Ing-grad prodao tvrtku kćer zagrebačkom investitoru, iznos prava sitnica
Domaći građevinski div Ing-grad prodao je tvrtku Vila–Grad Jordanovac. Riječ je o tvrtki čija je osnovna djelatnost iznajmljivanje i upravljanje nekretninama. Vrijednost kupoprodajnog ugovara iznosi 388.310 eura, a kupac je zagrebačka firma Brimar koja je u prethodnom razdoblju zabilježila značaj rast prihoda.

Ing-grad | foto: FINA
Nakon velikog iskoraka u poslovanju, izlaska na Zagrebačku burzu, Ing-grad, čini se, radi na unutarnjem restrukturiranju. Tako iz tvrtke stiže vijest da je krajem ožujka prodana njihova firma Vila–Grad Jordanovac.
Poslovanje nekretninama
Tvrtka Vila–Grad Jordanovac registrirana je za niz djelatnosti među kojima se ističu projektiranje i građenje građevina te stručni nadzor građenja; energetsko certificiranje, energetski pregled zgrade i redoviti pregled sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi; poslovanje, posredovanje i prometovanje nekretninama.
Kupac je Brimar, tvrtka s jednim zaposlenikom, registrirana za poslovanje nekretninama, odnosno za iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup. Prema podatcima FINA-e ukupni prihodi tvrtke su u 2023. godini iznosili su 251.031 eura, što je povećanje od 9,49% u odnosu na prethodnu godinu. Dok je u 2023. godini tvrtka ostvarila neto dobit od 3.427 eura, što je pak smanjenje od 86,86% u odnosu na prethodnu godinu.
U društvu najvećih
Po prihodima ostvarenima u 2023. godini Ing-grad je, prema podacima FINA-e, ušao u top pet najvećih građevinskih kompanija u Hrvatskoj, a u 2024. godini nastavio je snažan trend rasta poslovanja uz prihode od 129 milijuna eura, odnosno rast od čak 33 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Treba reći i da je posljednjih godina kompanija bilježila dvoznamenkastu EBITDA maržu, znatno veću od prosjeka usporedivih građevinskih kompanija u Hrvatskoj, koja je 2024. godine iznosila čak 16,9 posto. Ukupno ugovoreni projekti na kraju 2024. godine iznosili su 316 milijuna eura, što je najviše do sada.

Radovi na bivšoj vojnoj jašionici | foto: ING-GRAD
Obnove kulturne baštine
Glavni pokretač profitabilnosti u Ing-gradu jem ističu iz tvrtke, segment obnove kulturne baštine, primarno zbog svoje kompleksnosti. Riječ je o projektima koji nadilaze granice standardnih građevinskih zahvata i svjedoče o očuvanju prošlosti, poput obnove Amfiteatra u Puli (starog preko 2000 godina), Eufrazijeve bazilike u Poreču, Hrvatskog državnog arhiva, Hrvatskog sabora i drugih.
Ing-grad će i provest cjelovitu energetsku obnovu zagrebačke palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch. Iako ovaj postupak u Elektroničkom sustavu javne nabave (EOJN) još uvijek otvoren, s vijestima su se pohvalili iz Ing-grada preko Zagrebačke burze. Prva je to objava te kompanije o ugovaranju posla od iskoraka na tržištu kapitala.

palača Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch | foto: Hrvatski restauratorski zavod
Doznajte ovdje sve detalje izlaska Ing-grada na Zagrebačku burzu.