Gotovo polovica kućanstava energetski siromašno, najugroženiji stari, samohrane majke i samci
Pored svih izazova s kojima građani suočavaju u posljednje dvije godine, energetsko siromaštvo postaje sve veći problem. Gotovo 47 posto građana ne može financijski podnijeti neočekivani trošak, a time niti oscilacije na energetskom tržištu.
Energetsko siromaštvo bilo je tema Nacionalne konferencije o energetskom siromaštvu održane u organizaciji Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR). Na konferenciji su sudjelovali eminentni stručnjaci iz sektora energetike, ministarstava, javnog sektora te nevladinih organizacija. Složili su se, iako još ne postoji službena definicija, da je energetsko siromaštvo pojam koji se odnosi na situaciju kada kućanstvo ne može osigurati minimalnu razinu potrošnje energije potrebne za zadovoljenje osnovnih potreba i učinkovito sudjelovanje u društvu.
Uzroci energetskog siromaštva
Istaknuto je kako je energetski siromašnih kućanstava u Hrvatskoj svakim danom sve više, te da je energetsko siromaštvo rezultat niza čimbenika, a ne samo nemogućnosti članova kućanstava da ulažu u energetsku učinkovitost nekretnine u kojoj žive.
– Pokretači energetskog siromaštva su strukturniji i dublje ukorijenjeni te obuhvaćaju trenutnu ekonomsku, socijalnu politiku, politiku zapošljavanja, energetske politike, porezni sustav, sustav socijalne skrbi, stambene i zdravstvene politike, rekla je izvršna direktorica DOOR-a Miljenka Kuhar uz upozorenja kako posljednja istraživanja pokazuju da gotovo 47 posto građana živi u kućanstvima koja ne mogu podmiriti neočekivani financijski trošak.
DOOR je ovom prilikom predstavio i programe za razdoblje 2021.-2027, koji imaju direktan i indirektan utjecaj na smanjenje energetskog siromaštva. Uz napomenu kako Društvo za oblikovanje održivog razvoja u narednom razdoblju namjerava mapirati energetsko siromaštvo na nacionalnoj razini, prikupiti nacionalno relevantne podatke, izraditi indeks energetskog siromaštva, ojačati ulogu centra za energetsko siromaštvo te potaknuti relevantna ministarstva da usvoje alat za prikupljanje podataka i da izrade monitoring sustav za praćenje ušteda.
Kako energetska obnova može pomoći
U sklopu konferencije održane su i dvije zanimljive panel rasprave. Rasprava na temu ‘Rješava li energetska obnova energetsko siromaštvo?‘ obuhvatila je aktualne javne pozive za energetsku obnovu, te načine na koje oni mogu pomoći da se kućanstva odmaknu od ruba koji ih vodi ka energetskom siromaštvu. Zaključeno je da je edukacija građana o mogućnostima obnove obiteljskih kuća ili višestambenih zgrada građana izrazito važna kako bi im se ukazalo na benefite energetske obnove.
Na drugoj panel raspravi održanoj na temu ‘Siromaštvo i žene’ više je puta pak istaknuto kako su u najvećem riziku od siromaštva općenito, pa tako i energetskog siromaštva, starije osobe, među kojima posebice žene, a potom samohrane majke te samci, odnosno jednočlana kućanstva.
Kako uštedjeti energiju u kućanstvu pročitajte ovdje.