Otvoren Muzej novca HNB-a, za samo 6 mjeseci izgradilo ga 200 stručnjaka
Na zagrebačkom Europskom trgu otvorena je Moneterra – Muzej novca Hrvatske narodne banke. Na projektu je, uz brojne eksperte HNB-a, radilo preko 200 eksperata iz područja arhitekture, dizajna, audio-vizualnih komunikacija, inženjera, programera, ekonomskih, muzeoloških, bihevioralnih ekonomista i ICT stručnjaka. Projekt je realiziran u rekordnom roku od šest mjeseci.
Izvedba Muzeja novca Moneterra, u intenzivnoj suradnji sa stručnjacima iz Hrvatske narodne banke, uključujući produkciju cjelokupnog sadržaja i svih elemenata postava te građevinske radove i adaptaciju prostora, realizirana je u rekordnom roku od šest mjeseci. Muzej je smješten u zgradi Ban centra.
Ostvarenje ima za cilj na jednostavan, suvremen i poticajan način informirati građane o novcu, bankarstvu, osobnim financijama, monetarnoj politici. Kao i ulozi, te zadaćama središnjih banaka kroz stalni izložbeni prostor koji je u velikoj mjeri digitalan i interaktivan.
Otvorenjem Muzeja, Hrvatska narodna banka pridružila se brojnim središnjim bankama koje u svom sastavu imaju ovakve muzeje, odnosno posjetiteljske i informativne centre. Tako Moneterra pruža svim zainteresiranim građanima brojne korisne informacije o povijesti novca, bankarstvu te glavnim zadaćama središnjih banaka, a ulaz je besplatan.
Preko 20 tvrtki
Iza cjelokupne produkcije muzeja, od arhitekture i idejnog rješenja do finalizacije po principu ‘ključ u ruke’, stoji Zajednica izvođača koju čine šest tvrtki: Real grupa, Architect Ante Vrban, Studio Rašić & Vrabec, HAB solucije, Hust i Novena.
Real grupa bila je odgovorna za produkciju cijelog muzeja, a zajedno s HAB solucijama i za koordinaciju članova zajednice i ostalih partnera koji su sudjelovali u realizaciji. Arhitektonsko rješenje prostora potpisuje Ante Vrban, dok iza vizualnog identiteta Moneterre i dizajna elemenata postava stoji studio Rašić i Vrabec. Tvrtka Hust osmislila je i izvela cjelokupnu multimedijsku infrastrukturu. Dok je Novena zaslužna za dizajn i izvedbu svih interaktivnih aplikacija unutar postava.
Uz članove Zajednice, u projekt je, u različitim etapama izvedbe, bilo uključeno preko 15 različitih specijaliziranih tvrtki. Tvrtka Kamgrad bila je izvođač građevinskih radova i adaptacije interijera. Tvrtka Promondis stoji iza izvedbe zidnih obloga, namještaja i svih samostojećih elemenata postava, dok se tvrtka Retailsolution bavila produkcijom specijalnih 3D eksponata.
Kompleksan projekt
Na projektu je, uz brojne eksperte HNB-a, radilo preko 200 eksperata iz područja arhitekture, dizajna, audio-vizualnih komunikacija, inženjera, programera, ekonomskih, muzeoloških, bihevioralnih ekonomista i ICT stručnjaka.
– Ovo nije prvi projekt Real grupe u ovom segmentu. Ponosni smo što možemo istaknuti naš rad na brojnim velikim i uspješnim projektima, poput organizacije hrvatskog paviljona za EXPO 2020 u Dubaiju, impozantne kulturne i poslovne manifestacije na svjetskoj razini, multidisciplinarnog izložbenog projekta ‘Hrvatska svijetu’ od nacionalnog značaja, multimedijske izložbe ‘Nikola Tesla – Mind from the Future’, ‘Murtić 100 projekta’ i izložbe ‘Croatian Inspiration’ u hrvatskoj četvrti u Europa Parku, najvećem tematskom zabavnom parku u Europi, izjavio je Krešimir Renzo Prosoli, vlasnik Real grupe istakavši kako je Moneterra je do sada svakako najkompleksniji projekt grupe.
Otvorenje drugog dijela muzeja, koji će biti posvećen budućnosti novca i financija, očekuje se tijekom jeseni, nakon završetka svih potrebnih radova.
Nastavlja se sanacija omiljenog zagrebačkog muzeja prema projektu iz 2008., doznajte ovdje detalje.