Pretraga

Cijena popularnog metala ide u nebo, profitu se posebno raduju u jednoj državi

A- A+

Sve je veća potražnja za bakrom što bi u narednom dvogodišnjem razdoblju trebalo uzrokovati skok vrijednosti ove sirovine za čak 75%. Na rast cijene bakra u najvećoj mjeri utječu ubrzana realizacija planova razvijenih zemalja za prijelaz na zelene izvore energije, odnosno ‘čistu struju’ koja se oslanja na uređaje u kojima je bakar ključni element poput električnih vozila, energetskih mreža i vjetroturbina.

bakar | foto: Freepik

bakar | foto: Freepik

Cijene bakra ove i iduće godine trebale bi skočiti čak 75 posto zbog problema u opskrbi i sve veće potražnje za ovim metalom, a nju u nebesa tjeraju sve veći napori razvijenih zemalja da prijeđu na obnovljive izvore energije, piše tportal.hr. Kao još jedan razlog potencijalnog rasta cijene bakra spominju se i poremećaji u rudarstvu na račun kojih Goldman Sachs očekuje deficit ove sirovine od preko pola milijuna tona u 2024. godini.

Rastuća potražnja potaknuta prijelazom na zelenu energiju i vjerojatnim padom vrijednosti američkog dolara u drugoj polovici 2024. godine podići će cijene bakra, prema izvješću BMI-a, jedinice za istraživanje tvrtke Fitch Solutions. Naime, tržišta računaju na to da će američka središnja banka Fed ove godine konačno smanjiti kamatne stope, što će neminovno oslabiti dolar i učiniti bakar, kojim se trguje u dolarima, privlačnijim ulagačima.

Izdvojeni članak

Nastavlja se rast proizvođačkih cijena građevnog materijala: Na godišnjoj razini rast od skoro 10%

Dodatno, na nedavnoj konferenciji o klimatskim promjenama COP28 više od 60 zemalja podržalo je plan za trostruko povećanje globalnog kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine. Ovaj je podatak izuzetno važan za cijenu bakra bez kojega nema čiste energije. Naime, u prosinačkom izvješću Citibank predviđa da će spomenuti ciljevi za obnovljivu energiju povećati potražnju za bakrom za dodatnih 4,2 milijuna tona do 2030. godine.

To bi potencijalno podiglo njegove cijene na 15.000 dolara po toni do 2025. godine, stoji u izvješću. Što je znatno više od rekordnih 10.730 dolara po toni dosegnutih u ožujku prošle godine.

Rastu cijene bakra najviše se mogu radovati u Čileu koji posjeduje približno 21 posto globalnih rezervi bakra. Uz bok Čilea prema količini rezervi bakra je i Peru.

Pogledjate ovdje kojih će 5 novih materijala izazvati globalnu revoluciju na gradilištima.

Copy link
Powered by Social Snap