Pretraga

Ministarstvo državne imovine objavilo godišnje izvješće: Ostvarili tek devet posto Vladinog cilja

A- A+

Ministarstvo državne imovine je podnijelo svoje godišnje izvješće Vladi. Iz njega proizlazi da su u 2021. godini ostvareni su ukupni prihodi od upravljanja imovinom u iznosu većem od 1,7 milijardi kuna. Do problema je došlo prilikom privatizacije – ostvareno je samo 73,5 milijuna kuna prihoda, odnosno manje od 9 posto od Vladinog cilja.

Ministar Ivan Paladina, foto: screenshot YouTube

Jedan od mjera realizacije posebnog cilja Učinkovito upravljanje nekretninama u vlasništvu RH je bilo i smanjenje državnog portfelja nekretnina. Ono se provodilo prodajom (građevinskih zemljišta, stanova, poslovnih prostora), razvrgnućem suvlasničkih zajednica te darovanjem dok se aktivacija neiskorištene državne imovine provodila osnivanjem prava građenja i prava služnosti, zakupom, dodjelom na uporabu te darovanjem.

Slijedom navedenog, u 2021. godini sklopljeno je ukupno 400 ugovora za upravljanje i raspolaganje nekretninama od kojih je:

Kako kažu iz Ministarstva, u 2021. godini prodane/i su dionice/poslovni udjeli u 62 društva kojima upravlja CERP u vrijednosti od 73,53 milijuna kuna. U pogledu osiguranja preduvjeta za raspolaganje za prodaju neraspoloživog dijela portfelja CERP-a podneseno je 92 zahtjeva nadležnim tijelima radi utvrđivanja ispunjenja pravnih pretpostavki za donošenje rješenja o ukidanju rezervacije dionica/poslovnih udjela i doneseno je 15 rješenja o ukidanju rezervacija dionica/poslovnih udjela.

Privatizacija

Iako je država planirala prodati udjele ukupne vrijednosti 863 milijuna kuna, od privatizacije je ostvareno samo 73,5 milijuna kuna prihoda – manje od devet posto plana koji si je Vlada sama zacrtala. Država je također planirala privatizirati preostali udio u osiguravateljskoj kući, Croatia osiguranju, te od toga zaraditi više od 100 milijuna eura, ali to se nije dogodilo jer nije promijenjen zakon koji bi to omogućio. U Ministarstvu su planirali i prihode od prodaje dionica Brodarskog instituta, ali je poduzeće otišlo u likvidaciju pa se sada čeka prodaja nekretnina koje su opterećene imovinskopravnim sporovima, piše Jutarnji list.

Iz Ministarstva su već poručili kako će se privatizacijski procesi, koji su i dio Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, ali i obveze koje smo prihvatili u postupku ulaska u eurozonu, nastaviti. Rekli su kako je plan za iduću godinu u izradi, a i da je intencija da još intenzivnije i dinamičnije nastave s prodajom udjela.

Država ima 265 trgovačkih društava, ali samo ih je 14 u kojima su većinski vlasnici. Od toga, njih 11 je slobodno za prodaju – iz čega proizlazi da bi država tu mogla zaraditi nešto više od 1,4 milijarde kuna.

Stanje i struktura portfelja CERP-a na dan 31.12.2021.

Stanje i struktura portfelja CERP-a na dan 31.12.2021., foto: Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

Čitavo Izvješće o provedbi Godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom za 2021. godinu možete pročitati u nastavku teksta.

Copy link
Powered by Social Snap