New York je dobio novu crkvu: Na mjestu srušenih ‘blizanaca’ stoji djelo Santiaga Calatrave
U New Yorku je ponovno otvorena grčka pravoslavna crkva svetog Nikole. Novi objekt kojeg je u bizantinskom stilu projektirao čuveni arhitekt Santiago Calatrava nalazi se na mjestu gdje je nekoć stajala crkva iz 19. stoljeća, srušena u terorističkom napadu 11. rujna 2001.
Nakon 21 godine, na mjestu srušenog Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku ponovno je otvorena grčka pravoslavna crkva svetog Nikole. Novi objekt kojeg je u bizantinskom stilu projektirao čuveni španjolski arhitekt Santiago Calatrava, izgrađen je umjesto crkve iz 19. stoljeća, uništene u terorističkom napadu 11. rujna 2001.
Crkva, koja je ovog ljeta proglašena i nacionalnim pravoslavnim hramom u Sjedinjenim Američkim Državama, izgrađena je iznad Sigurnosnog centra za vozila novog Svjetskog trgovinskog centra, na platou visokom sedam metara te nedaleko od spomenika koji označava “Ground Zero”, odnosno mjesto na kojem su nekad stajali tornjevi “blizanci”.
– Vidjeti grčku pravoslavnu crkvu i nacionalno svetište Svetog Nikole konačno otvorenima znak je opjevane budućnosti i definirane prošlosti Donjeg Manhattana. Nadam se da ću vidjeti kako ova građevina služi svojoj svrsi kao hram štovanja, ali i kao mjesto za razmišljanje o tome što je grad pretrpio i kako ide naprijed. Arhitektura može imati intrinzičnu simboličku vrijednost, koja nije napisana ili izražena na specifičan, već na apstraktan i sintetičan način, šaljući tako poruku i ostavljajući trajno nasljeđe, ustvrdio je Calatrava za Dezeen.
Objekt je izgrađen u bizantinskom stilu, s velikim centralnim prostorom u obliku položenog valjka zatvorenog kupolom te s četiri bočna volumena koja crkvi posljedično daju kvadratni tlocrt. Obod središnjeg dijela crkve napravljen je od penteličkog mramora, dovezenog izravno iz Grčke, kako bi cijela crkva mogla biti osvijetljena noću. Calatravina ideja je bila da, s obzirom na simboličko značenje mjesta na kojem je izgrađena, crkva svetog Nikole bude svojevrsni svjetionik. Bočni volumeni su, pak, obloženi kamenom.
Ulaz u crkvu okrenut je prema trgu i smješten između dva bočna volumena. Ulaskom u crkvu odmah se ulazi i u liturgijske prostore. Oltar je postavljen tako da gleda izravno na ulaz, dok su dvije bočne niše odijeljene lučnim vitrajima. Kupola se sastoji od 40 vitraja i 40 kamenih rebara, čime podsjeća na glavnu kupolu Aje Sofije. Na gornjim katovima bočnih volumena nalazi se nekoliko soba i ureda za svećenstvo.