Pretraga

Kakav pothvat! Most preko Kaštelanskog zaljeva ide dalje, Hrvatske ceste upravo raspisale natječaj

A- A+

Hrvatske ceste upravo su objavile projektni natječaj za tehničko – oblikovno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva na prometnoj trasi Novi ulaz u Split. Projekt se razvija više od dva desetljeća, s ciljem bolje povezanosti i mobilnosti ljudi, smanjenja prometnog opterećenja zapadnog ulaza u grad te povezivanja Dalmatinske zagore sa Splitom. Most mnogi smatraju tek praznom legendom, no Hrvatske ceste otvaranjem ove javne nabave potvrđuju da se ovoga puta ozbiljno planira izgraditi ga.

Novi ulaz u Split

Novi ulaz u Split | foto: Hrvatske ceste

Most preko Kaštelanskog zaljeva dio je projekta nove državne ceste koja će spojiti autocestu A1, preko čvora Vučevica, s Trajektnom lukom u Splitu. Puni naziv projekta ceste glasi Novi ulaz u Split – čvor Vučevica (A1) – tunel Kozjak – čvor na DC8 – Trajektna luka Split a njegov značaj potvrđuje činjenica da je od 2019. godine uvršten je na listu strateških projekata Republike Hrvatske, prema Zakonu o strateškim investicijskim projektima. Projekt Novog ulaza u Split pripremaju i grade Hrvatske ceste, kao državni investitor i upravitelj mreže državnih cesta.

Izdvojeni članak

Tunel Babja gora: Otkrivamo sve o mega zahvatu nove spojne ceste na A3 u Slavoniji

Most između Kaštela i Splita postat će jednom od prepoznatljivih vizura grada, stoga njegovo tehničko-oblikovno rješenje, pored prometnog, ima i velik društveni značaj. Iz tih razloga Hrvatske ceste pokreću natječaj za tehničko – oblikovno rješenje građevine, kako bi domaći i strani stručnjaci dobili priliku izraditi, predstaviti i obrazložiti projektna rješenja velikog, važnog i skupog mosta.

Prometnica

Most preko Kaštelanskog zaljeva dio je novog cestovnog pravca – državne spojne ceste – od čvora Vučevica do trajektne luke Split i predstavlja jedan od tri ulaza u splitsku aglomeraciju s autoceste A1 (uz brzu cestu Dugopolje – Solin i županijsku cestu Prgomet – Plano). Projekt se razvija više od dva desetljeća, s ciljem bolje povezanosti i mobilnosti ljudi, smanjenja prometnog opterećenja zapadnog ulaza u grad te povezivanja Dalmatinske zagore sa središtem aglomeracije.

Trasa buduće prometnice utvrđena je kroz Studiju izvedivosti Novi ulaz u Split – čvor Vučevica (A1) – čvor na DC8 – Trajektna luka Split, koju je za Hrvatske ceste u srpnju 2020. dovršila zajednica ponuditelja Trafficon i Pro Urbe Ltd. Položaj budućeg mosta utvrđen je idejnim rješenjem koje je razrađeno u sklopu studije. Za samu lokaciju mosta načinjena je Maritimna studija Izgradnja mosta preko Kaštelanskog zaljeva, (prosinac 2023., Sveučilište u Rijeci, Pomorski fakultet), prema kojoj tehničko rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva mora zadovoljavati uvjet slobodnog plovnog puta širine 200 i visine 55 metara, kako bi se osigurali uvjeti za daljnji razvitak Sjeverne luke.

maritimni most preko Kaštelanskog zaljeva | Foto: Hrvatske ceste

Dio TEN-t mreže

Projekt je zasnovan kao nacionalni, u vrijeme prije pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, a naknadno je dobio službenu potvrdu europske značajnosti. Naime, most će postati nova cestovna spojnica u sklopu TEN-t mreže europskih prometnica.

Koncept razvitka transeuropske mreže prometnica (Trans-European Network – Transport, TEN-T) definiran je uredbama Europskog parlamenta iz 2013. godine, a 2023. godine usvojeno je proširenje mreže kojim je potvrđena vrijednost geoprometnog položaja Hrvatske i otvorena mogućnost daljnjih ulaganja i razvoja prometnog sustava.

Naime, ova će cesta postati dijelom cestovne sastavnice europskog koridora Baltičko more – Jadransko more, koji je revizijom TEN-T uredbe proširen sve do Splita. Time je potvrđeno da su Split i Dalmacija čvrsto pozicionirani u europsku prometnu mrežu cesta, željeznica, zračnih i morskih luka.

Tri faze

Projekt Novi ulaz u Split se provodi u tri faze. Prva obuhvaća dvotračnu cestu od čvorišta Vučevica do čvorišta na DC8 u Kaštelima, duljine 7,92 kilometra, s tunelom kroz Kozjak. Druga faza obuhvaća spoj od Kopilice, duljine 9 kilometra, koji uključuje most preko Kaštelanskog zaljeva, koji će biti projektiran kao četverotračni.

Treća faza prolazi kroz grad, od Kopilice do Trajektne luke Split, koristeći postojeće koridore u tkivu grada, na kojima će biti potrebno napraviti značajne intervencije. Lokacija mosta je usvojena na osnovi analize prostorno-prometnih parametara, inženjersko – građevinskih razmatranja opcija kao i ekonomskih analiza.

Trenutno traju radovi na dijelu prve faze projekta, na cesti od čvora Vučevica do Kaštela, vrijednosti oko 80 milijuna eura.

faze projekta | Foto: Hrvatske ceste

Uvjeti natječaja

Predmet oblikovno – tehničkog natječaja je most preko Kaštelanskog zaljeva, od upornjaka na strani Kaštela do upornjaka na poluotoku. Na području Grada Splita most se uklapa u postojeću četverotračnu cestu Stinice, a sa strane Kaštela uklapa se na DC 8 novim čvorom (planirana pristupna cesta od mosta do spoja na DC8 nije predmet natječaja). Oblikovanje prometnice na prijelazu Kaštelanskog zaljeva zadano je prema idejnom rješenju iz travnja 2025., koje je načinjeno u birou Geoprojekt d.d. iz Splita.

Poprečni presjek prometnice na mostu sadržavat će dva kolnika sa po dvije prometne trake široke po 3,5 metara, s rubnim trakama širine 0,5 i razdjelnim pojasom širine 3 metra. Budući da most spaja dva grada, na njemu je predviđen i pješačko-biciklistički promet u zasebnim, odvojenim trakama.

Izdvojeni članak

Ugovor vrijedan 30 milijuna eura: Brza cesta duž Jadrana ide dalje

Na mostu su predviđene pješačko-biciklističke trake koje omogućuju prijelaz jednog pješaka i jednog biciklista u svakom smjeru. Projektant nije ograničen u smještanju biciklističko-pješačkih staza na mostu. One se mogu nalaziti uz kolnike (obostrano), ali i van razine predviđene za motorni promet vozila (npr. ispod kolnika). To znači da će okvirno širina mosta biti oko 22 metra, s tim da su zbog mogućnosti izmicanja pješačkih i biciklističkih staza moguća odstupanja.

Most preko Kaštelanskog zaljeva mora omogućiti prevođenje komunalne infrastrukture (kanalizacija, vodovod, električne instalacije, telekomunikacijske vodove i slično) za potrebe grada i to tako da one budu unutar konstrukcije mosta kako ne bi imali utjecaja na vizuru.Predviđen je zatvoren sustav odvodnje na mostu, kako voda s kolnika ne bi ugrozila Kaštelanski zaljev. Voda iz slivnika se prihvaća u sabirne cijevi i odvodi na krajevima objekta.

Utjecaj mora

Obzirom da se traži rješenje mosta u morskom okolišu, odabir materijala, koncepcije mosta i oblikovanje detalja treba biti prikladno za uvjete agresivne morske sredine. Utjecaj mora posebno treba uzeti u obzir kod odabira zaštitnih slojeva betona, antikorozivne zaštite metalnih dijelova, te svih ostalih elemenata i detalja.

S jednakom pažnjom rješenje, sklopovi i detalji mosta moraju biti prilagođeni seizmičnosti područja, a zbog blizine zračna luke vodit će se računa i o zahtjevima zračnog prometa. Iz Hrvatskih cesta napominju i da je most urbana inženjerska građevina koja postaje infrastrukturna arhitektura, pa se očekuje da njegovo oblikovanje bude prilagođeno kontekstu, značaju mjesta i vremena koje obilježava.

Split pogled na rivu

Split pogled na rivu | foto: Ivana Solar

Doznajte ovdje sve o planovima za gradnju mosta u srcu Risnjaka.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap