Pretraga

Rudarenje litija podijelilo Srbiju: Zašto se prosvjeduje diljem zemlje?

A- A+

U Srbiji se duže od tjedan dana prosvjeduje zbog odluke koju je nedavno donijela Vlada Srbije, a koja odobrava nastavak projekta izgradnje rudnika litija u dolini Jadra. Projekt je ponovno oživio uslijed potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između EU i Srbije prema kojemu će Srbija pomoći Europi smanjiti ovisnost o kineskim sirovinama. No, građane brine da bi projekt britansko-australske kompanije Rio Tinto mogao nepovratno zagaditi vode i zemljište. Vlasti pak uvjeravaju kako iskapanja neće krenuti bez garancije da se neće naštetiti okolišu.

rudnik | pixabay

Cijela Srbija digla se na noge. U posljednjih tjedan dana tisuće ljudi izašlo je na ulice kako bi prosvjedovali zbog potencijalne ugroženosti okoliša, nalik velikim prosvjedima koji su uzdrmali državu 2021. godine. Sve je zbog projekta u dolini Jadra u zapadnoj Srbiji vrijednom oko 2,4 milijarde dolara, koji bi mogao pokriti široke potrebe Europe za litijem i učiniti kompaniju Rio Tinto vodećim proizvođačem litija.

Prosvjednici na ulicama

U ponedjeljak 29. srpnja izlaskom na ulice udruga, aktivista, opozicije i običnih građana poslana je poruka da da su protiv iskapanja litija o kojem se govori nakon što je nedavno s Europskom unijom Srbija potpisala memorandum o strateškim sirovinama, piše tačno.net. Konkretno, EU i Republika Srbija potpisale su Memorandum o razumijevanju kojim se pokreće Strateško partnerstvo o održivim sirovinama, lancima vrijednosti baterija te električnim vozilima.

Izdvojeni članak

Grad u susjedstvu muku muči s onečišćenjem rijeke, reakcija nadležnih spora

Prema memorandumu, oslanjanje Europe na srpske sirovine moglo bi pomoći maksimalnom smanjenju ovisnosti o kineskim sirovinama, a o ovom problemu s kojim se suočava EU smo već i pisali. No, u različitim dijelovima Srbije počelo se istovremeno prosvjedovati jer bi, neki upozoravaju, ovakav potez mogao znatno ugroziti i nanijeti nepovratnu štetu okolišu, dok građani ne bi pretjerano profitirali, piše apnews.com.

Bogatstvo litijem

Najveće rezerve litija u Srbiji se nalaze u dolini na zapadnom dijelu države koja je bogata plodnom zemljom i vodom, što je dodatan problem stanovnicima. Pritom ovo nije prvi put da je multinacionalna kompanija Rio Tinto uočila potencijal tog područja. Već je prije nekoliko godina krenula istraživati taj predio s namjerom rudarenja sirovina, što je i tada izazvalo velike otpore.

Ipak, nešto ranije ovaj mjesec, Ustavni sud u Srbiji odlučio je povući odluku Vlade da otkaže 2,4 milijarde dolara vrijedan projekt kopanja koji je pokrenula britansko-australska tvrtka u dolini Jadra nastojeći maksimalno ojačati svoj posao. Srpska vlada raniju je odluku donijela nakon što su 2021. tisuće prosvjednika izašli na ulice Beograda i u ostatku zemlje te blokirali ceste.

Spomenuti protesti ubrajaju se među najizazovnije periode u novije vrijeme, u smislu otpora građana odluci vlasti. Kako je mogućnost za rudarenje iznova otvorena, brojni građani su se digli na noge. Predsjednik Vučić rekao je kako kopanja u svakom slučaju neće početi prije 2028. godine te da će vlada prvo tražiti garanciju da će okoliš moći ostati očuvan krenu li iskapanja. Neki vladini činovnici dali su naslutiti da je potencijalno otvorena i mogućnost referenduma.

Kako je rudnik soli transformiran u podzemnu atrakciju pogledajte na poveznici.

Copy link
Powered by Social Snap