Pretraga

Milijuni eura za glavnu ‘žilu’ pitke vode: Stare cijevi koje spajaju dvije županije više neće biti problem

A- A+

Krenula je završna faza obnove magistralnog vodovoda koji povezuje dvije hrvatske županije – od vodocrpilišta u Delovima do grada Bjelovara. Projekt vrijedan 16,5 milijuna eura uključuje obnovu ključnog cjevovoda koji opskrbljuje cijeli Bjelovar vodom. U ovoj fazi izmijenit će se 1.900 metara cijevi, a ukupno će biti zamijenjeno gotovo 20 kilometara. Do sada je postavljeno više od 10 kilometara cijevi, a radovi bi trebali biti završeni do kraja godine. Osim toga, gradonačelnik Dario Hrebak najavio je i projekt ‘Aglomeracija 2’, vrijedan 70 milijuna eura.

Vodovod | Foto: HRT vijesti screenshot

Počela je završna faza obnove magistralnog vodovoda koji povezuje vodocrpilište u Delovima s Bjelovarom. Vrijednost projekta iznosi 16,5 milijuna eura, a riječ je o ključnom vodoopskrbnom cjevovodu koji opskrbljuje cijeli grad pitkom vodom, piše vijesti.hrt.hr.

Cjevovod iz 60-ih

Direktor Vodnih usluga, Ivan Ivančić, istaknuo je kako je u ponedjeljak otvoreno gradilište u Ulici Andrije Hebranga. Cjevovod koji se sada mijenja datira još iz 60-ih godina prošlog stoljeća i odavno je otplatio svoju početnu investiciju. Ovaj cjevovod je od iznimne za opskrbu Bjelovara pitkom vodom jer ne postoji alternativa za taj smjer opskrbe.

Izdvojeni članak

Kilometri novog vodovoda i kanalizacije u Dalmaciji, posao od 250 milijuna eura ulazi u novu fazu

U ovoj fazi projekta mijenja se 1.900 metara cijevi, a ukupno će se zamijeniti 19,6 kilometara. Do sada je postavljeno više od 10 kilometara cijevi, a radovi bi trebali biti završeni do kraja godine. Ivančić je istaknuo da će novi cjevovod povećati sigurnost opskrbe pitkom vodom i smanjiti gubitke u transportu vode, koji su trenutno jedan od najvećih izvora tih gubitaka.

Projekt ‘Aglomeracija 2’

Gradonačelnik Dario Hrebak je istaknuo da je nedavni incident s pucanjem cijevi pokazao koliko je važno obnoviti zastarjeli vodovodni sustav u Bjelovaru. Naglasio je da je ovo glavna žila vodovodne mreže grada, koja opskrbljuje sve ulice, a cijevi su dugotrajno neodržavane i zastarjele. Projekt zamjene cijevi financira se iz EU fondova, što je omogućilo da se osigura više od 10 milijuna eura europskih sredstava, umjesto da se troškovi snose iz gradskog proračuna. Hrebak je naglasio da bi građani plaćali puno veće račune da nije bilo tih sredstava.

Nakon završetka radova na vodovodnoj mreži, bit će obnovljen i asfalt u Hebrangovoj ulici. Također, projekt ‘Aglomeracija 2’ vrijedan oko 70 milijuna eura, koji će omogućiti širenje kanalizacijske mreže u Bjelovaru i okolnim naseljima, trenutno je u fazi projektiranja, a financiranje će biti osigurano iz EU fondova. Hrebak je zaključio da je Bjelovar jedan od lidera u korištenju EU fondova, te da je u posljednjih nekoliko godina u vodnu infrastrukturu uloženo oko 50 milijuna eura kroz različite projekte.

Izdvojeni članak

Sanacija vodovodnih instalacija u staroj gradnji: Izazov spajanje različitih materijala

Novi cjevovod u Zagrebu

U Zagrebu se nastavlja običaj iskopavanja ulice radi zamjene dotrajale vodoopskrbne infrastrukture. Tako se osigurava grad od puknuća te nepotrebnog gubitka vode i kratkotrajnih plavljenja.

U planu je rekonstrukcija vodoopskrbnih cjevovoda i to u obuhvatu pet različitih lokacija u raznim dijelovima grada. Ukupna vrijednost traženih radova procijenjena je na iznos od 1.375.000 eura, dok će ugovor za svaku od pet lokacija od trenutka potpisivanja s izvođačima vrijediti 540 dana. Više o tome pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap