Mlada inženjerka građevine Mia Krolo otkrila kako se nositi s izazovima na gradilištu
Nedavno diplomirana inženjerka građevine, Mia Krolo, u jubilarnoj desetoj epizoda Bauštela.hr podcasta, podijelila je svoja znanja, iskustva i mišljenja o različitim građevinskim temama. Objasnila je kako izgleda upis na Građevinski fakultet u Zagrebu te navela gdje sve mogu raditi inženjeri nakon završetka studija. Posebno je istaknula važnost stručne prakse. Još je naglasila kako je teško uspostaviti autoritet na gradilištu, posebice mladim inženjerima. Ukazala je i na problem manjka radne snage te fenomen sve većeg dolaska stranih radnika. Kada je riječ o kupnji stana, istaknula je važnost lokacije i tlocrta samog objekta.
Inženjerka građevine Mia Krolo trenutno radi na tri projekta stambene gradnje, što joj je i primaran predmet interesa. Nedavno je završila studij građevine i iskoristila prilika da u desetoj epizodi Bauštela.hr podcasta objasni kako funkcionira upis na Građevinski fakultet u Zagrebu te koji se sve smjerovi tamo nude. Spomenula je i čime se sve može baviti inženjer građevine.
Stručna praksa ne izvodi se na svim smjerovima, što je po njoj potrebno promijeniti. Odlasci na terene i neposredna iskustva u kojima studenti mogu primjenjivati naučena znanja i vještine, otvaraju im nove vidike te ih bolje pripremaju za tržište rada.
Iz iskustva zaključuje da je jednom inženjeru, napose mladom i ne tako iskusnom, teško uspostaviti autoritet na gradilištu. Kako sama kaže, ništa se neće napraviti samo od sebe, a izvođenja radova na našim gradilištima najviše pate zbog nedostatka efektivnosti. Inženjer treba zaslužiti povjerenje radnika te istovremeno steći autoritet.
Manjak radne snage
Nedostatak zaposlenika u građevinskom sektoru vidljiv je na svim njegovim razinama. Od samih inženjera i voditelja gradilišta do radne snage i njihovih nadređenih. Posljedno je to dovelo do toga da danas, više no ikad, inženjer mora biti svestran i sposoban preuzeti na sebe sve izazove koje posao s reduciranim brojem radnika nosi.
– Morate biti i empatični, shvatiti da nikome nije lako. Nema mjesta za neki polugrubi pristup koji je možda prolazio prije. Važnije su socijalne vještine da možete izgurati projekt i sve što ste zamislili do kraja, izjavila je u podcastu inženjerka Krolo.
U Hrvatsku pristiže sve više stranih građevinskih radnika. Skoro svi kooperanti, uključujući i tvrtku za koju mlada inženjerka radi, imaju djelatnike koji su došli iz drugih zemalja. Za njih se treba adekvatno pobrinuti, uložiti vrijeme i novac u edukaciju i stručno osposobljavanje, a Krolo tvrdi da je za većinu njih Hrvatska samo prolazna destinacija.
– To je nekakav začarani krug u kojem onda niste riješili sve svoje probleme. Većinom (strani radnici) rade nekakve pomoćne poslove, a nama i dalje fali majstora. Efektivnost je jako niska. Nekada ćete vidjeti 20 radnika na gradilištu, a procesi su i dalje jako spori, dodala je Krolo.
Sigurna kupnja stana
Prilikom kupnje vlastite nekretnine, bilo da se radi o staroj ili novoj gradnji, gošća podcasta rekla je da bi joj najvažnija bila lokacija i tlocrt objekta. Zaključila je da se kod nas pojavio trend u kojem peterosobni stanovi imaju 80-ak kvadrata pa joj je dobar raspored u stanu važniji no ikad.
– Kada pričamo o materijalima, rješenjima i izvedbi, tome bih isto posvetila pažnju. Sve je nekako bitno kod kupnje stana, izjavila je Krolo te kao bitne stavke pri odabiru dodala još prisustvo svjetla u interijeru te riješeno parkirno mjesto.
Nadalje, Mia Krolo je u podcastu pričala o još puno zanimljivih tema. Otkrila je svoje mišljenje o tome koliko je za rast cijena nekretnina odgovorna građevinska industrija. Uz to, dio razgovora ticao se kooperanata i pitanja uzimaju li projekte za koje znaju da ih neće stići dovršiti u zadanom roku.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu podcasta u kojoj je gostovala magistra i inženjerka građevine Mia Krolo pogledajte ovdje.