O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Odmorišta na istoku Hrvatske dobivaju preobrazbu | foto: Pexels
Odmorišta uz autocestu neizostavne su stanice u svakoj duljoj vožnji. Služe vozačima i putnicima da predahnu od putovanja pa se na njima skoro uvijek nešto može popiti i pojesti. Na nekima čak postoje bankarske usluge, sadržaji za kućne ljubimce pa i tuševi.
No, nisu sva odmorišta u top stanju. Za neke dionice autocesta čak je poznato da su odmorišta vrlo zapuštena te da im manjka potrebnih sadržaja. Uz objave o sanaciji autoceste A3 stiže i vijest o tome da će se nekim zaboravljenim stanicama vratiti život.
Hrvatske autoceste (HAC) u 2020. i 2021. najavljuju uređenje više odmorišta na istočnom dijelu trase autoceste A3 Bregana-Zagreb-Lipovac. U 2020. tako je objavljen postupak nabave, a potom i odabir izvođača za izradu projektne dokumentacije i provedbu upravnog postupka za uređenje odmorišta Spačva.
Iste godine, pokrenut je i natječaj za izradu projektne dokumentacije za uređenje odmorišta Marsonija, a prije godinu dana i za Brodski Stupnik. Naime, sva ova odmorišta nisu zadovoljavala potrebe sektora autoceste A3, kojom godišnje prođe i po preko 20 milijuna vozila.
– U tom će smislu biti potrebno pristupiti modernizaciji i uređenju dotrajalih sadržaja na način da će se kroz projektnu dokumentaciju rekonstrukcije odmorišta i ishođenje odobrenja za isto omogućiti ustupanje na korištenje cestovnog zemljišta za potrebne izgradnje suvremenih pratećih uslužnih objekata i ostalih sadržaja, piše u projektnoj dokumentaciji za jedan od projekata.

Staro odmorište, ilustracija | foto: Pexels
Po novome, odmorišta bi imala benzinsku postaju, parkiralište, prostor za odmor i nudila bi ugostiteljske usluge. Da se spremaju radovi nagovijestili su iz HAC-a ove godine, te je u siječnju pokrenuta nabava za istražne radove postojeće kolničke konstrukcije.
– Autoceste kao prometnice koje povezuju cjelokupni teritorij RH s mrežom glavnih europskih cesta, a za čiju se uporabu plaća posebna naknada, obvezne su pružiti viši stupanj usluga u svrhu što potpunijeg i kvalitetnijeg zadovoljenja potreba svih korisnika autoceste, odmorišta i pratećih uslužnih objekata, stoji u projektnom zadatku za istražne radove na odmorištu Spačva.
Inače, od Ježeva do Nove Gradiške dosad je uređeno 11 odmorišta. Sređena su i proširena parkirališta, podignuti novi uslužni objekti i generalno je podignuta razina usluge u odnosu na ranije. Dokumentacija se priprema za odmorišta Marsonija, Brodski Stupnik – jug te Spačvanska šuma, a iznosi rekonstrukcija se kreću od 2 do 8,5 milijuna eura, javlja 035portal.hr.

Vožnja autocestom, ilustracija | foto: Pexels
Za javnost bi moglo biti zanimljiva promjena u Brodskom Stupniku – jug. U projektnoj dokumentaciji za uređenje navedeno je kako će se projektirati interne prometnice, zeleni otoci te pješačka komunikacija te da će se realizirati benzinska postaja i uslužni ugostiteljski objekt. No, izgleda da je u planu i rušenje poznatog restorana Ribarska kuća.
Na tom mjestu zamišljen je suvremeni objekt s ugostiteljskim i smještajnim sadržajima, parkiralištem za obična i teretna vozila, truckstore kapacitetima i mogućnošću izgradnje benzinske postaje. Raditi bi se trebalo početi u drugoj polovici 2026., a uređenje tog odmorišta trebalo bi potrajati do godinu dana. Koji mjesec više ili manje vjerojatno će potrajati i preostala uređenja. Ovdje pročitajte sve o rekonstrukciji dijela A3.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 17 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 17 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 17 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 17 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026