Pretraga

Projekt zagrebačkog Manhattana i dalje živi?! Produljena građevinska dozvola

A- A+

Projekt zagrebačkog Mini Manhattana, čini se, ide dalje. Na čestici uz remetinečki rotor sredinom siječnja produljena je građevinska dozvola. Projekt se vuče još od 2008. godine, kada je na vlasti bio pokojni gradonačelnik Milan Bandić. Prije dvije godine pojavile su se najnovije kontroverze, a tada je sadašnji zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio da se projekt mora nastaviti, inače će Grad morati isplatiti milijune norveškom investitoru Robertu Hagenu.

Mini Manhattan | Foto: Dnevnik HRT screenshot/Google maps/Canva

Zagrebački Manhattan, Mini Manhattan i Jarun panorama – sve su imena velikog projekta izgradnje visokih nebodera uz rotor Remetinec. Iako je posljednjih godina priča utihnula, istražili smo što se trenutno događa po tom pitanju. Naime, prema Vladinom Geoportalu, na toj čestici je sredinom siječnja ove godine produljena građevinska dozvola. To dovoljno jasno pokazuje da projekt Manhattan i dalje živi.

Zagrebački ‘Projekt Manhattan’

Projekt Manhattan – ne onaj o izradi atomske bombe Roberta Oppenheimera, već onaj o izgradnji nekoliko visokih nebodera uz rotor Remetinec – svoju prvotnu ideju dobio je još 2008. godine. Tada je pokojni gradonačelnik Milan Bandić, u suradnji s tvrtkom Mohameda Alabbara, Eagle Hills, u jednom trenutku čak i potpisao memorandum o namjeri gradnje. Riječ je o prostoru od 35 tisuća četvornih metara.

Izdvojeni članak

‘Zagrebački Manhattan’ preselio kod susjeda, europska Burj Khalifa u Budimpešti

Prema Geoportalu Ministarstva prostornog uređenja, 13. siječnja doneseno je rješenje o produljenju građevinske dozvole na lokaciji zahvata 809/1 k.o. Blato. Zahtjev je zaprimljen 17. rujna prošle godine, a kao vrsta zahvata navedeno je ‘građenje građevine’. Točnost lokacije jasno se vidi na samoj karti – riječ je o praznom prostoru na kojem bi velebni neboderi uskoro trebali biti izgrađeni.

Kontroverze iz 2023. godine

U ljeto 2023. godine pojavile su se posljednje informacije o Mini Manhattanu. Naime, Grad Zagreb teško će se oduprijeti ovom projektu jer, kako je rekao gradonačelnik Tomislav Tomašević, za projekt je odgovorna bivša Bandićeva vlast. U slučaju odustajanja od projekta, Grad bi morao platiti penale u iznosu od nekoliko desetaka milijuna eura, pisao je tada Dnevnik.hr.

Tijekom tog razdoblja stiglo je i mnogo kritika na račun gradonačelnika jer nije želio javnosti dati na uvid upozorenje norveškog investitora Roberta Hagena. Naime, u slučaju neispunjavanja ugovornih obveza, investitor bi mogao sudski potraživati štetu. Nakon toga, Grad Zagreb zaprimio je opsežan dokument upozorenja investitora, odnosno dopis odvjetničkog društva Mihalić & Pikija, kojim se Grad poziva na ispunjenje ugovora i poštovanje zakonskih obveza, uz prijetnju pokretanja postupka za naknadu štete. Nakon svega toga, priča je stala i sve je utihnulo – sve do ove godine.

Izdvojeni članak

Neboder koji ‘pleše’ i stambeni kompleks umjesto stare tvornice, nova šansa za novogradnju kod susjeda

Neki su protiv ‘Mini Manhattana’

Iako je lokacija projekta takva da ne bi štetila vizurama grada, neki su arhitekti kritizirali Mini Manhattan. Tako je arhitektica Marina Pavković prije dvije godine u emisiji N1 ‘Novi dan’ izjavila da je riječ o ‘monstruoznom pristupu prostoru’. Kazala je da jedan neboder ima površinu jednaku cijelom bloku Badel, a nije joj bilo jasno ni za koga se neboderi grade jer je Zagreb prema posljednjem popisu stanovništva izgubio 30 tisuća stanovnika.

– To je megaprojekt mega-preizgrađenosti na jednom uskom trokutu zemljišta, gotovo dvostruko manjem od Zagrebačkog velesajma, gdje se planira izgraditi stotine tisuća četvornih metara. Četiri nebodera od 21 kata i na drugoj kazeti najviši toranj od 36 katova. To je agresivan zahvat u prostoru jer je razmak između zgrada visokih 150 metara samo 12 metara. Ovdje urbanizam podupire privatni interes preizgrađenosti – kazala je Pavković. U Ljubljani se gradi stambeno-poslovni megaprojekt koji izvodi austrijski Strabag. Više o tome pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap