Dalmatinski grad koji se bojao svake kiše pred revolucijom, ugovorena izgradnja pročistača
Potpisivanjem Ugovora o izvođenju javnih radova na izgradnji uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro, Vodovod i kanalizacija Split kreće u gradnju velikog infrastrukturnog objekta – pročistača pitke vode na izvorištu rijeke Jadro kojom se napaja više od 250 tisuća stanovnika šireg splitskog područja. Izvođač radova bit će konzorcij Strabag AG, Austrija & Aqua engineering GMBH, također iz Austrije.
Vrijednost izgradnje pročistača Jadro kao strateške investicije iznosi 41.065.028,81 eura s PDV-om, a ugovor su potpisali ovlašteni predstavnik Strabag AG Austria, Nedim Zuhrić i izvršni direktor Aqua Engeneering GMBH Austria, Rudolf Edlinger u svojstvu izvođača radova te direktor Vodovoda i kanalizacije Split, Miroslav Delić u ime naručitelja.
Prema najavi, pročistač bi trebao biti završen i početi s probnim radom za dvije godine, a zadovoljavat će sve europske standarde i zakonske parametre kvalitete vode koji se mijenjaju, odnosno postrožavaju iz godine u godinu. Uz obvezu obavještavanja javnosti o stupnju kemijskih karakteristika pitke vode.
2.000 litara vode u sekundi
Objekt će se nalaziti na specifičnoj lokaciji, blizu izvorišta Jadra, uz Dioklecijanov i novi kanal i u blizini izletišta. Tlocrtno lokacija je nešto manja od jednog hektara, a glavna građevina je dimenzija 90×20 metara. Uz nju će se raditi i manja, povratno-zahvatna građevina koja će se nalaziti na starom i novom kanalu.
– Kapacitet uređaja je 2.000 litara u sekundi i na širem području ovakvog kapaciteta uređaja nema. Uređaj mora biti većih gabarita jer u sezoni na širem splitskom području boravi i do 400.000 ljudi, kaže voditelj projekta izgradnje uređaja, Danijel Dujmović.
Nestaje strah od svake kiše
Splitski gradonačelnik, Ivica Puljak ističe kako je ugovaranje gradnje pročistača povijesni potez za grad Split i njegovu okolicu.
– Počeo proces projektiranja i gradnje pročišćivača pitke na Jadru čijim završetkom za dvije godine pitka voda više neće biti zamućena. Od grada koji se bojao kiše, postajemo grad koji se više ne boji budućnosti. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji ovog projekta do sada, a znajući za kvalitetu partnera koji su odabrani u javnoj nabavi, siguran sam da će se ispoštovati rokovi i da ćemo za dvije godine imati zaista čistu vodu, istaknuo je Puljak.
Dvostupanjski natječaj
Prema riječima direktora Vodovoda i kanalizacije Split, Miroslava Delića, radi se o kompleksnom projektu i postupku javne nabave s dvostupanjskim javnim natječajem. Prvi se natječaj odnosi na ponude s kvalifikacijama ponuditelja i tehničkim specifikacijama projekta gdje se prijavilo pet velikih korporacija od kojih su četiri zadovoljavale uvjete. Drugi se odnosio na davanje financijskih ponuda za usuglašena tehnička rješenja.
– Ovo je kompleksan projekt u svim segmentima kojeg se godinama iščekuje i na kojem se počelo raditi 2017. godine. Lokacija uređaja je dosta zahtjevna, kao i sam objekt koji je velikih gabarita. Uvjeren sam da će Strabag i njihovi partner Aqua Engeneering poštivati zadane rokove – dvije godine za rješavanje dokumentacije i izgradnju objekta koji će se odmah staviti u funkciju, a nakon toga slijedi godinu dana probnog rada uređaja, pojasnio je Delić.
Dodao kako je projekt uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro realiziran uz suradnju Hrvatskih voda i financiran iz dva izvora. To je kredit EBRD-a od 20 milijuna eura i 20 milijuna eura od Vlade RH iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.
Iskusni izvođači
Izvršni direktor Aqua Engeneering GMBH Austria, Rudolf Edlinger naveo je kako njegova tvrtka već ima iskustva s radom na ovim prostorima jer je prije oko 25 godina radila uređaj za pročišćavanje pitke vode u Istri koji i danas radi bez zamjerki.
– Ovaj uređaj na Jadru se bazira na tehnologiji ultrafiltracije, moderne i dokazane tehnologije osobito za zahtjevnije uvjete pročišćavanja. Slično iskustvo imamo i u Sloveniji gdje su iste ili slične karakteristike terena i podzemlja kao ovdje. Radi se o krškom terenu, specifičnom po sitnim česticama koje stvaraju zamućenja u vrijeme velikih kiša. Tamo je implementirana slična tehnologija i uređaj prije 12 godina i od tada nema nikakvih problema, rekao je Edlinger.
Naime, primijenjena tehnologija, osim fizičkih nečistoća, zaustavlja i organske, odnosno pročišćava vodu u potpunosti.
– Što se tiče mutnoće, poštuju se najstroži kriteriji EU, ispod 0,3 NTU, a osim toga osigurava se mikrobiološka stabilnost i voda je u potpunosti zdrava za piće, istaknuo je Edlinger dodajući kako će se kroz probno razdoblje od godinu dana educirati i radnici VIK-a za vođenje tog uređaja te će se operativni troškovi svesti na minimum.
Doznajte ovdje sve o gradnji pročistača za šire zadarsko područje.