Pretraga

Predsjednik Udruge suvlasnika: ‘Grad je podbacio jer nije osigurao nižu ponudu za opskrbu Zagrepčana plinom’

A- A+

Već je poznato da Zagrepčane, prvi put nakon više od stoljeća i pol plinom neće opskrbljivati Gradska plinara Zagreb. Prema odluci Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), ta dužnost pripala je Međimurje plinu koji je predstavio nižu ponudu. Dok je Međimurje plin ponudio cijenu od 0,0095 eura po kilovatsatu (eura/kWH), ponuda Gradske plinare iznosila je 0,0102 eura/kWH. Kako je najavio gradonačelnik Tomašević, Grad Zagreb sprema žalbu prema HERA-i, no predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika Zdravko Vladanović ne misli da će to riješiti činjenicu što je grad u ovoj situaciji podbacio od samog početka.

Zdravko Vladanović o opkrbi Zagreba plinom | YouTube screenshot, Canva

Činjenica da Gradska plinara Zagreb više neće opskrbljivati Zagrepčane plinom i dalje je vrlo aktualna tema. Na nju se prilikom najave otvorenja gradilišta Gredelj osvrnuo i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, rekavši kako gradska vlast i dalje promišlja na koji način najbolje pristupiti žalbi prema HERA-i.

– Ono što trebamo vidjeti sa dobavljačima, a vjerojatno i putem novog javnog poziva dobavljačima, od kojih GPZO kupuje plin, jest do koje mjere će nas pratiti i sa kojom cijenom. Koliki je broj korisnika koji će ostati na GPZO-u, u ovom trenutku je nepoznat. Znači, hoće li to biti 200.000 korisnika, 150.000, 50.000 korisnika, u ovom trenutku ne možemo znati, jer je na korisnicima hoće li odlučiti ostati na GPZO-u ili će prijeći na Međimurje plin, rekao je, navodeći kako će brojnost građana u takvoj odluci dalje će utjecati na daljnje uvjete ponude.

Izdvojeni članak

Za 25 milijuna eura gradi se veći i bolji terminal za ukapljeni plin na Krku

– Ako tražite varijabilnost u količinama plina, onda su Vam cijene veće. Tako da, dajte nam malo vremena da vidimo kakve uvjete će ponuditi dobavljači pa ćemo vidjeti po kojim cijenama ćemo moći ponuditi građanima da ostanu na GPZO-u. Međutim, ponovit ću još  jednom da će plin distribuirati i dalje Gradska plinara Zagreb. Znači, brojila ostaju i dalje od Gradske plinare Zagreb, a ne od Međugorje plina. Cijela infrastruktura ostaje u gradskom vlasništvu i opskrba će ići preko gradske tvrtke, rekao je.

Nakon 162 godine novi opskrbljivač

Prema odluci Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), poznato je, po novome će u nadolazećem razdoblju Zagreb opskrbljivati Međimurje plin, a ne Gradska plinara, kako je bio slučaj posljednje 162 godine. Nakon prošlotjedne sjednice, objavila je kako je ta ‘dužnost’ za predstojeće razdoblje od 1. listopada 2024. godine do 30. rujna 2027. godine, za 27 distribucijskih područja, zbog niže cijene dodijeljena tvrtki Međimurje plin.

Dok je Međimurje plin ponudio cijenu od 0,0095 eura po kilovatsatu (eura/kWH), kako je objavio gradonačelnik Tomašević, ponuda Gradske plinare Zagreb iznosila je 0,0102 eura/kWH, što je prvu ponudu učinilo ne znatno, ali ipak jeftinijom, objavio je HRT. Ipak, zbog duge tradicije i velikog područja opskrbe, koju preuzima tvrtka koja je inače ‘pokrivala’ znatno manji predio, ova tema ostaje u fokusu javnosti, a za nas ju je prokomentirao i predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika Zdravko Vladanović.

‘Grad je podbacio’

Iako su se naknadno u pitanje dovodili uvjeti natječaja, zbog čega Grad i planira uložiti žalbu, sve je to prilično beznačajno uzme li se u obzir sama činjenica da je Međimurje plin jednostavno ponudio nižu cijenu od Zagreb-Opskrbe, smatra Vladanović.

– Nije potrebno ulaziti u matematičke računice, ali mogu reći da se, nakon 162 godine duge tradicije, koliko je Gradska plinara opskrbljivala građane, uočava preokret. 1863. godine, u gradu su upaljene prve plinske lampe i tradicija opskrbe trajala je do danas, no rezultati ovog natječaja pokazali su kako Gradska plinara polako gubi svoj dosadašnji položaj, komentirao je trenutno stanje Vladanović.

Izdvojeni članak

Plinskim bojlerima otkucava sat, zabrane su već tu, a veliko poskupljenje plina iza ugla

Kako kaže, kao predstavniku Udruge predstavnika suvlasnika, građani mu se nerijetko obraćaju zbog problema koje su prepoznali u gradu, a pitanje novog opskrbljivača plinom, jedno je od njih. To pitanje, prema ispovijestima građana, oni smatraju kao nekompetentnost trenutne gradske vlasti da osigura da se tradicija Zagreb-Opskrbe nastavi.

– Građani mi se javljaju i svaki dan dobijem po osam poziva jer oni ne znaju kome drugome se obratiti. Mjesni odbori tu nisu od pomoći. U vezi pitanja opskrbe Zagrepčana plinom, mogu govoriti isključivo iz aspekta predstavnika građana i onoga što sam od njih čuo. Oni su prepoznali da je ova odluka znak da je grad podbacio, jer su dopustili da se takvo što dogodi. Jednako kao što se nisu niti uspjeli izboriti na natječaju za sufinanciranje kompletne obnove sustava vodoopskrbe i odvodnje, vrijedne 320 milijuna eura, odnosno 2,5 milijarde kuna, za one koji se još nisu ‘prebacili’. Isto je bilo i s projektom zbrinjavanja otpada, koji se također pretvorio u nešto drugo od obećanog, rekao je.

Fokus gradske vlasti

Trenutna gradska vlast, predvođena gradonačelnikom Tomaševićem, nedavno je pokrenula u gradu dva dugo najavljivana projekta – obnovu Paromlina i prostora bivše tvornice Gredelj. U više navrata isticali su kako realizacija ne bi bila moguća da nisu ‘izravnali’ gradski proračun nakon mandata prethodnih vlasti. Ipak, Vladanović navodi kako je po onome što čuje od građana koji mu se svakodnevno javljaju, aktualna odluka o opskrbi plinom pokazala kako vlast nije usmjerena na ona pitanja koja bi joj trebala biti primarna.

– Govorim u ime građana. Ono što ja od njih čujem i što mi javljaju jest da oni gube povjerenje u gradsku vlast. Situacija sa opskrbom građana plinom pokazala je kako gradska vlast nije mogla osigurati opskrbu od strane Gradske plinare i ponuditi nižu cijenu. Nije toliko važno koja će tu uloga biti Međimurja plina, a koja Zagreb-Opskrbe, kao ni hoće li se ulagati žalbe na odluku HERA-e, cijena prvog ponuditelja niža je i to se treba kritički obznaniti. Meni je žao da je tako, no građani nemaju razloga odlučiti se za skuplju opciju iako je razlika u cijeni mala, a trenutna vlast se više bavi preimenovanjem ulica, nego pitanjima poput ovog i obnove gradskog vodovoda, zaključuje.

Za domove koji imaju lošiju izolaciju, rješenje bi mogle biti nove, vrlo učinkovite dizalice topline, a kako djeluju pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap