Kako radi prvi električni bager za izgradnju: Ima bateriju 588 kWh dovoljnu za pogon 7 automobila
U Belgiji se trenutačno provodi jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u zemlji – Oosterweel projekt, koji uključuje izgradnju podvodnog tunela i obilaznice s ciljem smanjenja prometnih gužvi u važnoj luci Antwerpen. Taj je projekt prošlog tjedna dosegnuo zanimljivu prekretnicu: kompanija Jan De Nul predstavila je tehnološkog pionira – prvi električni bager za izgradnju, odnosno kopanje zidova od mulja.

stroj Liebherr LBX 600 | Jan De Nul
Kada pomislimo na zemlje u kojima se intenzivno gradi, Belgija vjerojatno nije prva koja nam pada na pamet. No upravo se ondje konstruira jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u tom dijelu Europe – tunel i obilaznica u sklopu projekta Oosterweel, koji je ovih dana zabilježio vrlo zanimljiv trenutak napretka. Prošlog je tjedna predstavljen tehnološki pionir – prvi potpuno električni bager za izgradnju zidova od mulja. Riječ je o stroju koji označava značajan iskorak prema održivoj i zelenoj gradnji – modelu Liebherr LBX 600 Unplugged, opremljenom naprednom električnom pogonskom tehnologijom.
Stroj je dio flote tvrtke Jan De Nul Group, renomirane belgijske kompanije specijalizirane za pomorsku gradnju, offshore projekte, građevinu i ekološko inženjerstvo. Osnovana 1938. godine, danas djeluje globalno – s projektima u Europi, na Bliskom istoku, u Aziji i Latinskoj Americi. Zanimljivo, sjedišta kompanije nalaze se u belgijskom Aalstu i luksemburškom Capellenu.
Galerija 6 Fotografija
OtvoriImpresivne karakteristike
Liebherr LBX 600 Unplugged opremljen je baterijom kapaciteta 588 kWh – što odgovara energiji koju nose otprilike sedam električnih osobnih automobila. S jednim punjenjem stroj može raditi neprekidno oko četiri sata, dok se potpuno punjenje baterije odvija za manje od pet sati. Najveća prednost? Bager može nastaviti s radom i dok je priključen na električnu mrežu, što omogućuje neprekinut tijek izvođenja radova.
Osim tehničkih performansi, značajni su i ekološki učinci. Električna verzija stroja godišnje eliminira emisije od 86.700 kilograma CO₂ i 105,56 kilograma dušikovih oksida, što je izniman doprinos smanjenju onečišćenja zraka na gradilištima.
Primjena na gradilištu
LBX 600 trenutačno se koristi na gradilištu tunela ispod kanala u luci Antwerpen. Ondje stroj kopa tzv. zidove od mulja – rovove duboke do 20 metara, koji se stabiliziraju bentonitnom suspenzijom (gnojnicom). Nakon postavljanja armature, rov se ispunjava betonom, a potporna tekućina se prikuplja i ponovno koristi. Ova metoda omogućuje izgradnju snažnih, vodonepropusnih zidova, ključnih za sigurnost tunelskih cijevi ispod razine mora.
Dok se osam gotovih segmenata tunela priprema za transport iz Zeebruggea, radovi u samom Antwerpenu ulaze u završnu fazu. Prema planu, do kraja 2025. godine trebala bi biti potopljena posljednja sekcija tunela, a prvi automobili očekuju se u prometu 2030. godine. Za razliku od automobilskog dijela, biciklistički tunel bit će dovršen ranije – već 2028., čime se dodatno potiče održiva mobilnost u urbanom prostoru.
Prometna arterija
Kružna cesta u Antwerpenu, poznata kao R1, jedna je od najvažnijih prometnih arterija u Belgiji – ali i jedna od najzagušenijih. Svakodnevno njome prođe više od 300.000 vozila, a prometni čepovi i onečišćenje zraka predstavljaju ozbiljan izazov za grad i njegove stanovnike. No situacija bi se uskoro mogla promijeniti zahvaljujući ambicioznom infrastrukturnom projektu Oosterweel Link.
Projekt je zamišljen kao veliko prometno rasterećenje za Antwerpen i uključuje izgradnju niza podzemnih tunela – uključujući tunel ispod rijeke Schelde, novo prometno čvorište Oosterweel te tunele ispod kanala koji zatvaraju prometnu petlju oko grada. Završetkom tih radova, R1 će napokon postati potpuno funkcionalna i protočna obilaznica, a velik dio prometa izmjestit će se pod zemlju.
Projekt Oosterweel ne donosi samo infrastrukturno rasterećenje, već i jasnu poruku: budućnost gradnje je električna, tiha i ekološki prihvatljiva. Ugradnjom najnovijih tehnologija i prelaskom na strojeve s nultom emisijom, Belgija postavlja primjer europskim metropolama suočenima s istim izazovima urbanog prometa i klimatskih promjena. Zanima vas kako funkcioniraju ‘krtice’ koje buše velike tunele? Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.