Pretraga

Hrvatska tvrtka uvodi revoluciju u građevinski sektor: Projekt vrijedan 400 milijuna eura

A- A+

U vodećoj tvornici cementa NEXE d.d. u Našicama predstavljen je projekt CO2NTESSA čija će primjena u potpunosti eliminirati emisije CO₂ u proizvodnji klinkera. Projekt je vrijedan gotovo 400 milijuna eura i jedna je od najvećih planiranih investicija u hrvatskoj industriji.

NEXE betonara | Koprivničko-križevačka županija

NEXE betonara | Koprivničko-križevačka županija

Tvrtka NEXE d.d. je najveća tvrtka vodećeg regionalnog proizvođača građevinskog materijala NEXE Grupe i trenutno predstavlja trećinu hrvatske proizvodnje cementa. Projekt CO2NTESSA, koji je primjer održive zelene tranzicije industrije, bit će implementiran u cementari Našice.

Ovo  će biti ogledni projekt u Europi i svijetu jer uključuje primjenu tehnologije koja će u potpunosti eliminirati emisije CO₂ u proizvodnji klinkera. Projekt će biti prijavljen na Inovacijski fond EU koji je otvoren kako bi pomogao poduzećima da ulažu u čistu energiju i industriju s ciljem poticanja gospodarskog rasta. Primjena ovog projekta za industriju znači prijelaz na klimatsku neutralnost.

Klinker

Keramički proizvod koji se dobiva postupkom izvlačenja na temperaturi pečenja višoj od 1.250 ºC. Površina klinkera može biti glazirana ili neglazirana, dok je podloga kompaktna i neporozna. Radi se o iznimno tvrdom proizvodu koji je otporan na mehanička opterećenja i promjene temperature, a samim time i dugotrajno služi svrsi.

 

Inovativna Polysius pureoxyfuel tehnologija

Zamjenik predsjednika Uprave i član Uprave za proizvodnju i tehnologiju NEXE d.d., Stjepan Ergović, objasnio je kako ovaj jedinstveni projekt predviđa modifikaciju procesa proizvodnje klinkera na bazi Oxyfuel tehnologije druge generacije. To je najekonomičnije dugoročno rješenje za potpuno uklanjanje CO₂ emisija.

– Inovativna Polysius pureoxyfuel tehnologija, u odnosu na ostale metode smanjenja CO2 emisija, omogućuje hvatanje 100% CO2 iz proizvodnog procesa, odnosno više od 700.000 tona CO2 godišnje. Količina CO2 koja bi se uhvatila je oko 3 posto ukupnih CO2 emisija na razini Republike Hrvatske. Ova inovativna tehnologija posebno je efikasna ako u blizini imate kvalitetno rješenje skladištenja uhvaćenog CO2, a naša je prednost da u istočnoj Hrvatskoj postoje geološke strukture koje stvaraju preduvjete za uspješan Carbon Capture projekt, rekao je Ergović.

Izdvojeni članak

NEXE grupa otvorila novu betonaru pored Koprivnice: Investicija preko 4 milijuna kuna

Ergović je dodao i da je projekt prepoznao i Thyssenkrupp pa je iz partnerstva s njima stvoren projekt CO2NTESSA. Rekao je i kako očekuju da će već do 2030. godine troškovi povezani s CO2 činiti do 45 posto ukupnih proizvodnih troškova cementa. Na taj način projekt CO2NTESSA stvara preduvjete za dugoročnu održivost hrvatske građevinske industrije, kroz izbjegavanje rasta budućih proizvodnih troškova koje donosi CO₂.

Transport i skladištenje CO2

Projekt CO2NTESSA provodit će se u suradnji s tvrtkom Plinacro i Agencijom za ugljikovodike. Tvrtka Plinacro bi bila zadužena za transport CO2 do napuštenih naftnih bušotina, a Agencija za ugljikovodike za skladištenje CO2 u već spomenute bušotine.

Izdvojeni članak

Novi uspjeh Sindikata graditeljstva Hrvatske: Isposlovali porast plaća od 10% u Nexeu

Ovaj je projekt na tragu Europskog zelenog plana pa ga je podržao i zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler. Prilikom posjeta tvrtki NEXE, Ressler je kazao da je ovo primjer kako treba funkcionirati zelena tranzicija, ne samo na razini Hrvatske već i cijele Europske unije. Naglasio je važnost brzog prihvaćanja novih tehnologija i inovativnih metoda koje će uspjeti dekarbonizirati ovu industriju, koja na europskoj razini proizvodi oko 4% CO2 emisija.

– Činjenica je kako je bez te sirovine i bez cementa nemoguće zamisliti nove mostove, ceste, bolnice i škole. Zato smo sigurni da ova industrija neće propasti, ali se mora transformirati, mora proći kroz prilagodbu zelenoj tranziciji. Zato sam danas ovdje, kako bih se s članovima uprave NEXE Grupe informirao o onome što oni rade najbolje, ne samo na razini Hrvatske, već i u širim europskim okvirima, rekao je Ressler.

Europski zastupnik je dodao i kako bi cijeli svijet trebao krenuti u ovom smjeru, smjeru prilagodbe industrije zelenoj tranziciji. Zaključio je kako nikako ne bi trebalo ići u smjeru deindustrijalizacije.

Copy link
Powered by Social Snap