Pretraga

Slučaj hidroelektrane na Uni dobiva epilog, novčana kazna je tu, naspi se moraju ukloniti

A- A+

Zbog više povreda Zakona o vodama, vodopravna inspekcija Državnog inspektorata kaznila je investitora hidroelektrane na Uni novčanim iznosom od 31.570 eura. No, pojas uz rijeku još uvijek nije saniran, iako investitor odredbu o zabrani nastavka radova poštuje. Iz Državnog inspektorata kažu da je slijedeću korak uklanjanje nasipanog materijala od strane Hrvatskih voda uz naplatu investitoru.

planinski tok

planinski tok | foto: Freepik

Vodopravna inspekcija Državnog inspektorata je zbog utvrđenih povreda propisa investitoru hidroelektrane na rijeci Uni izdala prekršajni nalog zbog više povreda Zakona o vodama u ukupnom iznosu od 31.570 eura, potvrdili su iz Državnog inspektorata, izvještava index.hr.

Radovi stali, ali učinjeno je još tu

Prethodno je inspekcija je protiv investitora pokrenula upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji ‘male hidroelektrane, snage 160 kW, Una-mlin, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – HR 2001069 Kanjon Une’.

No, treba reći i da, iako je rješenje o zabrani obavljanja radova na snazi još od početka kolovoza, pojas uz rijeku nije saniran. Uz to, zbog radova je porastao i vodostaj rijeke, tako da voda prelazi preko zečjeg nasipa i bez velikih oborina.

Prisilno uklanjanje

Investitoru je zabranjeno daljnje odlaganje i nasipavanje zemljanog kamenog materijala i ostalog otpadnog materijala, te mora ukloniti i zbrinuti sav već odložen i nasipan zemljano-kameni materijal. Kao i otpadni materijal, te vreće s pijeskom. No, on to do sada nije napravio.  Iz državnog inspektorata kažu da ako investitor ne postupi po rješenju vodopravne inspekcije to će za njega učiniti Hrvatskih voda i potom mu posao naplatiti.

Posjetimo, radove na zaštićenom dijelu toka rijeke Une pod ekološkom mrežom Natura 2000 tvrtka Pipra započela je u srpnju. Investitori su se pozivali na valjanu građevinsku dozvolu koju im je izdala Zadarska županija 6. listopada 2016. godine i rješenje o produljenju važenja građevinske dozvole od 3. listopada 2019. godine. No, potom se ustanovilo kako je dozvola izdana bez provedene ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, te su istrage pokrenuli Kriminalistička policija i DORH.

Doznajte ovdje sve o rušenju ilegalih objekata u Splitu.

Copy link
Powered by Social Snap