Pretraga

Nikad više smeća: svaki Hrvat zaslužan za 474kg komunalnog otpada, turisti akumulirali 181.642 tona!

A- A+

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je Izvješće o komunalnom otpadu za 2022. godinu. Količina komunalnog otpada narasla je za 4% u odnosu na prošlu godinu, a količina prikupljenog odvojenog otpada veća je za 3%.

istraživanje sadržaja otpada

istraživanje sadržaja otpada | foto: Freepik

Iz Ministarstva gospodarstava i održivog razvoja objašnjavaju kako je izvješće temeljeno na podacima iz prijava obveznika u Informacijski sustav gospodarenja otpadom i dodatnih procjena. Kao i da na određene trendove koji se u izvješću spominju utječe u najvećoj mjeri jačanje gospodarstva, te turizma kao njegove značajne grane.

U 2022. godini ukupno je nastalo 1.844.382 tona komunalnog otpada što predstavlja najveće vrijednosti ukupno nastalih količina komunalnog od samog početka praćenja podataka o komunalnom otpadu (razdoblje od 1995. do 2022.). U odnosu na prethodnu 2021. godinu to je povećanje od 4%. Uzroci leže u porastu vrijednosti gospodarskih pokazatelja, a posebno sa značajnim porastom vrijednosti pokazatelja ostvarenog turističkog prometa. Količina komunalnog otpada nastalog u turizmu u 2022. godini iznosila je 181.642 tona. Navedeno predstavlja najveću do sada izračunatu vrijednost.

Godišnja količina komunalnog otpada koja je nastala po stanovniku iznosila je 474 kg što je također najveća vrijednost u promatranom razdoblju od 1995. do 2022. godine. Navedeno se može pripisati korištenju popisa stanovnika iz 2021. godine, koji je značajno niži od procjena stanovnika Eurostata koje su korištene u prethodnim godinama, kao i najvećim do sada zabilježenim količinama ukupno nastalog komunalnog otpada.

Izdvojeni članak

Osmislio je izum koji je uveo inovaciju u hrvatsku industriju: Stroj za recikliranje abrazivnog pijeska

Odvojenog otpada sakupljeno 844.387 tona

Stopa odvojeno sakupljenog komunalnog otpada (sve vrste komunalnog otpada osim miješanog komunalnog otpada) iznosila je 46 % odnosno odvojeno je sakupljeno 844.387 tona. U 2021. godini ta stopa je iznosila 43% čime se nastavlja trend daljnjeg porasta stope odvojenog sakupljanja.

Ipak, napominje se, u posljednje dvije godine dinamika porasta stope odvojenog sakupljanja nešto je sporija, kao posljedica nečistoća koje su u značajnom udjelu prisutne u odvojeno sakupljenom otpadu. Posebice u biootpadu, koji se u tom slučaju kategorizira kao miješani komunalni otpad.

U 2022. godini oporabljeno je 634.018 t komunalnog otpada pa je stopa oporabe  komunalnog otpada u 2022. godini iznosila 34 %. Najveće  stope oporabe bilježe se za Međimursku županiju (55 %), Koprivničko-križevačku županiju (50 %) i Varaždinsku županiju (47 %), dok su županije s najnižim vrijednostima stope oporabe i dalje Ličko – senjska županija (22 %), Dubrovačko-neretvanska županija (24 %) i Splitsko-dalmatinska županija (25 %).

Količina recikliranog otpada iznosila je 630.882 tona (uključuje i kompostiranje i anaerobnu digestiju). Stopa recikliranja  jednaka je stopi oporabe, odnosno iznosi 34%, što je za 3 postotna boda više nego u 2021. godini. Usprkos kontinuiranom povećanju, još uvijek nije dostignut cilj koji sukladno članku 54. Zakona o gospodarenju otpadom i Okvirnoj direktivi o otpadu iznosi 50%.

graf komunalni otpad

graf komunalni otpad | ministrastvo gospodarstva i održivog razvoja

Komunalni otpad na 80 odlagališta

U izvješću se navodi i kako je tijekom 2022. godine odložena količina komunalnog otpada iznosila je 1.024.808 tona, te da je stopa odloženog komunalnog otpada u 2022. godini iznosila 56%. Riječ je o smanjenju od 2 postotna boda u odnosu na 2021. godinu. Tijekom 2022. godine komunalni otpad odlagao se na 80 odlagališta otpada.

Pored 56 % odloženog i 34 % oporabljenog komunalnog otpada, 9 % komunalnog otpada je upućeno u postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada (MBO postrojenja), dok je preostali dio od 1 % obrađen nekim od ostalih postupaka predobrade (miješanje, prepakiravanje…), privremeno uskladišten ili pripada dijelu procijenjenih količina za neobuhvaćeni dio stanovništva kojima se nije moglo utvrditi postupanje.

U svibnju je započela gradnja Centra za gospodarenje otpadom Babina Gora. Pogledajte ovdje kako izgleda ovaj projekt vrijedan 43,6 milijuna eura.

Copy link
Powered by Social Snap