Pretraga

Konačno sanacija najvećeg smetlišta u Zagrebu: Milijun je problema, najveći drenaža

A- A+

Zatvaranje odavno prekapacitiranog odlagališta otpada Jakuševec već niz godina je na dnevnom redu. Odlagalište ima niz problema, a odron prije godinu i pol dana bilo je samo kap koja je prelila čašu. Nestrpljivi su svi, od stanovnika naselja, do drugih Zagrepčana koji nisu izravno izloženi smradu i ostalim problemima koje donosi Jakuševec. Ipak, iako se izgleda sprema odabir voditelja projektanta sanacije, problem odlagališta potrajat će, nakon čega je ionako u planu zatvaranje. Podsjećamo, u 2028. najavljeno je otvaranje novog Centra za gospodarenje otpadom na najvećem gradskom zemljištu u Resniku.

smeće | Pexels

U jugoistočnom dijelu Zagreba od 1965. godine djeluje glavno gradsko odlagalište otpada Jakuševec. Kroz više od pola stoljeća djelovanja, štošta je u vezi Jakuševca bilo sporno, a posljednja kontroverza bio je odron klizišta krajem 2023. godine.

Iako se dug niz godina nagoviješta zatvaranje ovog prekapacitiranog prostora za odlaganje otpada, koje je k tome u neposrednoj blizini naselja, spomenuti događaj ipak je bio kap koja je prelila češu. Ali, dok su naknadni izvidi mjesta klizanja pokazali kako se odlagalište još ne može zatvoriti, zna se i da se sasvim novo odlagalište, CGO u Resniku isto tako se ne može otvoriti sutra.

Sad se, izgleda, nešto tu ipak pokrenulo, budući da se traži voditelj projekta sanacije.

Izdvojeni članak

Opasan materijal 15 godina zabačen u malom dalmatinskom mjestu, konačno rasplet?

Vapaj stanovnika

Odmah nakon odrona dijela odlagališta na Jakuševcu do kojega je došlo prije više-manje godinu i pol dana, stanovnici okolnih naselja zatražili su da se nešto poduzme. Osim što se poslije odrona širio nesnosan smrad, takav događaj predstavljao je i opasnost za zaposlenike – koliko često i koliko veliki odroni bi se ondje mogli događati?

Uskoro se oglasio Grad, obznanivši kako kreću vještačenja i izviti sporne lokacije da bi se utvrdili okolnosti i uzrok odrona. Početkom vještačenja Zagrebački holding zatražio očitovanje Suda o tome jesu li provedene sve potrebne radnje potrebne da bi sanacija mogla započeti. No, ispostavilo se da sanacija neće krenuti tako skoro.

– U svom je očitovanju Sud naveo da su vještaci predložili program istražnih radova koji uključuju geodetska snimanja terena, istražno geotehničko bušenje i druge postupke. Za sve je procijenjeno da bi moglo trajati i do 6 mjeseci. U tom razdoblju nisu mogli započeti radovi na sanaciji. Ujedno, u svom očitovanju vještaci su upozorili da unutar obuhvata plohe 6/2 na kojoj je došlo do odrona postoji značajna opasnost daljnjeg odrona.

Ozbiljan problem drenaža

Vještačenjem je utvrđeno da se u tijelu odlagališta nalaze velike količine vode, što i nije nova vijest. I ranija stručna mišljenja iz 2008. i 2012. koja je naručio Zagrebački holding pokazala su da da se voda u tijelima odlagališta održavala zbog poteškoća u drenaži.

– Ono što je već sasvim izvjesno jest da će postupak sanacije biti zahtjevan, skup i dugotrajan, i da je time odlagalištu Jakuševec skraćen rok trajanja. Sad je vjerujemo svima jasno da odlagalište treba čim prije zatvoriti i do izgradnje centra za gospodarenje otpadom pronaći alternativnu lokaciju za odlaganje miješanog komunalnog otpada izvan Zagreba, rekli su iz Zagreba.

odlagalište otpada, ilustracija | Pexels

O svemu će brinuti

Bila je to vijest koju nitko nije želio čuti, a najmanje stanari Jakuševca i okolice. Oni se i dalje bune i upozoravaju na izostanak početka radova. Tako je iz Inicijative za Jakuševec u ožujku ove godine još jedanput upućen vapaj da obećana sanacija nije na vidiku – ‘Podsjetimo, otpad koji se odronio prije 16 mjeseci i dalje stoji netaknut’, istaknuli su na društvenim mrežama.

Ipak, izgleda da bi sanacija uskoro mogla početi. Grad Zagreb upravo je pokrenuo potragu za voditeljem projekta koji bi vodio svaki dio postupka, pisao izvješća o napretku radova i ‘pokrio’ sve druge potrebne aktivnosti koje će zahvatiti sanacija.

Između ostalog, voditelj projekta dužan je definirati sve faze projekta, pratiti radove, utvrditi budžet, ali i sudjelovati u postupku nadmetanja za odabir izvođača. Kao i izraditi potrebne tehničke specifikacije, utvrditi i biti odlično upućen u vremenski plan i pregled, ali i predlagati rješenja i pratiti rezultate iz postupaka sudskog pribavljanja dokaza, vještačenja.

A, koliko bi sve skupa moglo trajati prije nego Jakuševčani odahnu? Prema informacijama u natječaju, 12 mjeseci voditelj projekta bit će dužan pratiti svaki pa i najmanji korak sanacije gradskog odlagališta otpada i o njemu izvještavati Naručitelja, uz stalnu prisutnost na projektu.

Izdvojeni članak

U Zagrebu predstavljeni poludpodzemni spremnici, do kraja godine će ih biti 750 na 250 lokacija

Na vidiku i zatvaranje

Podsjećamo, sanacija odlagališta Jakuševec sprema se tri godine prije najavljenog otvaranja novog Centra za gospodarenje otpadom u Resniku. Odlagalište bi se trebalo graditi na najvećem gradskom zemljištu koje je donedavno bilo u vlasništvu koncesionara. Izgradnja novog CGO-a gdje će se sklanjati otpad dviju županija – Zagrebačke i Grada Zagreba, investicija je od 140 milijuna eura, a otvaranje Centra podrazumijeva zatvaranje Jakuševca.

– Držimo se vremenika izgradnje koji smo javnosti predstavili početkom godine, a prema kojem CGO puštamo u probni rad krajem 2028. Ne čekamo nikoga i sami ćemo osigurati financiranje oslonivši se na europske razvojne banke koje garantiraju poštivanje najviših ekoloških standarda. Otvaranjem CGO-a u Resniku, napokon ćemo ne samo zatvoriti Jakuševec, nego će Grad Zagreb preuzeti cjelokupni sustav gospodarenja otpadom, rekao je o tome gradonačelnik Tomislav Tomašević.

U Šibeniku se sprema izgradnja energane koja bi otpad pretvarala u energiju. Ovdje pročitajte više o tome.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap