Pretraga

Raskid ugovora sa Zagrebačkim otpadnim vodama: ‘To je novac za još jedan stadion u Kranjčevićevoj’

A- A+

Grad Zagreb krajem siječnja raskinuo je ugovor s koncesionarom Zagrebačkim otpadnim vodama (ZVO) koji je dotad imao posjed nad strateškim zemljištem u Resniku. Ukupno milijun četvornih metara tog najvećeg gradskog zemljišta, poznato je, Grad planira iskoristiti za zamjenu Jakuševca. Tvrde da raskid ugovora s privatnim koncesionarom znači veliku uštedu građanima, od čak 50 milijuna eura.

zbrinjavanje otpada | Vlada RH

Grad Zagreb 30. prosinca je podsjetio kako je sukladno Odluci Gradske skupštine od 25. siječnja ove godine raskinut ugovor s privatnim koncesionarom Zagrebačke otpadne vode (ZOV). Nastavno na ovu odluku, poduzeće Vodoopskrba i odvodnja (ViO) 4. kolovoza 2024. preuzelo je posjed i upravljanje Centralnim uređajem za pročišćivanje otpadnih voda Zagreba. Iz Grada kažu da raskid koncesijskog ugovora za građane znači uštedu od najmanje 50 milijuna eura.

Pokrenut postupak arbitraže

Ističu kako je u slučaju raskida ugovora Grad obavezan platiti raskidnu naknadu, a s obzirom da njen iznos nije usuglašen, privatni koncesionar je pokrenuo postupak arbitraže s ciljem utvrđivanja visine raskidne naknade. Ovaj potez u skladu je s ugovorom o koncesiji, dodaju.

Izdvojeni članak

Revolucija u Šibeniku: Nova energana otpad će pretvarati u gorivo, bit će prva takva u Hrvatskoj

– Iznos koji potražuje koncesionar je 191.2 milijuna eura, ali čak i da u arbitraži dođe do tog najnepovoljnijeg scenarija, Grad Zagreb ima uštedu od barem 50 milijuna eura, što je jedan novi stadion u Kranjčevićevoj. To je dokaz da je Gradska skupština, na moj prijedlog, donijela dobru odluku. Naime, da je ugovor ostao na snazi, Grad Zagreb bi do 16. prosinca 2028. trebao ZOV-u platiti 412 milijuna eura, a operativni troškovi ViO-a te troškovi kredita, arbitraže, zajedno s drugim financijskim i poreznim troškovima se procjenjuju na najviše 170 milijuna eura, rekao je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević na ovu temu.

Najvažnije gradsko zemljište

Iz Grada Podsjećaju da se Zagreb odlučio za raskid koncesije zbog nekoliko razloga. Kao glavne, navode financijsku uštedu, posjed strateški najvažnijeg gradskog zemljišta površine od milijun kvadratnih metara kako bi se na istom mjestu izgradio Centar za gospodarenje otpadom, te EU financiranje izgradnje 3. stupnja pročistača otpadnih voda. Što se tiče naknade za raskid koncesije s koncesionarom, iz Grada Zagreba napominju kako su u tu svrhu iz gradskog proračuna već izdvojili 38 milijuna eura.

– Preuzimanje uređaja i zaposlenika provedeno je uspješno i u suradnji s dotadašnjim koncesionarom te građani nisu osjetili nikakvu promjenu, izjavio je Tomašević.

otpad | pixabay

Raskid znači uštede

Priča o raskidu koncesijskog ugovora s privatnim koncesionarom Zagrebačke otpadne vode nije novost. Gradska vlast kroz ovu godinu već se nekoliko puta osvrnula na tu temu, a posljednji put o njoj smo pisali krajem studenog. Tada je Tomašević spomenuo kako je ugovor, nakon raskida trebao trajati do kraja 2028. godine, no prijevremenim raskidom cijeli je proces ubrzan. Već je tom prilikom istaknuo da bi raskid ugovora gradu mogao značiti velike uštede.

– Nakon što smo napravili reviziju tog ugovora, s jedne strane bilo je ključno da dođemo do tog zemljišta kako bi mogli razvijati Centar za gospodarenje otpadom. Dok je zemljište bilo u posjedu koncesionara ne bi se apsolutno ništa moglo graditi na tom području, a razlog za raskidanje koncesijskog ugovora bilo je upravo gradnja ovog centra, rekao je u studenom Tomašević.

Izdvojeni članak

Krenula ugradnja 2.253 polupodzemnih spremnika za otpad u Zagrebu, evo koliko košta svaki

Odvoz otpada u Resnik

Vrijedi se prisjetiti i kako je, na predmetnom zemljištu u Resniku prikladnom za takav pothvat, u planu izgradnja Centra za gospodarenje otpadom. Taj centar zamijenio bi Jakuševac, i to 2028. kada se računa da zemljište i služeno više neće biti u posjedu koncesionara. U novom postrojenju, kad bude izgrađeno, na temelju provedene analize tehnologija obrade komunalnog otpada u sklopu Novelirane studije izvedivosti, na milijun kvadrata na istoku Zagreba otpad bi se trebao sklanjati varijantom ‘C’ gospodarenja.

Ta varijanta obuhvaća mehaničku predobradu i biosušenje miješanog komunalnog otpada (MKO). Uključuje i mehaničku obradu odvojeno sakupljenog ambalažnog otpada s područja Zagreba te recikliranje krupne frakcije miješanog komunalnog otpada. Na Resnik će se odvoziti otpad ne samo iz Grada Zagreba, već i iz Zagrebačke županije.

O tome gdje će dogodine ići novac Zagrepčana pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap