Poznati dubrovački hotel Belvedere sa 200 soba, 19 apartmana, 2 polu-apartmana i jednim predsjedničkim apartmanom otvoren je 1985., no radio je samo šest sezona. Od 1991., kada je zatvoren, isprva je bio sklonište, dok je od 2000-ih napušteno sablasno zdanje s kojeg se pruža bajkovit pogled na staru gradsku jezgru. Kroz godine, razni vlasnici obećavali su vratiti legendarnom zdanju stari sjaj, a činilo se da je hotel bio najbliže obnovi kada je 2016. zagrebački studio dubrovačkom gradonačelniku predstavio svoj projekt. Tada ideja nije otišla u realizaciju, no novi ju vlasnici žele provesti u djelo.
S kraja 60-ih i početkom 70-ih godina 20. stoljeća, na Jadranu je krenuo nicati sasvim novi tip turističkih objekata, koji su bili strateški planirani. Takva gradnja postala je dijelom šire strategije upravljanja i gospodarenja obalom, a jedan od poznatih primjera bio je mega hotel u Dubrovniku izgrađen nešto kasnije, u 1980-ima. Dubrovački hotel Belvedere otvoren 1985. godine, o kojemu smo pisali, svojevremeno je bio jedno od najluksuznijih zdanja na jadranskoj obali, no ubrzo je postao sablasno mega-zdanje na istočnom dijelu grada.
Samo šest sezona nakon otvaranja, početkom rata, hotel je zapušten i dijelom razrušen, a uništena građevina ostaje napuštena do danas. Dok se po pitanju obnove hotela u praksi ništa nije ‘pomaknulo s mrtve točke’, iza kulisa kroz godine se štošta odvijalo. Mijenjali su se vlasnici, a nitko na hotelu nije ništa poduzeo, no možda najbliže realizaciji uređenja bio je arhitektonski ured 3LHD. Tada se ova priča ozbiljno zahuktala te je čak proveden natječaj za najbolje arhitektonsko idejno rješenje za projekt.
Ideja zagrebačkog ureda iz 2016.
Održan je natječaj, a realizacija je predstavljena tadašnjem dubrovačkom gradonačelniku Andru Vlahušiću, no nije se realizirala. Tri godine nakon predstavljanja projekta, Marko Dabrović iz 3LHD-a opisao je kako je velik dio problema bila spora administracija u Hrvatskoj, dok je provedbu kočilo i pitanje vlasničkih odnosa. Prema projektu 3LHD-a, novi hotel trebao je biti manje zdanje od prvotnog i više prilagođen okolišu, a sada tu ideju, piše dulist.hr, trenutni vlasnik Zabuton holding limited želi preuzeti.
Kako su godine prolazile, podsjetimo, hotel su preuzimali brojni vlasnici. Nakon završetka rata, većinski udio, 53,75 posto, pripao je poduzetniku Zvonku Stojeviću, a tvrtka INA dobila je nešto manji vlasnički udio u hotelu. Hotel je nešto kasnije prodan na dražbi po znatno nižoj cijeni, za gotovo upola manje od procijenjene vrijednosti društvu INA-e, a od 2014. vlasnik je Vila Larus, no ne zadugo.
Realizaciju ‘koče’ pravna pitanja
Ruski oligarh Vekselberg, vlasnik Vile Larus, bio je sankcioniran zbog veza s Putinom, zbog čega je 2018. krenuo ‘premiještati’ svoje vlasništvo u druge tvrtke, poznanika i suradnika, a isto je bilo i s dubrovačkim hotelom. Hotel je ‘prodao’ firmi za koju je istraga Oštra razotkrila da ju vode njegovi suradnici. Tvrtka sa sjedištem na Cipru sada navodno želi pokrenuti radove na hotelu i to – ni manje ni više, nego prema projektu 3LHD-a iz 2016. godine. Vlasnici bi krenuli s radovima čim prije moguće, no prvo će trebati riješiti pravne zadrške, koje su i dosad stajale na putu u realizaciji ideje hotela.
– Tu će u budućnosti biti hotel jer se o drugom nije ni bilo razgovaralo. Prema postojećim prostornim planovima i u našem prijedlogu, odnosno prijedlogu novih investitora koji su preuzeli projekt je tu planiran hotel, onako kako je već bilo zamišljeno po projektu iz 2016. godine. Onaj mali lijepi hotel, rekli su iz odvjetničkog ureda Hondl dulistu.hr o planovima za hotel, napominjući kako problem u rješavanju pravnog pitanja za hotel predstavlja promjena prostornih planova Dubrovnika u posljednjih nekoliko godina.
Dubrovnik je nedavno najavio zabranu turističkog iznajmljivanja u stambenim zgradama. O toj odluci više pročitajte ovdje.