.
Prepoznati su njihovi značajni i brojni arhitektonski pothvati popraćeni održivim dizajnom i socijalnom jednakošću. Tvrtka Brooks+ Scarpa, čiji su direktori upravo osvajači ovih medalja, locirana je u Hawthorneu u Kaliforniji.
– Njihovo vođenje firme unutra i prema van, predstavlja inspiraciju arhitektima diljem SAD-a, koji vjeruju da arhitektura na svojoj najvećoj razini može djelovati bilo gdje, bilo kako i za bilo koga.“ – napisao je Bob Berkebile, u pismu podrške osvajačima nagrade.
Architect Magazine u svom tekstu prenosi kako su Angela i Lawrence, oboje odrasli u radničkim obiteljima na Floridi. Tamo su se i upoznali na studiju arhitekture, a svoje sudbonosno da izrekli su 1987. godine. Preseljenje u Los Angeles, omogućilo je Angeli da završi postdiplomski studij arhitekture u južnoj Karolini.
Muž je, u međuvremenu, pokrenuo vlastiti biznis u kolaboraciji s arhitektom i inženjerom Gwynneom Pughom. Zajedno su osnovali firmu Pugh+Scarpa, još 1991. godine. Ubrzo su zbog svog predanog rada, počeli zadobivati nacionalnu pažnju.
Nakon skoro desetljeća rada na rješavanju stambenih problema beskućnika, tvrtki se pridružila neprofitna pristupačna građevinska poduzetnica, prethodno spomenuta Angela Brooks, kao nova direktorica. Gwynne Pughu međuvremenu pokreće vlastiti biznis i napušta tvrtku što uzrokuje promjenu imena u Brooks+Scarpa.
Tvrtka je, u nastavku donosi Architect Magazine, za vrijeme svog višegodišnjeg rada, promišljeno dizajnirala objekte, koji su ogledali njihovu socijalnu i ekološku odgovornost.
U riznici uspješnih radova, posebno se ističe petokatnica koja je svojom domišljatošću i zanimljivim dizajnom s naročitim smislom za prostor, pobrala brojne nagrade, među kojima je i ona Instituta arhitekata za ekološku održivost. Zgrada naziva „The Six Affordable Veteran Housing“ je pristupačna i pogodna za ratne veterane.
Nadalje vrijedi izdvojiti i dobitnika nagrade za progresivnu arhitekturu iz 2020. godine, Muzej američke umjetnosti u Orlandu. Objekt se temelji na kulturnim i ekološkim principa tvrtke.
Kuću naziva Lipton Thayer Brick House u Evanstonu, arhitekti su projektirali u suradnji sa studiom Dwell Architects. Izgradnjom su podignuli vrijednost i ulogu cigle. Cigle su korištene za izgradnju stražnjeg i bočnih zidova, kako bi se sačuvali troškovi. U sredini je valovita fasada, također od cigli.
– Samo zbog toga što nije savršeno, ne znači da ne može biti lijepo, izjavio je Lawrence Scarpa za Architeckt.
U prilogu ispod pogledajte zanimljivi videozapis o izgradnji neobične kuće.
Ovakav promišljeni pristup projektu, koji se pri izgradnji temelji na ekonomičnom korištenju resursa, ogleda filozofiju ove arhitektonske tvrtke.
– Motivirani su društvenom odgovornošću i brigom o okolišu. Uz te motive nastoje doći do rješenja za poboljšanje životnih standarda gradova i oplemenjivanje njihove svakodnevnice, riječi su poznatih arhitekata Stevea Dumeza i Merryman Barnes.