Diskriminacija i neljudski uvjeti: Radnice na baušteli trpe zlostavljanje i zarađuju skoro upola manje
Građevinskih radnica u Boliviji je znatno manje u odnosu na radnike. Prema podacima Međunarodne organizacije rada (ILO), od ukupno 471.000 radnika u industriji oko 4,5 posto su žene. Nadalje, njih dvije trećine ne prima redovnu plaću, a većinom nisu niti upoznate s vlastitim pravima na radnom mjestu. Pritom u prosjeku zarađuju 38 posto više od radnika. Oko 60 žena aktivno je u Udruzi koja se bori da boljke građevinskih radnica budu prepoznate na razini države te da se uspostavi skica zakona koji će im osigurati bolja prava.
Prema svjedočanstvima nekih građevinskih radnica u Boliviji žene u ovom sektoru suočene su s neljudskim uvjetima rada. Nerijetko na radnom mjestu trpe seksizam, zlostavljanje i zarađuju znatno manje. Kako bi nastojale ukazati na nejednakost i doprinijeti kolegicama u sektoru, grupa građevinskih radnica osnovala je svoju udrugu u kojoj se bore za bolje uvjete.
Udruga sa 60 članica
Kad je još kao tinejdžerica prvi put na vlastitoj koži osjetila kako je kao žena raditi u građevini, da bi izbjegla razne vrste zlostavljanja radnica Reyna Quispe skrivala bi se u kupaonici koja je tada bila njeno sklonište. Bježala je tada od seksističkog tretmana muških kolega kojemu je bila izložena. Ni danas, kao 27-godišnjakinja ne zamjećuje značajan pomak nabolje, prenosi njenu priču theguardian.com.
– Na žene u ovom poslu se negativno gleda. Kaži da ih dekoncentriramo i da škodimo. Nevjerojatno je da ovakvi stavovi i dalje postoje. Puno je diskriminacije, a povrh svega toga muškarci još uvijek zarađuju znatno više od žena, opisala je Quispe neke od glavnih boljki za radnice u industriji.
Iako su seksizam, grubi tretman i manja plaća i dalje ozbiljan problem s kojim su građevinske radnice suočene, Quispe se više ne skriva. Sada je jedna od glavnih lica Udruge građevinskih radnica (Asomuc) sa oko 60 članica koje se bore za jednaka prava i podižu svoj glas za novu pravnu regulativu koja će zaštiti radnička prava žena.
Muškarci zarađuju 40 posto više
Ove godine na Svjetski dan žena (8. ožujka), Asomuc je udružio snage s Betty Yañiquez, predsjednicom Vijeća za ljudska prava i jednake mogućnosti, kako bi se predstavila skica zakona kojima bi se postigla veća jednakost i jednaka plaća za žene u građevinskoj industriji u Boliviji, a ovaj prijedlog trenutno je u razmatranju.
Kako proizlazi iz podataka Međunarodne organizacije rada (ILO) otprilike 4,5 posto od ukupno 471.000 radnika su žene. Prema ILO-u, dvije trećine su neplaćene dok su neke žene na gradilištima pratnja supruzima. Znatan dio radnica su samohrane majke, a većina su domorotkinje. Najčešće nisu upoznate sa svojim pravima te nerijetko trpe nasilje raznih oblika. K tome, kako se može iščitati iz podataka ILO-a, muškarci u prosjeku zarađuju do 38 posto više od žena.
– Velik broj radnica prisiljene su na spolne odnose s nadzornicima samo kako bi bile plaćene. Ili su prisiljene otići na piće s njima i nakon toga sve loše završi, rekla je Quispe.
Kako bi upozoravale na prava radnica, grupa žena koje zajedno djeluju u Udruzi u kojoj djeluje Quispe upoznale su se za vrijeme vježbi nevladine organizacije te su osnovale Asomuc u prosincu 2014. godine. Nešto kasnije, u 2017., Udruga je dobila i legalno priznanje, a kroz godine su surađivale s različitim poslovima i organizacijama aktivnim u građevinskom sektoru.
Kakva prava imaju građevinski radnici u Njemačkoj i na što valja obratiti pozornost pročitajte ovdje.