HŽ kreće u milijunsku rekonstrukciju Ranžirnog kolodvora, a iznad njega raste novi vijadukt
Zagrebački Ranžirni kolodvor, specijalizirani kompleks za prihvat, razvrstavanje i otpremu teretnih vlakova, uskoro kreće u opsežnu rekonstrukciju. U sklopu kolodvora nalazi se i depo za električne i dizelske lokomotive, a za izvođenje radova raspisan je javni natječaj ukupne vrijednosti 4,2 milijuna eura. Također, neposredno iznad Ranžirnog kolodvora, tvrtka GIP Pionir uskoro započinje s izgradnjom vijadukta, kao dijela velikog infrastrukturnog projekta – izgradnje novog južnog ulaza u Zagreb. Konkretno, riječ je o izgradnji sjevernog kraka prometnog čvora Jakuševec, koji će omogućiti kvalitetnije povezivanje prometnog pravca Držićeva avenija – Most mladosti – Sarajevska cesta sa zagrebačkom obilaznicom i autocestom A11 Zagreb – Sisak.

Ranžirni kolodvor | Foto: Wikimedia commons
Nakon što su Hrvatske ceste odabrale tvrtku GIP Pionir za izvođača radova na izgradnji vijadukta iznad Ranžirnog kolodvora na autocesti Zagreb – Sisak, sada je raspisana i javna nabava za izvođača radova njegove rekonstrukcije vrijedne 4.200.000 eura. Inače, zagrebački Ranžirni kolodvor predstavlja kompleks namijenjen prihvatu teretnih vlakova, njihovom razvrstavanju i otpremi, a u sklopu kolodvora smješten je i depo za električne i dizelske lokomotive.
Na zapadu graniči s naseljem Sveta Klara, a na istoku s Mičevcem, dok se uz njegovu sjevernu stranu protežu naselja Otok (od 1979. dio Sloboštine) i Jakuševec. Također, kolodvorski kompleks dugačak je 4,1 kilometar, a širok 1,1 kilometar.
Velika rekonstrukcija
Ono najvažnije, Ranžirni kolodvor će uskoro biti temeljito obnovljen u sklopu velikog infrastrukturnog zahvata koji obuhvaća rekonstrukciju gornjeg i donjeg ustroja željezničke pruge. Riječ je o strateškom projektu koji se provodi prema najvišim tehničkim i sigurnosnim standardima, u skladu s europskim direktivama i domaćim zakonodavstvom.
Središnji dio radova čini ugradnja novih tračnica tipa 49E1-R260, proizvedenih modernom tehnologijom kontinuiranog lijeva, duljine minimalno 100 metara. Zavarivanje se obavlja elektrootpornim i aluminotermijskim metodama, prema strogim tehničkim i temperaturnim zahtjevima. Tračnice se polažu na prethodno pripremljene betonske pragove, a radovi uključuju i regulaciju kolosijeka, oslobađanje naprezanja te formiranje dugih trakova tračnica (DTT).
Za stabilizaciju kolosijeka koristi se željeznički tucanik granulacije 31,5 – 63 milimetara, visoke čvrstoće i otpornosti na drobljenje, habanje te s jasno definiranim oblikom i čistoćom. Kamen se dobiva isključivo iz jednog geološkog izvora radi osiguravanja ujednačene kvalitete. Slično vrijedi i za prirodni drobljeni agregat koji se koristi na manevarskim stazama (granulacije 8 – 16 milimetara).
Drveni pragovi
Poseban fokus rekonstrukcije stavljen je na drvene pragove izrađene od bukovine, koji se impregniraju ekološki prihvatljivim sredstvima. Prije impregnacije provodi se njihovo sušenje, a svaki prag mora biti označen godinom proizvodnje i proizvođačem. Tehnički propisi jasno definiraju sve postupke i dokumentaciju, a zaštita od pucanja osigurava se metalnim okovima.
Svi dijelovi kolosijeka – od tračnica, tucanika i pragova do pričvrsnog pribora – prolaze kroz strogu kontrolu kvalitete. Pribor mora biti elastičan, neizravno pričvršćen s podložnim pločama te otporan na dinamička opterećenja.
Završni radovi uključuju precizno zavarivanje, brušenje i stalno praćenje temperature tračnica kako bi se spriječile deformacije i povećala sigurnost željezničkog prometa. Projekt nije samo tehnička modernizacija, već i ulaganje u sigurniju i učinkovitiju hrvatsku željeznicu u godinama koje dolaze.
Novi južni ulaz u Zagreb
Važno je istaknuti kako će se iznad Ranžirnog kolodvora graditi vijadukt, kao jedan je od važnijih dijelova kapitalnog projekta koji uključuje izgradnju sjevernog kraka iza čvora Jakuševec. Time će se omogućiti kvalitetnije povezivanje prometnog pravca Držićeva avenija – Most Mladosti – Sarajevska cesta sa zagrebačkom obilaznicom i autocestom A11 Zagreb – Sisak.
Na području Sarajevske ceste planira se i izgradnja nove tramvajske zone, za koju će tračnice izvoditi austrijska tvrtka Strabag. Predviđena duljina cijelog zahvata iznosi 1 kilometar, od čega će čak 700 metara biti izvedeno vijaduktom preko ranžirnog kolodvora. Projekt će dodatno poboljšati povezanost Zagreba i Velike Gorice te omogućiti brži i sigurniji pristup Zračnoj luci Franjo Tuđman. a više o svemu tome pročitajte ovdje.
Bageri na Sarajevskoj
Grad Zagreb je krajem svibnja zaključio natječaj za odabir izvođača radova za prvu etapu realizacije Sarajevske ceste s komunalnom infrastrukturom. Početak radova isprva je bio najavljen za rujan 2024. godine, no prvi bageri i kamioni stigli su na novo gradilište krajem listopada, o čemu smo pisali ovdje.
Tako su krenuli radovi na aveniji koja bi se na kraju trebala povezati s autocestom do Siska, ali za taj dio su zadužene Hrvatske autoceste. Za radove koji će dovesti tramvaj u krajnji zapad Novog Zagreba sada su odabirom izvođača radova napravljeni ključni koraci prema daljnjem rješavanju projekta. Kako napreduju radovi na Sarajevskoj cesti, možete saznati i u našoj bauštelskoj reportaži.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.