Ministarstvo najavilo upute o gradnji vrijedne 13,5 milijuna: Institut ih radi za 2,4 milijuna
Ministarstvo prostornog uređenja raspisalo je natječaj za izradu 11 udžbenika u kojima će biti objašnjeni propisi i upute za gradnju određenih građevina u Hrvatskoj. Naime, vrijednost tog projekta iznosi 13,5 milijuna kuna s PDV-om, međutim, čudi to što su na javnom otvaranju ponuda, koje je održano 31. kolovoza, stigle dvije dijametralno suprotne ponude. Tako veća ponuda iznosi 13,4 milijuna kuna s PDV-om, dok je druga čak 5,6 puta manja i iznosi 2,4 milijuna kuna s PDV-om. Također, nije jasno zašto Ministarstvo traži vanjske suradnike.
Gradnja u Hrvatskoj, čini se, izuzetno je komplicirana pa je zbog toga Ministarstvo prostornog uređenja zaključilo da bi bilo potrebno napraviti posebne udžbenike koji će se baviti tom problematikom, prenosi Jutarnji list. Naime, Ministarstvo prostornog uređenja objavilo je natječaj za čak 11 udžbenika, u kojima će biti objašnjeni propisi i upute kako u Hrvatskoj sagraditi hotel, kamp, slatkovodni ribnjak, centar za gospodarenje otpadom, trgovački centar i još šest tipova građevina. Naime, sve su to građevine koje se kod nas grade otkako je i građevinarstva.
Spomenuto Ministarstvo na čelu s Darkom Horvatom u te je svrhe raspisalo javni natječaj u srpnju ove godine pod nazivom „Usluge konzultanata i vanjskih stručnjaka na izradi analiza, planova, studija, smjernica i dokumenata vezanih za aplikaciju eInvesticije i usluge organizacije radionica”. Taj natječaj možda i ne bi izazvao reakciju javnosti da nije bilo paprene cijene.
13,5 milijuna kuna vrijedan projekt
Cjelokupni posao iz natječaja procijenjen je na 14,5 milijuna kuna, što je skoro 2 milijuna eura, a najveći dio otpada na izradu 11 udžbenika i to u iznosu od čak 13,5 milijuna eura s PDV-om. Štoviše, preostali iznos od milijun kuna utrošit će se na organizaciju radionica.
U skladu s tim, Ministarstvo je procijenilo da bi izrada jednog udžbenika iznosila oko milijun kuna. O tome koliko je ta ponuda neobična svjedoči i javno otvaranje ponuda koje se održalo 31. kolovoza, a tada su za izradu udžbenika pristigle dvije dijametralno suprotne ponude.
Tako je odvjetničko društvo Gajski, Grlić, Prka i partneri ponudilo iznos 10.000 kuna niži od procijenjene vrijednosti, što znači samo za posao izrade udžbenika, bez radionica, a to je 13,4 milijuna kuna s PDV-om. Druga je ponuda za udžbenike pristigla od zajednice ponuditelja tvrtke WYG savjetovanje i Instituta za turizam.
Druga ponuda 5,6 puta niža od prve
Odvjetnici su tako ponudili maksimalnu moguću cijenu, dok su, s druge strane, WYG savjetovanje i Institut za turizam ponudili čak 5,6 puta niži iznos za izradu udžbenika. Naime, oni bi taj posao obavili za samo 2,4 milijuna kuna s PDV-om, a paralelno se odmah povlači pitanje o pravoj tržišnoj cijeni tog posla. Također, nije jasno kako je uopće moguće da je Ministarstvo, koje je čak u svibnju ove godine provelo prethodno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, uspjelo toliko pogriješiti u svojoj procjeni.
Osim toga, bilo bi zanimljivo čuti zbog čega Ministarstvo uopće treba spomenute udžbenike za gradnju te zašto cijeli projekt zahtijeva angažman vanjskih stručnjaka. Iz dokumentacije je vidljivo da dio vezan uz udžbenike, koji stoji 13,5 milijuna kuna, također uključuje analizu propisa u svrhu regulacije prostornog uređenja i gradnje, zatim analizu prostornih planova i konačno, izradu 11 udžbenika. Štoviše, ti udžbenici će služiti kao priručnici za realizaciju investicijskih projekata specifičnih građevina koje su navedene na početku teksta.
Umjesto da se cijeli posao pokuša napraviti uz pomoć djelatnika Ministarstva koji su zakone donosili od početka, Ministarstvo ipak daje 13,5 milijuna kuna vanjskim suradnicima da bi za tu izdašnu svotu investitorima pokušali objasniti uvjete građenja i druge propise. Što će biti prava cijena ovog posla, trenutno ipak ostaje nejasno.
Institut za turizam: ‘Javili smo se s ponudom koja sadržava tržišne uvjete’
– Javili smo se s ponudom koja sadržava tržišne cijene, a ostale ponude ne možemo komentirati, poručili su iz Instituta za Jutarnji list kojeg je zanimala spomenuta razlika u ponuđenim cijenama.
S druge strane, iz Ministarstva tvrde da je priprema udžbenika za građenje zapravo dio većeg projekta eInvesticija koji je financiran sredstvima EU. Navode i da su cijene određene na temelju procjene radnih sati i cijene konzultantskih satnica stručnjaka, a nakon toga su verificirane prilikom prijave Ministarstvu regionalnog razvoja.
– Ministarstvo ne ulazi u internu ekonomsku analizu iz perspektive samog gospodarskog subjekta, već pristigle ponude valorizira imajući u vidu propisane uvjete natječaja, rekli su iz Ministarstva. Dodali su da je riječ o projektu modula eInvesticije koji na jednom mjestu objedinjuje prostorne analize svih razina, kao i podatke o intervencijama u prostoru i to u svrhu objedinjavanja procedura propisanih različitim zakonima, koje su pak potrebne za realizaciju investicijskih projekata.
Nelogični kriteriji natječaja
Neki od sugovornika s kojima je razgovarao Jutarnji list upozorili su da natječajna dokumentacija sadrži nelogične kriterije kojima su definirani uvjeti, a koje moraju zadovoljavati svi stručnjaci uključeni u ovaj projekt. Štoviše, za prijavu na natječaj potrebno je imati 12 stručnjaka raznih struka, od čega se traži najviše pravnika.
Prilikom ispunjavanja kriterija teško je pronaći stručnjaka za područje ugostiteljsko-turističkih objekata, odnosno preciznije stručnjaka za kategorizaciju koji, prema odredbama, može biti isključivo tehničke svrhe. Naime, takve je stručnjake na tržištu teško pronaći jer se s kategorizacijom većinom bave pravnici i ekonomisti, a sve se radi na razini Ministarstva turizma.