Pretraga

Ing-grad prodao tvrtku kćer zagrebačkom investitoru, iznos prava sitnica

A- A+

Domaći građevinski div Ing-grad prodao je tvrtku Vila–Grad Jordanovac. Riječ je o tvrtki čija je osnovna djelatnost iznajmljivanje i upravljanje nekretninama. Vrijednost kupoprodajnog ugovara iznosi 388.310 eura, a kupac je zagrebačka firma Brimar koja je u prethodnom razdoblju zabilježila značaj rast prihoda.

Ing-grad

Ing-grad | foto: FINA

Nakon velikog iskoraka u poslovanju, izlaska na Zagrebačku burzu, Ing-grad, čini se, radi na unutarnjem restrukturiranju. Tako iz tvrtke stiže vijest da je krajem ožujka prodana njihova firma Vila–Grad Jordanovac.

Izdvojeni članak

Ing-grad diže skele za još jedan milijunski projekt, obnavlja kultnu plaču

Poslovanje nekretninama

Tvrtka Vila–Grad Jordanovac registrirana je za niz djelatnosti među kojima se ističu projektiranje i građenje građevina te stručni nadzor građenja; energetsko certificiranje, energetski pregled zgrade i redoviti pregled sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi; poslovanje, posredovanje i prometovanje nekretninama.

Kupac je Brimar, tvrtka s jednim zaposlenikom, registrirana za poslovanje nekretninama, odnosno za iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup. Prema podatcima FINA-e ukupni prihodi tvrtke su u 2023. godini iznosili su 251.031 eura, što je povećanje od 9,49% u odnosu na prethodnu godinu. Dok je u 2023. godini tvrtka ostvarila neto dobit od 3.427 eura, što je pak smanjenje od 86,86% u odnosu na prethodnu godinu.

U društvu najvećih

Po prihodima ostvarenima u 2023. godini Ing-grad je, prema podacima FINA-e, ušao u top pet najvećih građevinskih kompanija u Hrvatskoj, a u 2024. godini nastavio je snažan trend rasta poslovanja uz prihode od 129 milijuna eura, odnosno rast od čak 33 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Treba reći i da je posljednjih godina kompanija  bilježila dvoznamenkastu EBITDA maržu, znatno veću od prosjeka usporedivih građevinskih kompanija u Hrvatskoj, koja je 2024. godine iznosila čak 16,9 posto. Ukupno ugovoreni projekti na kraju 2024. godine iznosili su 316 milijuna eura, što je najviše do sada.

Radovi na bivšoj vojnoj jašionici | foto: ING-GRAD

Obnove kulturne baštine

Glavni pokretač profitabilnosti u Ing-gradu jem ističu iz tvrtke, segment obnove kulturne baštine, primarno zbog svoje kompleksnosti. Riječ je o projektima koji nadilaze granice standardnih građevinskih zahvata i svjedoče o očuvanju prošlosti, poput obnove Amfiteatra u Puli (starog preko 2000 godina), Eufrazijeve bazilike u Poreču, Hrvatskog državnog arhiva, Hrvatskog sabora i drugih.

Ing-grad će i provest cjelovitu energetsku obnovu zagrebačke palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch. Iako ovaj postupak u Elektroničkom sustavu javne nabave (EOJN) još uvijek otvoren, s vijestima su se pohvalili iz Ing-grada preko Zagrebačke burze. Prva je to objava te kompanije o ugovaranju posla od iskoraka na tržištu kapitala.

palača Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch

palača Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch | foto: Hrvatski restauratorski zavod

Doznajte ovdje sve detalje izlaska Ing-grada na Zagrebačku burzu.

Copy link
Powered by Social Snap