Pretraga

Krenulo rušenje  bespravnih objekata u Istri, bageri ne staju i kreću prema Dalmaciji

A- A+

U naselju Mandriol na području Vodnjana započelo je rušenje bespravno sagrađenih objekata. Državni inspektorat izdao rješenje za uklanjanje njih čak 114, od kojih se trenutno ruši 16. Vlasnici većine parcela na kojim se ovi objekti nalaze su strani državljani koji unatoč upozorenjima na razne način improvizirane nekretnine za odmor nisu uklonili sami. Čekaju ih velike novčane kazne.

Rušenje kuće ilustracija

Rušenje kuće ilustracija | foto: Pixabay

Samo u 2024. godini komunalni redari Grada Vodnjana prijavili su čak 500 bespravno izgrađenih objekata. Dokaz je to kako bespravna gradnja duž Jadrana i dalje cvjeta čemu se, sudeći prema bagerima u Istri, konačno odlučilo stati na kraj.

Izdvojeni članak

Rušenje luksuznog kampa u Tisnom: Na pašnjaku i oranici podignute kućice za najam i bazeni

Naime, početkom tjedna krenulo je rušenje objekata koje vlasnici nisu sami uklonili po rješenju Državnog inspektorata, a koji je na ovome području bespravnom gradnjom proglasio njih ukupno 114. Svi su oni rješenje o rušenju dobili prije približno 18 mjeseci, zajedno s rokom za uklanjanje građevine od 15 dana.

Uložili žalbe, ali one ne odgađaju rušenje

Objekte sami nisu uklonili, već se, kako piše jutarnji.hr, većina njih odlučila za ulaganje žalbe na rješenje. Nakon tog poteza tri su puta dobili upozorenja i novčana kazne na koje su se oglušili, a građevinska inspekcija je jasna – žalba ne odgađa rušenje.

Vlasnici su očajni. Nakon što je do njih stigla vijest da je rušenje započelo većina njih došla je u Istru u pokušaju da dobiju još jednu odgodu, no to se nije dogodilo. Bageri i radnici ne prestaju s radom, a lokacije rušenja nazire policija.

Gledajući kako im se vikendice pretvaraju u šutu svjesni su da ih će ih ova priča skupo koštati. Naime, s obzirom na to da objekt po prvom rješenju nisu uklonili sami, ako im žalba na sudu ne prođe, morat će platiti tri kazne za ilegalno sagrađen objekt od oko 15.000 eura, te trošak rušenja i odvoza materijala u visini od približno 10.000 eura.

Rušenja iz Istre kreću prema Dalmaciji

U povodu ove akcije rušenja bespravno sagrađenih objekata potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, poručio je kako borba protiv ilegalnih graditelja neće stati na sjevernom Jadranu.

– Nećemo dozvoliti daljnju bespravnu gradnju, ali smo svjedoci da se to i dalje oko nas događa. U Istri je jako velik broj nezakonito izgrađenih zgrada, a i diljem Dalmacije, na kontinentu je manje. Obalni dio je žrtva takve bespravne gradnje, rekao je Bačić dodavši kako je Vlada uz 70-ak državnih inspektora, ovlastila još 882 komunalna redara koji će biti usmjereni na rješavanje problema bespravne gradnje.

Rušenja su nedavno krenula i na splitskom području, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap