Pretraga

Dalmacija dobiva veliku ventilirajuću kompostanu za obradu 10.000 tona bio otpada godišnje

A- A+

Grad Kaštela, nakon dvije godine pripreme, predstavio je svoj veliki projekt kompostane koja će se nalaziti u Kaštel Štafiliću, neposredno uz cestu D8. Planirano je da se unutar pogona sav proces kompostiranja provodi u zatvorenim, ventiliranim prostorima sa odgovarajućim filterima kako bi se emisija mirisa svela na minimum. Kompostana je trenutno na razini idejnog projekta, a glavni projekt očekuje se na proljeće 2025. godine, nakon čega kreće ishođenje dozvola i raspisivanje postupka javne nabave za izvođača radova.

tvornica

tvornica | foto: Freepik

U 2025. godini trebala bi započeti izgradnja kompostane u Kaštel Štafiliću uz cestu D8, najavio je direktor gradske komunalne tvrtke Zeleno i modro, Alen Lučić. Postrojenje će se prostirati na 10.500 kvadrata, te će imati godišnji kapacitet obrade 10.000 tona bio otpada.

Izdvojeni članak

Hrvatska gradi prvu spalionicu otpada koja će smeće transformirati u energiju, zna se i lokacija

Očekuje se izrada glavnog projekta, te potom raspisivanje postupka javne nabave i odabir izvođača. Otvaranje gradilišta predviđeno je za drugu polovicu iduće godine. Vrijednost investicije procijenjena je na do 5 milijuna eura.

Zatvoreni pogon s ventiliranjem

Zemljište planirane kompostane je u vlasništvu Grada Kaštela, u Kaštel Štafiliću, neposredno uz cestu D8. Planirano je da se unutar pogona sav proces kompostiranja provodi u zatvorenim, ventiliranim prostorima sa odgovarajućim filterima kako bi se emisija mirisa svela na minimum.

– Ovaj tip obrade karakterizira visoki stupanj automatizacije i kontrole procesa te praktična provjerenost tehnologije na velikom broju izgrađenih postrojenja. Prihvat i mehaničko usitnjavanje i miješanje bio otpada će se obavljati u zatvorenom i ventiliranom bunkeru, pri čemu se postiže homogenizacija ulazne smjese za kompostiranje. Nakon toga usitnjeni i izmiješani biootpad se strojno prebacuje u bioreaktore gdje će se vršiti intenzivna biorazgradnja, odnosno primarna obrada – higijenizacija koja traje 2 do 4 tjedna i gdje se razgradnjom volumen materijala smanjuje za 50 posto, rekao je za portal.hr, direktor gradske komunalne tvrtke Zeleno i modro, Alen Lučić.

Dodao i kako se nakon intenzivne biorazgradnje, materijal strojno prebacuje na sljedeću fazu dozrijevanja te dolazi do dodatnog gubitka organske tvari, ali i vlažnosti u hrpama.

– Ova faza, može trajati od 8 do 10 tjedana. Proces se vodi u zatvorenom, ventiliranom i filtriranom prostoru. Nakon što se steknu zahtijevani kriteriji zrelosti kompost se pomoću rotacijskog bubnjastog sita koji se puni utovarivačem, prosijava na traženu veličinu čestica, rekao je Lučić, te naglasio kako je plan da se u završnoj fazi procesa prosijani zreli kompost privremeno skladištio u za to predviđenom natkrivenom prostoru ili će se pakirati u vreće, ovisno o zahtjevima tržišta.

Vlastite potrebe i dodatni prihodi

Pogon će se prostirati na 10.500 kvadrata, te će imati godišnji kapacitet obrade od 10.000 tona bio otpada. Riječ je o kapacitetu kojim će se osigurati obrada cijelog bio otpada s područja Kaštela uz mogućnost ostvarenja dodatnih prihoda obradom bio otpada od ostalih jedinica lokalne samouprave.

– Dodatni prihodi na kompostani bi trebali omogućiti manje troškove pružanja javne usluge u Kaštelima, a posljedično i nižu cijenu za krajnje korisnike, rekao Lučić, te je govoreći o prikupljenom bio otpadu naveo je dvije mogućnosti.

– Plaćati nekome zbrinjavanje toga otpada ili zbrinjavati vlastitim resursima. Stoga je odlučeno da se primjeni druga varijanta, kao dugoročno rješenje.

Gradilište se otvara sredinom 2025.

Za ovaj projekt uskoro bi trebao biti raspisan postupak javne nabave, te potom odabran izvođača radova koji bi trebali započeti u drugoj polovici 2025. godine.

– Kompostana je trenutno na razini idejnog projekta, a glavni projekt očekujemo početkom proljeća 2025 godine, te nakon toga krećemo u ishođenje dozvola, a potom i postupak javne nabave za izvođača radova. Po završetku postupka javne nabave i odabira izvođača, u drugoj polovici 2025 godine, će se početi sa izgradnjom. Očekujemo da će izgradnja završiti tijekom 2026. godine. U svakom slučaju ovo će biti prvo ovakvo postrojenje u našoj županiji i u ovom dijelu Dalmacije i Hrvatske, rekao Lučić.

Istaknuo je i kako se projekt priprema već dvije godine, te kako je s ciljem odabira najboljeg rješenja posjećeno nekoliko kompostana u Austriji i Sloveniji iz kojih su prikupljena najbolja iskustva iz prakse.

Vrijednost projekta procijenjena je na između 4 i 5 milijuna eura, zajedno sa izgradnjom i opremanjem. Konačni će trošak biti poznat po završetku glavnog projekta, odnosno kada bude završena javna nabava. Financiranje se planira ostvariti iz EU sredstava, odnosno putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.

Pogledajte ovdje kako izgleda kompostana u Bjelovaru.

Copy link
Powered by Social Snap