Nekoliko tjedana je trajala saga oko natjecaja za opskrbu zagrebačkih korisnika gradskim plinom. Posljednje 162 godine, taj zadatak imala je zagrebačka Gradska plinara, no izgleda da više neće biti tako. Umjesto Zagreb-Opskrbe, po novome će Zagrepčane plinom opskrbljivati tvrtka Međimurje plin iz Čakovca, čiji direktor je predsjednik HNS-a. Strah zbog promjene postoji kod zaposlenika zagrebačke plinare, a zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević osvrnuo se i na politički aspekt ishoda natječaja.
Prema neslužbenim informacijama, prije nego je Hrvatska regulatorna agencija (HERA) objavila rezultate natječaja, po prvi put nakon 162 godine Gradska plinara neće opskrbljivati zagrebačko područje. Prema izjavi gradonačelnika na hitnoj novinarskoj konferenciji, GPZG natječaj je izgubila zbog problematičnih uvjeta.
Odluka građana
Po novome, građane u Zagrebu plinom će opskrbljivati Međimurje plin iz Čakovca, a cijena plina ne bi trebala rasti. Doznalo se kako će obračune građanima slati Međimurje plin, dok će oni koji će to htjeti i dalje moći ostati u javnoj usluzi, potvrdio je bivši član Upravnog vijeća HERA-e Dalibor Pudić za index.hr.
– Sad se i Međimurje plin i GPZO moraju pripremiti na nove okolnosti. Za Međimurje plin će ovo biti organizacijski izazovno. Gradska plinara se treba prilagoditi novim uvjetima, gubitku velikog broja potrošača. Sad ovisi o potrošačima hoće li odlučiti prijeći na Gradsku plinaru. Pretpostavljam da će oni uzeti dio potrošača, rekao je.
Tomašević o natječaju
Nastavno na ovu prilično značajnu promjenu za Zagrepčane, javilo se i pitanje o sigurnosti opskrbe plinom u Zagrebu. Na ovo pitanje, kako je rekao gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, točan odgovor mogli bi ponuditi iz HERA-e. Napomenuo je kako u svakom slučaju opskrba plinom ostaje u nadležnosti zagrebačke Gradske plinare, koja je vlasnik svih plinovoda i brojila. Pudić nije vidio promjenu kao rizičnu za opskrbu plinom.
– Pretpostavljam da su donijeli dobre odluke i da je regulator sve uzeo u obzir. Postoji bojazan da Međimurje plin ugovori plin po današnjoj cijeni, a da za nekoliko mjeseci cijena plina na tržištu padne za 20 ili 30 posto te da kupci prijeđu na drugog opskrbljivača. Pitanje je gdje će oni tada s tim plinom, komentirao je.
Tomašević je pak izrazio mišljenje da je natječaj problematičan jer je je znatno različit u odnosu na natječaje koji se provode u ostatku Europe. Neobičnim smatra i što direktoru Međimurja plina Grad Čakovec nije dao odobrenje da preuzme Zagrebačko područje zbog toga što je predsjednik međimurskog HNS-a.
Kako bismo saznali kako se Zagrepčani griju, svojevremeno smo posjetili zagrebačku gradsku toplanu, a što smo otkrili pročitajte ovdje.